Macron, Fransız parti liderleriyle seçim sonrası görüşmelerde bulunduMacron, Fransız parti liderleriyle seçim sonrası görüşmelerde bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, merkez ittifakının parlamento seçimlerinde mutlak çoğunluğu elde edememesinin ardından Salı günü Fransa’nın önde gelen parti liderleriyle görüşmelerde bulundu.

Elysee başkanlık sarayındaki görüşmeler, Başbakan Elisabeth Borne’nin parlamento seçimleri sonrasındaki geleneğe uygun olarak Salı günü resmen istifasını sunmasının ardından geldi. Macron teklifi hemen reddetti ve mevcut hükümeti korudu.

Macron’un ittifakı Birlikte!, Pazar günkü parlamento seçimlerinde 245 sandalye kazandı – ancak Fransa’nın en güçlü parlamentosu olan Ulusal Meclis’teki çoğunluğa 44 sandalye düştü.

Solcu Nupes koalisyonu, ana muhalefet gücü olmak için 131 sandalye kazandı. Aşırı sağ Ulusal Ralli, 577 üyeli mecliste önceki sekiz sandalyeden 89 sandalye kazandı.

Macron, Cumhuriyetçiler başkanı Christian Jacob, Sosyalist Parti başkanı Olivier Faure ve aşırı sağ lider Marine Le Pen de dahil olmak üzere muhalefet üyeleriyle art arda toplantılar yapacaktı. Diğer toplantılar Çarşamba günü planlandı.

Macron ayrıca kendi partisinin ve müttefik hareketlerin temsilcileriyle de görüşecekti.

Macron’un ofisine göre, görüşmeler duruma “potansiyel yapıcı çözümler” bulmayı amaçlıyordu.

Macron, seçim sonuçları hakkında henüz kamuoyuna açıklama yapmadı.

Ulusal Meclis’te en fazla sandalyeye sahip olan Macron’un hükümeti hala yönetme yeteneğine sahip, ancak yalnızca yasa koyucularla pazarlık yaparak. Potansiyel kilitlenmeyi önlemek için Macron’un partisi ve müttefikleri, merkez soldan ve muhafazakar partiden milletvekilleriyle vaka bazında müzakere etmeye çalışabilir.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/emmanuel-macron-ap-french-paris-national-rally-b2105721.html

Yorum yapın