Montana valisi, Yellowstone selinde ‘kişisel gezi’ konusundaki tepkilerin ardından nihayet eyalete geri döndüMontana valisi, Yellowstone selinde 'kişisel gezi' konusundaki tepkilerin ardından nihayet eyalete geri döndü

Montana valisi Greg Gianforte, bölge geçen hafta tarihi bir sel baskınıyla karşı karşıya kalırken “kişisel bir geziye” çıkması üzerine tepkilerin ardından eyalete döndü.

Bu haftanın başlarında, Montana evleri Yellowstone Nehri’ne girdi, yüzlerce insan tahliye edildi ve tüm şehirler, eyalet ve komşu Wyoming’i kasıp kavuran selden arıtma tesislerinin su basmasına neden olduktan sonra su kaynaklarını tayın etmeye zorlandı.

Yerel gazeteciler, tarihi selin yol açtığı hasara tepki olarak, eyalet valisi Kristen Juras’ın Salı günü Bay Gianforte yerine bir felaket bildirisi imzaladığını fark ettikten sonra valinin nerede olduğunu merak etmeye başladılar.

Çarşamba günü, Bay Gianforte tweet attı: “Dün FEMA ile eyaletimizde sel için hızlandırılmış bir başkanlık büyük felaket bildirisi yürütmek için çalıştıktan sonra, bugün resmi talebimizi @POTUS’a sunduk.”

Açıklama, birçok takipçisinin “Waldo Nerede” memlerinin yanı sıra “Bu ‘biz’ kimdir” diye espri yapmasına neden oldu.

Bay Gianforte’nin hükümet Twitter hesabı gibi sosyal medyadaki varlığı, sıradan bir gözlemcinin valinin eyalette olduğuna inanmasına yol açsa da, valinin bir sözcüsü bunu onayladı. Montana Özgür Basın geçen hafta sel başlamadan önce ülkeyi terk ettiğini söyledi.

Sözcü Brooke Stroyke Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Vali mümkün olduğunca erken ve çabuk dönüyor” dedi.

Bay Gianforte nihayet Perşembe gecesi ofisinin karısıyla İtalya’da bir tatil olduğunu söylediğinden Montana’ya döndü.

Ancak eve daha erken gitmediği ve acil durum sırasında halka nerede olduğunu söylemediği için kendisini bir eleştiri seli ile karşı karşıya buldu.

Montana Demokrat Partisi genel müdürü Sheila Hogan, “Eşi görülmemiş bir felaket ve ekonomik belirsizlik anında Gianforte, Montanlıları nerede olduğu ve gerçekte kimin sorumlu olduğu konusunda kasten karanlıkta tuttu” dedi.

Bu hafta, Montana’nın geniş kesimleri, şiddetli yağmurlar, mevsime göre olmayan ılık bir bahar ve yoğun kar erimesinin bir araya gelmesiyle Yellowstone Nehri’nden gelen sel nedeniyle, su kütlesinin önceki rekor yüksek su seviyesini en az iki fit aşmasını sağlamak için bir araya geldi. Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları.

Eyaletteki rekor sel, Yellowstone Ulusal Parkı’nın kapanmasını zorunlu kılarken, eyaletin güneyindeki yollar, köprüler ve topluluklar benzeri görülmemiş felaketle harap oldu.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/montana-governor-backlash-yellowstone-b2104024.html

Yorum yapın