Macron’un merkezcileri, Fransız ‘demokratik şokunda’ mutlak meclis çoğunluğunu kaybetti


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pazar günü yapılan yasama seçimlerinde Ulusal Meclis’in kontrolünü kaybetti; bu, diğer partilerle ittifaklar müzakere edemediği takdirde ülkeyi siyasi felç haline getirebilecek büyük bir aksilik.

Emeklilik yaşını yükseltmek ve AB entegrasyonunu daha da derinleştirmek isteyen Macron’un merkezci Ensemble koalisyonu, Pazar günkü seçimlerde en fazla sandalyeye sahip olacak şekilde ayarlandı. Ancak ilk tahminler ve ilk sonuçların gösterdiği gibi bu, parlamentoyu kontrol etmek için gereken salt çoğunluğun çok altındaydı.

Maliye Bakanı Bruno Le Maire, sonucu “demokratik bir şok” olarak nitelendirdi ve diğer blokların işbirliği yapmaması halinde “bunun Fransızları reform ve koruma kapasitemizi engelleyeceğini” de sözlerine ekledi.

Fransa’da işlerin şimdi nasıl gelişeceğine dair belirlenmiş bir senaryo yok. Yeni seçilen bir cumhurbaşkanının parlamento seçimlerinde salt çoğunluğu elde edemediği son zaman 1988’deydi.

Askıya alınmış bir parlamento, son yıllarda Fransa’da yaşanmamış partiler arasında bir dereceye kadar güç paylaşımı ve tavizler gerektirecektir. Macron, yasama kilitlenmesi ortaya çıkarsa sonunda erken seçim çağrısı yapabilir.

Macron'un merkezcileri, Fransız 'demokratik şokunda' mutlak meclis çoğunluğunu kaybetti
Sert sol lider Jean-Luc Mélenchon, ilk sonuçların parlamento bloğu için kazanımlar göstermesinin ardından Pazar günü Paris’te teslimat yapıyor. (Michel Euler/Associated Press)

Aşırı sol veteran Jean-Luc Mélenchon, taraftarlara yaptığı konuşmada, “Başkanlık partisinin bozguna uğraması tamamlandı ve görünürde net bir çoğunluk yok,” dedi.

İlk tahminlere göre lideri olduğu solcu Nupes bloğu ikinci sırada yer aldı. Arkasında birleşen sol partiler, 2017’deki son yasama seçimlerinden elde ettikleri puanları üç katına çıkardılar.

44 yaşındaki Macron, seçmenlerin aşırı sağı iktidardan uzak tutmak için bir araya gelmesiyle, Nisan ayında yirmi yıl içinde ikinci bir dönem kazanan ilk Fransız cumhurbaşkanı oldu.

Ancak, pek çok seçmen tarafından ilgisiz olarak görülen, sağ ve soldaki popülist partilere desteğin arttığı derinden hayal kırıklığına uğramış ve bölünmüş bir ülkeye başkanlık ediyor.

Avro bölgesinin ikinci en büyük ekonomisinde daha fazla reform yapma yeteneği, politikalarına hem sağ hem de sol ittifakının dışındaki ılımlılardan destek kazanmasına bağlı.

İttifaklar?

Macron ve müttefikleri şimdi, dördüncü olan muhafazakar Les Républicains ile ittifak kurmaya mı yoksa duruma göre diğer partilerle yasaları müzakere etmek zorunda kalacak bir azınlık hükümeti mi yöneteceklerine karar vermeli.

Hükümet sözcüsü Olivia Gregoire, “Sıralarda, sağda, solda ılımlılar var. Ilımlı Sosyalistler ve sağda, belki de mevzuatta bizim tarafımızda olacak insanlar var.” dedi.

Macron'un merkezcileri, Fransız 'demokratik şokunda' mutlak meclis çoğunluğunu kaybetti
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pazar günü Fransa’nın kuzeyindeki Le Touquet’te sandıktan çıktı. (Michel Spingler/Associated Press)

Les Républicains’in platformu Ensemble ile diğer partilere göre daha uyumludur. İkisi birlikte, alt mecliste en az 289 sandalye gerektiren nihai sonuçlarda mutlak çoğunluk şansına sahipler.

Les Républicains’in başkanı Christian Jacob, partisinin muhalefette kalacağını, ancak bunun “yapıcı” olacağını ve bir koalisyon paktı yerine duruma göre anlaşmalar önerdiğini söyledi.

‘Düzensizlik’

Anketçiler Ifop, OpinionWay, Elabe ve Ipsos tarafından yapılan ilk tahminler, Macron’un Ensemble ittifakının 210-240 sandalye kazandığını, Nupes’in 141-188 ve Les Républicains’in 60-75 sandalye aldığını gösterdi.

Ulusal Meclis’in eski başkanı Richard Ferrand ve Sağlık Bakanı Brigitte Bourguignon, Macron’un kampı için iki büyük yenilgide koltuklarını kaybetti.

Fransız siyaseti için bir diğer önemli değişiklikte, aşırı sağ lider Marine Le Pen’in Ulusal Ralli partisi, ilk tahminlere göre 90-95 sandalyeyle milletvekillerinde on kat artış elde edebilir. Bu, partinin mecliste şimdiye kadarki en büyük temsili olacak.

Macron'un merkezcileri, Fransız 'demokratik şokunda' mutlak meclis çoğunluğunu kaybetti
Aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen, Pazar günü kuzey Fransa’nın Henin-Beaumont kentindeki bir sandık merkezinde oy kullandı. (Denis Charlet/AFP/Getty Images)

Macron, gıda ve enerji arzını sıkılaştıran ve enflasyonu tırmandıran, hane bütçelerini aşındıran Avrupa’nın doğu ucundaki bir savaşın zemininde düzenlenen sert bir kampanya sırasında güçlü bir yetki çağrısında bulunmuştu.

Başkan, ikinci tur oylaması öncesinde, “Hiçbir şey dünyadaki düzensizliğe Fransız düzensizliğini eklemekten daha kötü olamaz,” demişti.

Mélenchon’un Nupes ittifakı, temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının dondurulması, emeklilik yaşının düşürülmesi, mirasın sınırlandırılması ve işçileri işten çıkararak kar payı ödeyen şirketlerin yasaklanması için kampanya yürüttü. Mélenchon ayrıca Avrupa Birliği’ne karşı itaatsizlik çağrısında bulunuyor.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/world/france-parliamentary-elections-1.6494112?cmp=rss

Yorum yapın