Malta’da tatil yaparken düşük yapan Amerikalı kadının kürtaj olmasına izin verilmedi


Malta’da tatil yaparken tam olarak düşük yapan hamile bir Amerikalı kadın, Malta yasalarının hiçbir koşulda kürtajı yasaklaması nedeniyle enfeksiyonu önlemek için bir prosedür için Perşembe günü İspanya’ya gönderileceğini söyledi.

Jay Weeldreyer, ada ülkesindeki bir hastaneden telefonla Associated Press’e, partneri Andrea Prudente’nin cenin dokusu derhal çıkarılmazsa hayatı tehdit eden bir enfeksiyon riski altında olduğunu söyledi.

Malta Kürtaj Tahliyesi
Malta’da tatil yaparken düşük yaparak düşük yapan 38 yaşındaki Andrea Prudente, Malta’nın Msida kentindeki Mater Dei Hastanesi’ndeki yatağında yatıyor ve partneri Jay Weeldreyer tarafından teselli edildi, 23 Haziran 2022 Perşembe günü ayrıldı.

Jay Weeldreyer / AP


38 yaşındaki Prudente, 45 yaşındaki Weeldreyer’e göre 12 Haziran’da ağır kanama yaşadı, ardından amniyotik kesenin erken yırtılması ve plasentanın ayrılması izledi. Hastane onu herhangi bir enfeksiyon belirtisi için dikkatle izlemekle birlikte, tesis ameliyat yapamıyor Kürtajı tamamlamak için ameliyat olduğunu söyledi.

Malta, herhangi bir nedenle kürtajı yasaklayan tek Avrupa Birliği üyesi ülkedir. AP’nin temasa geçtiği Prudente’nin tedavi gördüğü Mater Dei Hastanesi, gizlilik düzenlemeleri nedeniyle hasta bilgilerinin verilmesine izin verilmediğini söyledi.

Weeldreyer, “Düşük %80 tamamlandı. Suları bozuldu, plasenta ayrıldı, ancak (fetal) kalp atışı nedeniyle fetüsün alınamadığını” söyledi. Diğer haber kaynaklarına ayrı açıklamalarda bulundu. , çift plasentayı kısmen ayrılmış olarak tanımladı.

Malta’daki bir kamu tesisi olan Mater Dei Hastanesi, mahremiyet kısıtlamalarını gerekçe göstererek kadının tıbbi durumu hakkında konuşmayı reddetti.

Seattle yakınlarındaki bir kasaba olan Issaquah, Washington’dan çift, uzun zamandır beklenen bir tatil için 5 Haziran’da Malta’ya geldi. Ortağı, Prudente’nin kanamaya başladığını ve bir hafta sonra hastaneye kaldırıldığını söyledi. Kanama başladığında 16 haftalık hamile olduğunu belirtti.

Enfeksiyon riskiyle ilgili endişelerin yanı sıra, iki kişi Prudente’nin Perşembe akşamı kendilerini İspanya’ya götürmek üzere planladıkları tıbbi tahliye uçuşu sırasında kanamaya devam etmesinden korkuyor ve orada hastaneye kaldırılacak.

Weeldreyer, Mater Dei Hastanesi’nin Malta yasalarına göre “yapmalarına izin verilenler dahilinde iyi bir iş çıkardığını” söyledi. Kadın antibiyotik alıyor ve enfeksiyon belirtileri için yakından izleniyor, dedi.

Malta Kürtaj Tahliyesi
Malta’da tatil yaparken tam olarak düşük yapan 38 yaşındaki Andrea Prudente, 23 Haziran 2022 Perşembe günü çift tarafından Washington, Deception Pass’ta çekilen bu tarihsiz fotoğrafta, partneri Jay Weeldreyer ile birlikte görülüyor.

Jay Weeldreyer / AP
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/andrea-prudente-incomplete-miscarriage-malta-not-allowed-to-get-abortion/

Yorum yapın