Moskova, NATO üyesi Litvanya’yı Rusya’nın Avrupa’daki dış bölgesi Kaliningrad’a mal geçiş yasağı nedeniyle tehdit etti


Litvanya’nın Rusya ile izole Kaliningrad bölgesi arasında belirli malların geçişini yasaklama kararı, Moskova’daki üst düzey yetkililer arasında öfkeye ve hatta Avrupa ulusuna karşı bir misilleme tehdidine yol açtı. Kaliningrad, iki NATO ülkesi olan Litvanya ve Polonya ile kara sınırlarını paylaşıyor, ancak Rusya ile paylaşmıyor. 1945’te Sovyet Kızıl Ordusu tarafından Nazi Almanyası’ndan alınan ve daha sonra Sovyetler Birliği’ne devredilen Rus toprakları yaklaşık 500.000 kişiye ev sahipliği yapıyor.

İki tarafı NATO ülkeleri ile çevrili olsa da, Rusya’nın tek Baltık Denizi kıyı şeridini sağladığı için Moskova için stratejik olarak hayati bir kara parçası. Rus ordusunun Baltık Filosuna ve bir dizi gelişmiş nükleer yetenekli İskender füze kurulumuna ev sahipliği yapıyor.

Ancak izole edilmiş toprak parçası, sivil ithalatının çoğunluğu için Rusya’nın geri kalanıyla olan demiryolu bağlantısına güveniyor. Bu demiryolu hattı, Litvanya’dan ve ardından bir Rus müttefiki olan komşu Belarus’tan geçiyor.

kaliningrad-harita-russia.jpg
Bir harita, Rusya’nın Kaliningrad Oblastını, sol altta, NATO ve AB ülkeleri Polonya ve Litvanya arasında sıkışmış halde gösteriyor.

Getty/iStockphoto


18 Haziran’da Avrupa Birliği üyesi Litvanya, Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya uygulanan AB yaptırımlarına tabi tüm malların demiryolu bağlantısı üzerinden transit geçişini yasakladı. Buna kömür, metaller, elektronik ve inşaat malzemeleri dahildir.

Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresinin en güçlü isimlerinden biri olan Nikolai Patrushev, Salı günü Kaliningrad’a yaptığı ziyarette Litvanya’nın eylemlerini “düşmanca” ve “uluslararası hukuka aykırı” olarak nitelendirdi.

Rus devlet medyası tarafından aktarılan sözlerinde Patrushev, “Rusya bu tür düşmanca eylemlere kesinlikle yanıt verecektir.” “Sonuçların Litvanya nüfusu üzerinde ciddi bir olumsuz etkisi olacak.”

Buna cevaben Litvanya, AB kararlarına basitçe uyduğunu söyledi ve yolcuların ve yaptırıma tabi olmayan malların transit geçişinin “kesintisiz devam ettiğini” vurguladı.

Kaliningrad Valisi Anton Alikhanov, yasağın bölgeye yapılan tüm ithalatın yaklaşık yarısını etkilediğini söyledi.

Litvanya’nın duyurusunun ertesi günü Telegram mesajlaşma uygulamasında yayınlanan bir video adresinde, “Bunu, Kaliningrad bölgesine ücretsiz geçiş ve çıkış hakkının en ciddi ihlali olarak görüyoruz” dedi.

Kalingrad sakinleri tarafından geçen hafta sonu sosyal medyada yayınlanan videolar, mağazalarda panik alışverişini gösteriyordu.

Litvanya makamları, Rus yetkililerin şikayetleriyle alay ederek, Rusya’nın Avrupa’daki dış bölgesine hiçbir “abluka” uygulanmadığını söyledi.

Reuters haber ajansına göre, Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte gazetecilere verdiği demeçte, “Muhtemelen her uluslararası anlaşmayı ihlal etmiş bir ülkeden uluslararası anlaşmaları ihlal ettiği iddiasıyla ilgili söylemler duymak ironiktir.”

LİTVANYA-UKRAYNA-RUSYA-ÇATIŞMA-ULAŞTIRMA-FOTOĞRAF
Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının fotoğrafları, 25 Mart 2022’de Litvanya’nın Vilnius kentindeki tren istasyonunda, Moskova’dan Kaliningrad’a giden transit trenlerin uğradığı bir serginin parçası olarak sergileniyor. Sergi, transit geçiş yapan Rus gezginlere çatışmanın gerçek bir resmini vermeyi amaçlıyor.

PETRAS MALUKAS/AFP/Getty


Batılı yetkililer, Rusya’nın küresel gıda arzını kesintiye uğratan Ukrayna’nın güney Karadeniz kıyısındaki tüm limanları ablukaya almasına dikkat çekti. Birleşmiş Milletler uyardı Abluka, uzun süreli bir küresel gıda krizine yol açabilir.

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, Moskova’yı Litvanya’nın bloğun yaptırımlarını uygulamasıyla ilgili herhangi bir tırmanmaya karşı uyardı.

Borrell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Tedbir havasındayız” dedi. “Ancak Litvanya suçlu değil. Ulusal uygulama yapmıyor. [unilateral] yaptırımlar. Onların iradesini uygulamıyor. Her ne yapıyorlarsa, önceki istişarenin sonucuydu. [European] Komisyon.”

Baltık Denizi’ndeki tüm yıl boyunca buzsuz kalan limanıyla Kaliningrad, Rusya’ya Ukrayna savaşı nedeniyle kendisine uygulanan sayısız uluslararası yaptırımı denemesi ve atlaması için uygun bir yol sağladı. Ancak Litvanya üzerinden taşınan mallar üzerindeki kısıtlamalar bu olasılığı büyük ölçüde sınırlayacaktır.

Litvanya Rusya
Rusya’nın Kaliningrad bölgesinden bir yük treni 22 Haziran 2022’de Litvanya’nın başkenti Vilnius’un yaklaşık 124 mil batısındaki Kybartai’deki sınır tren istasyonuna hareket ediyor. Litvanya, Rusya’dan Baltık Denizi’ne mal olan mallar hariç demiryolu geçişini engelleme kararını savundu Avrupa Birliği yaptırımları kapsamında.

Mindaugas Kulbis/AP


Hem Kremlin hem de Rusya Dışişleri Bakanlığı, Patrushev’in Litvanya’ya karşı “pratik” misilleme tehdidini yineledi, ancak Moskova bunun neleri kapsayacağını henüz belirtmedi.

Rus milletvekili Leonid Slutsky, Çarşamba günü devlet haber ajansı RIA Novosti’ye Moskova’nın potansiyel bir seçenek olarak Litvanya’yı bölgesel elektrik şebekesinden ayırabileceğini söyledi.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda Çarşamba günü Reuters’e, ülkesinin Rusya’nın BRELL elektrik şebekesiyle bağlantısını keserek misilleme yapmaya hazır olduğunu söyledi, ancak transit yasağı konusunda askeri bir çatışma beklemediğini de sözlerine ekledi.

Sovyetler Birliği ile bağlarını koparmalarından otuz yıl sonra Litvanya, Letonya ve Estonya, güç kaynaklarının çoğu için hala Rusya’ya bağımlı. Ancak geçen yıl Litvanya, Polonya üzerinden kıta Avrupası şebekesine bağlanmanın bir yolunu kurarak Moskova’ya olan bağımlılığını azalttı.

Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russia-lithuania-nato-kaliningrad-rail-link-threat/

Yorum yapın