Mariupol: Ukrayna’nın Rus saldırılarıyla 80 günde yerle bir olan liman kenti


  • Paul Adams ve Hugo Bachega
  • Londra ve Dnipro

Mariupol tiyatro binası

Kaynak, SHUTTERSTOCK

Mariupol üç aydır aralıksız devam eden saldırılar sonucu Rus güçlerinin eline geçti. Ukrayna ordusu kuşatma altındaki limanda görevlerini sona erdirdiğini açıkladı. Mariupol gerek Rusya’nın acımasız saldırılarının gerekse Ukrayna’nın inatçı direnişinin sembolü haline geldi.

23 Şubat Çarşamba günü, Ivan Stanislavsky kamera çantasını bürosunda bıraktı. Mariupol’un Sovyet dönemi fresklerini inceleyen yeni kitabının tasarımını görmek için bir arkadaşının evine gidecekti ve malzemelerini yanında sürüklemek istemiyordu. Nasıl olsa ertesi gün büroya döndüğünde çantasını alabilirdi.

Ama ertesi gün kilitli ve terk edilmiş bürosunun karşısındaki caddede ayakta duruyor, kentin doğusundan gelen korkunç sesleri duyuyordu. Mariupol ateş altındaydı.

Kaynak, IVAN STANISLAVSKY

Çatışmalar şiddetlenip de silah sesleri kentin batısından da duyulur hale geldiğinde, Ivan evindeki yatak döşeğini alıp koridora taşındı. Ukrayna Rock Müzik Ansiklopedisi’nin de aralarında olduğu dev sanat kitapları koleksiyonunu, Primorsky mahallesindeki evinin camlarına siper niyetine yerleştirdi.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-61527464?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın