Meksika’da kartel çatışmasında “kurşun geçirmez” yelek giyen maymun ölü bulundu


Meksikalı narkoların egzotik hayvanlara olan hayranlığı, bu hafta, Pasifik kıyısındaki Nayarit eyaletinde uyuşturucu çetesi maskotu kılığına girmiş bir örümcek maymunun bir çatışmada öldürülmesi, 450 kiloluk bir kaplanın sokaklarda dolaşması ve bir adamın ölmesinden sonra sergilendi. Batı Michoacan eyaletinin kartellerin çoğunlukta olduğu bir bölgesinde esir bir kaplanı evcilleştirmeye çalışıyor.

Bir narkotik televizyon dizisinden sahneler gibi, egzotik hayvanlar uzun zamandır Meksika suç yeraltı dünyasının bir parçası olmuştur.

Olay yerinden fotoğraflar Salı günü çatışma Polisle birlikte Texcaltitlan’da 11 uyuşturucu çetesinin öldüğü bir küçük maymun – küçük bir kamuflaj ceket ve küçük bir “kurşun geçirmez” yelek giymiş – görünüşe göre sahibi olan ölü bir silahlı adamın vücuduna yayılmış.

Meksika Eyaleti’ndeki yetkililer fotoğrafların gerçekliğini doğruladılar ve aynı zamanda bebek bezi giyen maymunun sahibini öldüren kurşun yağmurunda ölüp ölmediğinin belirsiz olduğunu söylediler.

Yetkililer, Mexico Eyaleti'nde güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada 10 kişinin öldüğünü söyledi.
Federal güçler, 14 Haziran 2022’de Meksika’nın Texcaltitlan kentinde üç güvenlik gücünün yaralandığı ve en az 10 şüphelinin öldürüldüğü bir çatışmanın ardından bir olay yerinde görüntülendi.

STRINGER / REUTERS


Eyalet savcıları yaptığı açıklamada, “Olay yerinde öldürülen bir suçluya ait olduğu tahmin edilen bir primat öldürüldü” dedi ve “hayvan üzerinde tür konusunda uzmanlaşmış bir veteriner tarafından otopsi yapılacak” dedi. ” ve çatışmadan sağ kurtulan zanlılar hakkında hayvan ticareti suçlaması değerlendirilecek.

Ardından Çarşamba günü, Çevre Koruma Başsavcısı, aynı adı taşıyan kartele ev sahipliği yapan Sinaloa sınırına yakın, Pasifik kıyılarındaki Nayarit eyaletindeki Tecuala’da bir kaplan ele geçirildiğini söyledi.

Ofis, “Tecuala sokaklarında dolaşan bir Bengal kaplanı hakkında raporlar aldıktan sonra” harekete geçtiğini ve hayvanın orada yasadışı bir şekilde tutulduğunu tespit ettiğini söyledi.

Bu haberler, bu hafta başlarında sosyal medyada yayınlanan ve bir yerleşim bölgesinde sokakta kaplana rastlayan genç bir kadını gösteren bir videoya dayanıyordu. Videoda bir kadının “Sessiz olun, yaklaşabilir” dediği duyuluyor.

Yetkililer, kaplanın pençelerinin ve dişlerinin çıkarıldığını ve videoda daha sonra bir adamın kaplanın boynuna bir ip atarak onu uzaklaştırdığının görülebildiğini söyledi.

Belki de en trajik hikaye, uzun süredir Carteles Unidos çetesinin ve Adalet Bakanlığı’nın yürüttüğü Jalisco kartelinin hakim olduğu batı eyaleti Michoacan’dan geldi. düşünür “dünyanın en tehlikeli beş ulusötesi suç örgütünden biri” olmak. .

Pazar günü, yetkililer, çetelerin uzun süredir kazançlı avokado ticaretinden koruma ödemelerini gasp ettiği eyaletin avokado yetiştirilen bölgesindeki bir kasaba olan Periban, Michoacan’da bir adamın bir kaplan tarafından ciddi şekilde yaralandığını doğruladı.

