Meksika’da kilisede öldürülen rahiplerin cesetleri ve 4 kayıp turist aranıyor


Çarşamba günü Papa Francis, iki Cizvit rahip ve cesetleri silahlı adamlar tarafından kaçırıldıktan sonra bir sığınak arayıcısının ölümünün yasını tuttu. bir kilisenin içinde vurularak öldürüldü kuzey Meksika’da.

Aynı zamanda Cizvit tarikatına mensup olan papa, Chihuahua eyaletinin uzak dağlarında “kardeşleri” olarak adlandırdığı adamların öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü ve dehşeti dile getirdi.

“Meksika’da çok fazla cinayet var. Bu trajediden etkilenen Katolik topluluğuna sevgi ve duayla yakınım” dedi.

Bu arada yetkililer, cinayetlerin Pazartesi sabahı aynı kasabada hala kayıp olan iki erkek, bir kadın ve bir çocuğun kaçırıldığını bildiren bir 911 aramasının ardından geldiğini söyledi.

Reuters’a konuşan bir polis kaynağı, dört turistin kasabadaki bir otelden kaçırıldığını söyledi.

Meksikalı yetkililer, Mexico City'de kaçırılan diğer kişilerle birlikte rahiplerin cesetlerini arıyor
Meksikalı yetkililerin, kuzey Meksika’nın şiddetli bir bölgesinde, San Ignacio de’de kaçırılan diğerleriyle birlikte cesetlerini aradıklarını söylemelerinin ardından, öldürülen iki rahip Javier Campos ve Joaquin Mora’nın fotoğraflarının yanında Cizvit rahipler bir ayin düzenliyor. Mexico City’deki Loyola kilisesi, Meksika 21 Haziran 2022.

EDGARD GARRIDO / REUTERS


Rahipler Javier Campos Morales ve Joaquin Cesar Mora Salazar, İsa Cemiyeti olarak da bilinen düzene göre Pazartesi günü Cerocahui kasabasında “sığınmak isteyen bir adamı savunmaya çalışırken” vurularak öldürüldü.

Tur rehberi olarak çalışan takip edilen kişi de öldürüldü.

Meksika tarikat başkanı Peder Luis Gerardo Moro Madrid’e göre, üç ceset daha sonra silahlı adamlar tarafından bir kamyonetin arkasına yerleştirildi, plastikle kaplandı ve götürüldü.

Madrid, saldırganın kiliseye koşan üçüncü bir rahibe “Üzgünüm, cesetleri alacağız” dediğini iddia etti.

“Kardeşlerimizin öldürülmesini kınıyoruz (…) Adalet ve cesetlerin geri alınmasını talep ediyoruz” diyen ayrı bir açıklamada, erkeklerin “bu ülkenin yaşadığı şiddet bağlamında” öldürüldüğünü de sözlerine ekledi.

Uzmanlar, Chihuahua’nın Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı yasadışı uyuşturucular için önemli bir geçiş yolu olduğunu ve bu nedenle rakip kaçakçılık çeteleri arasında şiddetle tartışıldığını söylüyor.

Hükümetin orduyu uyuşturucu kartelleriyle savaşmak için görevlendirdiği 2006’dan bu yana, dökülen kan dalgasında 340.000’den fazla insan öldürüldü.

Yine bir Cizvit olan Peder Jorge Atilano Gonzalez, yerel bir televizyon kanalına rahiplerin bölgeden olan saldırganı tanıdıkları için müdahale etmeye çalıştıklarını söyledi.

Gonzalez, üçüncü rahibin ifadesine atıfta bulunarak, çekimden sonra “itiraf etmek istedi” dedi. “İnandığımız şey, aldığı tepki nedeniyle alkolizm veya bağımlılık durumunda olduğu” dedi.

Ülkenin güvenlik sekreterliği Salı akşamı iddia edilen saldırganın kimliğinin tespit edildiğini ve bir insan avının sürdüğünü söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Meksika’daki ofisi, rahiplerin Yerli Raramuri veya Tarahumara halkı arasında “önemli sosyal ve pastoral çalışmalar” yürüttüğünü söyleyerek cinayetleri kınadı.

Meksika’daki BM insan hakları temsilcisi Guillermo Fernandez-Maldonado, “Bu iki tanınmış rahibin öldürülmesi, bize Chihuahua’daki Sierra Tarahumara topluluklarının karşılaştığı aşırı şiddet ve savunmasızlık durumunu hatırlatıyor” dedi.

Meksika Piskoposluk Konferansı da Salı günü bir bildiri yayınlayarak, hızlı bir soruşturmanın yanı sıra ülkedeki din adamları için güvenliğin artırılması çağrısında bulundu.

Günün erken saatlerinde, Başkan Andres Manuel Lopez Obrador günlük basın toplantısında cinayetleri doğrulayarak Chihuahua eyaletindeki birkaç belediyenin “organize suç varlığında” mücadele ettiğini kabul etti.

Meksika’daki dini liderlerin kendi topluluklarının savunucusu olarak ve orada faaliyet gösteren suç çeteleri ile arabuluculuk yapmaları yaygındır.

Michoacan ve Guerrero gibi eyaletlerde, bazıları hükümetin çok az varlığı ile büyük ölçüde yoksul bölgelerde barışı korumak amacıyla uyuşturucu kaçakçılarıyla diyaloga bile girdi.

kilisenin Katolik Multimedya Merkezi dedi Aralık 2018’de göreve başlayan mevcut yönetimde yedi, 2012’de göreve başlayan eski cumhurbaşkanı yönetiminde en az iki düzine rahip öldürüldü. 2016’da, Sadece bir haftada üç rahip öldürüldü Meksika’da.

Merkez, 2021 yılında bir Fransisken rahibin, kuzey-orta eyalet Zacatecas’ta ayine giderken bir uyuşturucu çetesi çatışmasında çapraz ateş altında kalarak öldüğünü söyledi. o yıl Guanajuato’nun şiddet dolu eyaleti.

2019’da Teksas, Brownsville’in karşısındaki kuzey sınır kenti Matamoros’ta bir rahip bıçaklanarak öldürüldü.

Chihuahua’nın valisi Twitter hesabından cinayetleri “ağladığını ve kınadığını” yazdı ve bölgedeki rahipler için güvenlik düzenlemelerinin tartışıldığını söyledi.

Campos Morales 1972’de rahip olarak atandı ve neredeyse yarım yüzyılı, ezici yoksulluğu ve doğal güzelliğiyle tanınan Tarahumara bölgesindeki cemaatlerde çalışarak geçirdi.

Mora Salazar 1971’de atandı ve 2000’de tam zamanlı olarak dönmeden önce 1970’lerde ve 80’lerde Tarahumara’da çalıştı.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/search-bodies-priests-killed-inside-church-4-missing-tourists-mexico/

Yorum yapın