Macron Avrupa’ya Liderlik Etmek İstiyor Şimdi Fransa’ya Odaklanmalı


FFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nisan ayında yeniden seçilmesinin iktidardaki konumunu sağlamlaştıracağını ve gündemini destekleyeceğini umuyordu. Ancak Macron, Pazar günkü Fransa’daki yasama seçimleri sırasında büyük bir darbe aldı.

Macron’un merkezci ittifakı 245 sandalye kazandı.40’tan fazla kısa Parlamentoda çoğunluk için gerekli olan 289 sandalyelik baraj, önemli reformları geçirme kabiliyetini ciddi biçimde baltalıyor. Jean-Luc Mélenchon’un sol ittifakı Nupes 131 koltuk elde ederken, Marine Le Pen’in aşırı sağcı National Rally partisi on kat artışla 89 koltukla üçüncü oldu. Parlamento makyajı, Macron’un ittifakının 350 sandalyeli çoğunluğu kazandığı 2017’deki önceki yasama oylamasıyla tam bir tezat oluşturuyor. Sonuç, 1980’lerden bu yana ilk kez bir cumhurbaşkanının meclis çoğunluğu olmadan yöneteceğini gösteriyor.

İşte, oylamanın Macron’un gündemi için anlamı:

Barikatlarla yüzleşmek için iç reformlar

Macron’un ittifakı parlamentodaki en büyük grup olmasına rağmen, emeklilik sisteminin elden geçirilmesi ve emeklilik yaşının 62’den 65’e çıkarılması da dahil olmak üzere en tartışmalı reformlarını müzakere ve uzlaşma olmadan geçirmek için mücadele edecek. Mélenchon söz verdi emekliliği azaltmak 60 yaşına kadar, Le Pen söz verdi mevcut eşiği koru20 yaşından önce çalışmaya başlayanlar için 60’a düşürülecek.

Chatham House’da Avrupa politika araştırma görevlisi olan Alice Billon-Galland, “Macron, Fransızcada dediğimiz gibi, ‘şarabınıza su koyun’ – taviz vermeye alışık değil” diyor. “Faturalar halinde konsensüs oluşturmak için çok fazla zaman ve enerji harcayacak ve bu, başarabilecekleri açısından ellerini bağlayacak.”

University College London’da Fransız ve Avrupa siyaseti profesörü Philippe Marliere, siyasi yelpazenin karşıt taraflarında bu kadar büyük muhalefet gruplarıyla Macron’un kendisini “bir kaya ile zor bir yer arasında” bulacağını söylüyor. Bir yanda sol, cumhurbaşkanını yeşil enerji yatırımı ve sosyal eşitsizlik konusunda zorlayacak, diğer yanda aşırı sağ, sosyal olarak muhafazakar reformlar talep edecek. Marliere, “Parlamentoda çok gürültülü bir kalabalık olacak, özellikle solda çok sayıda ünlü isim, şov dünyasından gelen insanlar, sanat sendikacıları, ırkçılık karşıtı kampanyacılar ve çok sayıda kadın milletvekili de olacak” diyor Marliere. Nupes ittifakı içindeki yeni ve çeşitli milletvekilleri meclise giriyor.

Devamını oku: Emmanuel Macron Yeniden Seçimi Kazanma Yolunda. Sonrası Daha Zor Olabilir

Macron’un tercih ettiği müttefik, Pazar günü 61 sandalye kazanan geleneksel sağ parti Cumhuriyetçiler olacak. Ancak analistler, partinin sandıkta daha fazla kaybetmekten kaçınmaya çalıştığı için, seçmenler arasında popüler olmayan reformlara destek sağlamanın zor olabileceğini söylüyor. Rekor yüksek enflasyon ve bununla bağlantılı yaşam maliyeti krizi, Fransız vatandaşlarını Nupes ve Ulusal Ralli dahil olmak üzere ekonomik popülizmi kucaklayan siyasete doğru itti.

Billon-Gallard, seçim sonucunun sürpriz olmaması gerektiğini söylüyor. “Son beş yılda insanlar siyasette seslerinin duyulmadığını hissettiler.” Bu hüsran 2018 yılında sarı yelekliler hareketi ile doruğa ulaştı. Başlangıçta önerilen akaryakıt vergisi artışlarıyla ateşlenen gösteriler, Macron’un iş dünyası yanlısı politikalarına ve “zenginlerin başkanı” olarak itibarına karşı daha geniş bir hayal kırıklığı işaretine dönüştü.