Gerçekliği teyit edilemeyen sosyal medyada yayınlanan bir videoda, adamın kaplanı çitle çevrili bir çitin yanına çağırdığı görülüyor. Adamın “Hadi, gel,” diye yalvardığı duyuluyor.

Adam çitin dışında duruyor, görünüşe göre bir eliyle kaplanı beslerken, diğer kolunu hayvanın boynunu okşamak için zincir bağlantılı çitin içinden uzatıyor.

Adam daha sonra kaplan hızla dönerek uzatılan kolu ısırıp bırakmayı reddettiğinde acı içinde çığlık atar. Sonunda kaplan, adamın her iki kolunu da parçaladı.

Michoacan eyaleti kolluk kuvvetleri, adamın hastaneye kaldırıldığını ve birkaç gün sonra aldığı yaralardan dolayı öldüğünü doğruladı.

Meksika yasaları, özel vatandaşların egzotik hayvanları sıkı bir şekilde denetlenen koşullar altında kaydettirmeleri durumunda tutmalarına izin verir. Ancak güvenlik analisti David Saucedo, suçluların bazen bu tür izinleri almanın uzun sürdüğünü söyledi.

Saucedo, uyuşturucu tacirlerinin, 1980’lerin ve 90’ların Kolombiyalı uyuşturucu baronlarını taklit ederek, genellikle statü ve güç sembolü olarak egzotik hayvanları tuttuklarını söyledi. Pablo Escobar.

Saucedo, “Meksikalı uyuşturucu kaçakçıları, Medellin kartelinin uyuşturucu çetelerinden egzotik hayvanlar edinme ve özel hayvanat bahçeleri kurma geleneğini kopyaladılar” dedi. “Uyuşturucu kaçakçılığı aristokrasisinin kurallarına göre, özel bir hayvanat bahçesine sahip olmak, büyük uyuşturucu kaçakçıları çemberinin bir parçası olmak için bir ön koşuldu.”

Bazen hayvanlar istemeden de olsa istenmeyen dikkatleri üzerine çekebilir. Meksika medyasında yer alan bir habere göre, kötü şöhretli Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin “El Chapo” Guzman’ın sevgili evcil maymunu Botas, polisi Ekim ayında uyuşturucu baronunun sığınağına götüren şeydi.

Bazı durumlarda, hayvanlar daha uğursuz bir kullanıma sahipti.

Saucedo, “Zetas lideri Heriberto Lazcano gibi bazı uyuşturucu karteli capoları, kurbanlarına işkence etmek veya onları ortadan kaldırmak için egzotik hayvanlar satın aldı” dedi. “Düşmanlarından birkaçı, kaplanlar veya Zetaların ağıllarında veya kafeslerinde tuttukları timsahlar tarafından yutuldu.”

Lazcano, 2012’de Meksika askeri personeliyle girdiği çatışmada öldürülmüştü.

Meksika, 2006 yılında organize suça karşı tartışmalı bir askeri saldırı başlatmasından bu yana 340.000’den fazla cinayet ve on binlerce kayıp kaydetti.

Uzmanlar ve insan hakları savunucuları, organize suçla mücadelenin askerileştirilmesinin Meksika’nın şiddet sorununu daha da kötüleştirdiğini söylüyor.

Başkan Andres Manuel Lopez Obrador, 2018’in sonunda iktidara geldiğinden beri, güvenlik güçlerine suçla mücadelede güçten çok istihbarata güvenmeleri çağrısında bulundu.

Mart ayında Lopez Obrador, popüler televizyon programlarını şiddet içeren uyuşturucu ticaretini güzelleştirmekle suçladı. Netflix gibi platformlardaki dizileri, uyuşturucu tacirlerinin yaşam tarzlarının gül renkli bir versiyonunu sunduklarını söyleyerek eleştirdi.

Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/monkey-bullet-proof-vest-killed-deadly-narco-shootout-mexico/

Yorum yapın