Meksika’da kartel çatışmasında kurşun geçirmez yelek giyen maymun ölü bulundu.Meksika'da kartel çatışmasında kurşun geçirmez yelek giyen maymun ölü bulundu.

Raporlara göre, Meksika’da polis ile bir uyuşturucu karteli arasında çıkan çatışmada kurşun geçirmez yelek ve diğer vücut zırhı giyen bir örümcek maymun ölü bulundu.

Yetkililerin bir kartel grubu üyesine ait olduğuna inandığı maymun, Mexico City’nin yaklaşık 103 mil güneybatısındaki Texcaltitlan kasabasında Salı günü çıkan çatışmada öldürüldü.

Çatışmanın ardından küçük bir kamuflaj ceketi ve küçük “kurşun geçirmez” yelek giyen maymunun görüntüleri internette yayınlandı.

Associated Press’in Cuma günü bildirdiğine göre, Meksika eyalet yetkilileri daha sonra görüntülerin gerçekliğini ve maymunun ölümünü doğruladı.

Yine de bebek bezi giyen maymunun tam olarak nasıl öldürüldüğü belirsizliğini koruyor. Raporlar, silah sesinin veya sahibinin sorumlu olduğunu gösteriyor.

Eyalet savcılarından yapılan açıklamada, “Bir primat olay yerinde öldürüldü ve muhtemelen sahibi de olay yerinde öldürülen bir suçluya aitti” dedi.

Meksika Eyaleti, “Hayvan üzerinde tür konusunda uzmanlaşmış bir veteriner tarafından otopsi yapılacak” dedi.

Küçük primatın ölümü, bildirildiğine göre Meksika Eyaleti belediyesinde yerel güvenlik güçlerine saldıran 11 çete üyesinin ölümüyle birlikte geldi. Ardından çatışma çıktı.

Meksika’nın Texcaltitlan kentindeki silahlı saldırıya güvenlik güçleri müdahale etti.

(REUTERS)

Yedi çete üyesi tutuklandı ve bazıları yaralandı.

Bu bireyler mahkemeye çıktı Cumartesi günü ve cinayete teşebbüs ve diğer suçlamalarla suçlanan Familia Michoacana kartelinin üyeleri olarak tanımlandılar. Önümüzdeki günlerde yeniden adliyeye sevk edilecekler.

Tipik Meksika geleneğinde, ölen maymun kendi “corrida” genellikle ölü uyuşturucu karteli üyelerinin onuruna bestelenen ve “Hayat çok kısa, (ölme) maymunun sırası değildi” diyen bir halk şarkısı.

Daha önceki raporlara göre, yetkililer çatışmadan sağ kurtulan zanlılara karşı hayvan kaçakçılığı suçlamaları düşünüyorlardı.

Geçen hafta Meksika’nın başka bir yerinde, Pasifik kıyısındaki Nayarit eyaletindeki Tecuala sokaklarında bir Bengal kaplanı yürürken görüntülendi ve başka bir kaplan bir adamın elini ısırdı ve sonunda onu öldürdü.

Uzmanlar, Meksika’da egzotik evcil hayvanlara lisansla izin verilirken, gazetecilere uyuşturucu çetelerinin bunu yapmaktan genellikle kaçındığını ve maymun veya kaplan gibi evcil hayvanların statü sembolü olarak kabul edildiğini söyledi.

Associated Press tarafından ek raporlama

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/monkey-bullet-vest-dead-mexico-cartel-b2105250.html

Yorum yapın