Kuzey Kore, nükleer test için hazırlanıyor olabileceği endişesi arttıkça balistik füze testi yapıyor


Kuzey Kore Güney Kore ordusu, Pazar günü denize doğru sekiz kısa menzilli balistik füzeden oluşan bir salvo test ateşlediğini ve bu yıl ABD ve Güney Koreli yetkililerin nükleer bir test patlamasıyla sonuçlanabileceğini söylediği silah gösterilerinde kışkırtıcı bir çizgiyi genişlettiğini söyledi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanları, füzelerin başkent Pyongyang yakınlarındaki Sunan bölgesinden art arda 35 dakika boyunca ateşlendiğini söyledi. Füzelerin ne kadar uzağa uçtuğunu hemen söylemedi, ancak Güney Kore ordusunun, Kuzey’in daha fazla füze ateşlemesi durumunda izlemesini artırdığını kaydetti.

Fırlatma, ABD uçak gemisi Ronald Reagan’ın Güney Kore ile Filipin Denizi’nde üç günlük bir deniz tatbikatını tamamlamasından bir gün sonra geldi; görünüşe göre ülkeler savunma tatbikatlarını geliştirmek için hareket ederken, Kasım 2017’den bu yana bir gemiyi içeren ilk tatbikatı yapıldı. Kuzey Kore tehditlerinin artması.

Fırlatma, Kuzey Kore’nin Sadece 2022’de 18. tur füze testleri – Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı konusunda bölünmüş olan BM Güvenlik Konseyi ile silah geliştirmeyi ilerletmek için elverişli bir ortamdan yararlanmaya devam ederken, yaklaşık beş yıl içinde ülkenin ilk kıtalararası balistik füze gösterilerini içeren bir çizgi.

Uzmanlar, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un eşiğinde olmasının ABD’yi Kuzey’in nükleer bir güç olduğu fikrini kabul etmeye ve güçlü bir konumdan ekonomik ve güvenlik tavizleri müzakere etmeye zorlamayı amaçladığını söylüyor.

Güney Koreli ve ABD’li yetkililer, Kuzey Kore’nin de kuzeydoğudaki Punggye-ri kasabasındaki nükleer test sahasında hazırlıklara devam ettiğine dair işaretler olduğunu söylüyorlar. Kuzey’in bir sonraki nükleer testi, ICBM’lerine uyacak bir termonükleer bomba patlattığını iddia ettiği 2006’dan bu yana yedinci ve Eylül 2017’den bu yana ilk olacak.

Cuma günü, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kuzey Kore özel elçisi Sung Kim, Washington’un Güney Koreli ve Japon mevkidaşlarıyla Seul’de yaptığı üçlü toplantıya katılırken, Asya müttefikleriyle yakın koordinasyon içinde “tüm beklenmedik durumlara hazırlandığını” söyledi. Kuzey Kore ile nükleer anlaşma.

Washington ve Pyongyang arasındaki nükleer müzakereler, Kuzey Kore’ye karşı ABD öncülüğündeki yaptırımların kaldırılması ve Kuzey’in silahsızlanma adımları konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle 2019’dan bu yana durdu.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/north-korea-ballistic-missile-test-concern-over-nuclear-test/

Yorum yapın