Ancak analistler, seçim sonucunun parlamenter demokrasiyi canlandırabileceğini ve seçmenlere seslerinin dinlenildiği hissini verebileceğini söylüyorlar. Billon-Gallard, “Belki bu siyasi savaşlardan bazıları sadece gösterilerle birlikte sokaklarda değil, aslında Ulusal Meclis içinde de verilecek” diyor.

makron liderlerle görüşmeye başladı Salı günü Élysée başkanlık sarayında Cumhuriyetçilerden Christian Jacob, Sosyalist Parti’den Olivier Faure ve Ulusal Miting’den Le Pen’in de aralarında bulunduğu ana muhalefet partileri. Çarşamba günü yeni toplantıların yapılması bekleniyor.

Macron’un uluslararası konulardaki serbestliği

Ukrayna’daki savaş göz önüne alındığında, iç politikada çıkmaza giren bir Fransız cumhurbaşkanı, blok için çok önemli bir zamanda AB için sorun yaratabilir. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı tam kapsamlı işgalinden bir ay önce, Fransa AB dönem başkanlığını devraldı ve Macron’a bloğun gayri resmi liderini oynama fırsatı verdi – özellikle Almanya’nın uzun süredir başbakanı Angela Merkel’in Aralık ayında istifa etmesinin ardından 16 yıldır görevde.

Macron ateşli bir Europhile ve 2017’de göreve başladığından beri siyasi yelpazedeki Avrupalı ​​liderlerle yakın bağlarını sürdürüyor. Hiç şüphesiz blok içindeki statüsünü sağlamlaştırmaya çalışacaktır. Ancak Marliere, hem Mélenchelon hem de Le Pen’in daha önce Avrupa şüpheci görüşlerini dile getirdiklerini ve parlamentonun desteğine ihtiyaç duyacak bazı uluslararası meseleler olduğunu söylüyor.

Devamını oku: Marine Le Pen, Donald Trump’ın Başucu Kitabını İzleyerek Fransa’nın Kırsal Bölgesinde Destek Buluyor

Aynı zamanda, cumhurbaşkanlarının Fransa’da savunma ve diplomasi konularında daha fazla serbestliği var. Billon-Gallard, bu, Macron’un her yasa tasarısı için parlamentodan onay almak zorunda kalmayacağı anlamına geliyor. “İç politika çok dağınık ve karmaşık hale gelirse, Macron odağını dış politikaya kaydırabilir çünkü burası onun daha özgür olduğu yer.”

Billon-Gallard, “Projesinde güçlü bir Avrupa ve bunda büyük rol oynayan güçlü bir Fransa gündeminin bir parçası” diyor. “Bundan vazgeçtiğini göreceğimizi sanmıyorum.”

Makronizm’in geleceği

Ancak Macron’un yenilgiyi kabul etmek zorunda kalabileceği şey, Fransa’da yeniden canlanmış bir siyasi merkez vizyonudur. 2017’de cumhurbaşkanlığını kazandığında Macron, siyasi ölçeğin her iki ucunu da gereksiz kılacağına söz verdi. Ama iki yıllık bir salgın ve artan hayal kırıklığı eşitsizlik, seçmenleri Macron’un merkezci vizyonundan uzaklaştırdı.

Macron’un daha önce En Marche olarak bilinen Rönesans Partisi’nin geleceği de Macron sonrası dönemde belirsiz.

Ve Le Pen’in partisine verilen desteğin keskin yükselişi, ona sert önlemler için lobi yapmak için siyasi nüfuz sağlayacak. başörtüsüne tam yasak Fransa’da Müslüman kadınların bir azınlığı tarafından giyilen bu. Sorun geleneksel üssünü canlandırıyor.

Marliere, Macron merkezciliği savunurken, seçmenlerin sağa kaymasından da sorumlu tutulması gerektiğini söylüyor. Önceki beş yıllık görev süresi boyunca Macron, kontrol etmek için zorlu önlemleri destekledi. göçmenlik ve insan hakları gruplarının yasalarını takip etti. ayrımcı olarak eleştirildi. “Eğer aşırı sağı geleneksel meselelerinde (hukuk ve düzen, göçmenlik) taklit ederseniz, aşırı sağı meşrulaştırırsınız” diyor.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6189346/french-legislative-elections-macron-le-pen-melenchon/

Yorum yapın