Macron, Fransa’nın sol ve sağındaki yükselişle meclis çoğunluğunu kaybettiMacron, Fransa'nın sol ve sağındaki yükselişle meclis çoğunluğunu kaybetti

Fransa’nın aşırı sağı ve sol kanat partilerinden oluşan bir koalisyon yükselirken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pazar günkü parlamento seçimlerinde gıpta edilen çoğunluğunu kaybederken, ülkenin siyasetini yıllarca şekillendirebilecek bir kayıp.

Birkaç anket firması tarafından yapılan erken tahminler, Macron’un lideri Le Republique en Marche’nin diğer tüm partileri ve koalisyonları yenerek yalnızca yaklaşık 230 sandalye kazanacağını, ancak mutlak çoğunluk için gereken 289 sandalyeden ve merkezci siyasi markasının kazandığı 350 sandalyeden çok daha az bir farkla çıkacağını tahmin ediyordu. ve 2017 yılında kampına çekildi.

Jean-Luc Melenchon tarafından bir araya getirilen solcu, aşırı sol ve yeşil siyasi partilerin aceleyle bir araya getirilmiş bir koalisyonu olan Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği, öngörülen 149 sandalyeyle ikinci sırada yer aldı. Ateşli Bay Melenchon, Bay Macron’a saldırarak muzaffer oldu.

Sonuçlar gelmeye başladıktan sonra, “Bu tamamen beklenmedik bir durum, kesinlikle duyulmamış, cumhurbaşkanlığı partisinin bozguna uğraması tam” dedi. “Onursuzluk pahasına yenilgiden kaçınmak istediler. Bu gece hem yenilgi hem de onursuzluk var.”

Ancak seçimde en fazla yükselen aşırı sağ Marine Le Pen’in Ulusal Ralli partisi oldu ve yaklaşık 85 sandalye ya da 577 sandalyeli ulusal meclisin yüzde 15’ini kazandı. sadece sekiz koltuk. Gösteri, Le Pen’in babası Jean-Marie tarafından kırk yıl önce kurulan Fransız aşırı sağ hareketi için en iyisiydi.

Fransız siyasi gazeteci ve podcast yayıncısı Lea Chamboncel bir röportajda, “Ulusal Ralli’nin sayısı kimsenin gelmediğini görmedi” dedi. “Kötü bir sürpriz, çok kötü bir sürpriz.”

Macron, Salı günü Ukrayna’ya gitmeden önce seçmenlere hitap ediyor

(AP)

Geleneksel merkez sağ, 2017’deki 130 sandalyeden 76 sandalye kazanarak dördüncü sırayı aldı. Son rakamlar hala içişleri bakanı tarafından konuşuluyordu.

Pazar günkü parlamento seçimlerinin Fransa’nın ötesinde çok az doğrudan veya ani etkisi olabilir. Macron, Nisan ayında ikinci beş yıllık görev süresini kazanmak için Bayan Le Pen’i yendi. Dış politika, ulusal güvenlik ve Avrupa meseleleri, parlamentonun diğer batı demokrasilerinde olduğundan çok daha az bir rol oynadığı cumhurbaşkanlığının yetki alanı içinde derin bir şekilde yer almaya devam ediyor.

Ancak diğer kamplardaki bağımsız milletvekillerini cezbetmek ve iç meselelerde çoğunluğu bir araya getirmek için Macron, Ukrayna’ya askeri destek, Birleşik Krallık ile ticaret müzakereleri veya Birleşik Krallık ile ticaret müzakereleri gibi yurtdışında etkisi olan önemli meselelere boyun eğmek zorunda kalabilir. Avrupa Birliği’nin genişlemesi.

Fransız sol ve sağ seçmenleri Nisan ayında Le Pen’i yenmek için Macron’a oy vermek için bir araya gelse de, Pazar günü yapılan seçimler cumhurbaşkanı ve merkezci müttefikleri için bazı rahatsız edici mesajlar verdi.

Kamu Hesapları Bakanı Gabriel Attal, BFMTV’ye verdiği bir röportajda, “Umduğumuzdan çok uzak” dedi.

Koltuklarını kaybedenler arasında, Paris’in 48 km (30 mil) güneyindeki Essonne seçim bölgesinde solcu Jerome Guedj tarafından mağlup edilen Macron’un ekolojik geçiş bakanı Amelie de Montchalin de vardı. Macron’un eski içişleri bakanı Christophe Castaner de solcu bir aday tarafından dövüldü.

Siyasette daha fazla kadın çağrısı yapan bir kitabın yazarı Chamboncel, “Seçmenler Macron’dan memnun değil, orası kesin” dedi. “Onun için bir ara seçimdi ve kaybetti.”

Gazeteciler ve destekçiler, Fransız yasama seçimlerinin ikinci turunun sonuçlarının ardından televizyonda yaptığı konuşmada Marine Le Pen’e bakıyorlar

(EPA)

Bay Melenchon, çoğu kadın ve marjinal göçmen geçmişlerden gelen yeni nesil genç seçmenleri ve adayları arenaya çekmek için uzun süredir can çekişen Fransız solunun servetini canlandırmayı başardı. Ancak Macron’un performansına sevinmesine rağmen, sol da bazı ayılma anlarıyla karşı karşıya kaldı. Tanınmış bir solcu olan Fabian Rousel, Belçika sınırındaki kuzey seçim bölgesinde aşırı sağcı bir adaya karşı zafer kazanamadı.

Bayan Le Pen, babasının siyasi hareketini merkez sağ seçmenler için daha lezzetli hale getirmek için yeniden icat etti. Ancak, göçmen karşıtı ve Avrupa Birliği karşıtı olmaya devam ediyor. Ayrıca, Kremlin’e bağlı bankalara mali olarak da borçludur.

Bayan Le Pen’in parlamento bloğunun büyüklüğü, onun örneğin gensoru önlemleri almasına ve meseleleri anayasa mahkemesine götürmesine olanak sağlayacak bir dizi yasama engelini aşıyor.

İkinci turda koltuğunu kazandıktan sonra taraftar kalabalığı arasında sevinçle parlayan Le Pen, değişiklik sözü verdi.

“Keşfetmek üzere olduğunuz yeni yüzler, Macron macerası sona erdiğinde ülkenin sorumluluğunu üstlenecek olan bu siyasi elitin öncüleridir” dedi. Fransız halkını büyük bir halk hareketinde bir araya getirme çalışmalarına devam edeceğiz” dedi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/france-elections-le-pen-marine-melenchon-b2104666.html

Yorum yapın