NATO başkanı, Ukrayna savaşının yıllarca sürebileceğini söylediNATO başkanı, Ukrayna savaşının yıllarca sürebileceğini söyledi

NATO başkanı, Ukrayna’nın müttefiklerinin yıllarca sürebilecek bir çatışmada ulusu Rus güçlerine karşı desteklemeye devam etmesi gerektiği konusunda uyardı.

Uyarı, İngiltere savunma bakanlığının, savaşın bu aşamasında her iki taraftaki muharebe birimlerinin “değişken bir moral yaşadığını” söylemesinin ardından geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya’ya şunları söyledi: Bild am Sonntag Gazete: “Yıllar alabileceği gerçeğine hazırlanmalıyız. Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz.

Maliyetler yüksek olsa bile, sadece askeri destek için değil, artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle de.

Ukrayna birliklerine son teknoloji silahlar tedarik etmenin Donbas bölgesini Rus kontrolünden kurtarma şansını artıracağını da sözlerine ekledi.

Boris Johnson ayrıca İngiltere’nin uzun mesafe için destek sağlamasının önemli olduğunu söyledi ve savaş devam ederken “Ukrayna yorgunluğu” riski konusunda uyarıda bulundu.

Başbakan, “Korkarım uzun bir savaş için kendimizi hazırlamamız gerekiyor” diye yazdı. Pazar günleri.

“Zaman hayati bir faktördür. Her şey Ukrayna’nın topraklarını savunma yeteneğini Rusya’nın saldırı kapasitesini yenileyebileceğinden daha hızlı güçlendirip güçlendiremeyeceğine bağlı olacak.”

Ukrayna kuvvetlerine eğitim teklifiyle Cuma günü Kiev’i ziyaret eden Bay Johnson, Ukrayna’ya silah, teçhizat, mühimmat ve eğitim tedarikinin ülkeye “işgalciden daha hızlı” ulaşması gerektiğini söyledi.

Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky bu hafta Kiev’in yaklaşık 550 km (340 mil) güneyindeki güney Mykolaiv bölgesindeki güçleri ziyaret etti.

Günlük video mesajında, “Ruh hali güvende: hepsi zaferimizden şüphe ediyor” dedi. Güneyi kimseye vermeyeceğiz ve bizim olan her şeyi geri alacağız” dedi.

Mykolaiv ve Odesa bölgelerinde, Bay Zelensky, Rus saldırılarından kaynaklanan yıkım raporları duyduğunu söyledi.

“Kayıplar önemli. Birçok ev yıkıldı; Sivil lojistik sekteye uğradı” dedi.

Zelensky Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın ülkesine yönelik saldırılarını yoğunlaştırmasını beklerken, Kiev’in bu hafta Ukrayna’ya aday ülke statüsü verilmesine ilişkin Avrupa Birliği kararını beklediğini söyledi.

Ukrayna cumhurbaşkanı her gece yaptığı video konuşmasında, “Açıkçası, bu hafta Rusya’dan düşmanca faaliyetlerinin yoğunlaşmasını beklemeliyiz.” Dedi.

“Ve sadece Ukrayna’ya karşı değil, diğer Avrupa ülkelerine karşı da. Hazırlık yapıyoruz. Biz hazırız.”

Rusya’nın Donbas’ı oluşturan iki ilden biri olan Luhansk bölgesinin tam kontrolünü ele geçirme girişimindeki kilit hedef, savaşın şiddetle devam ettiği sanayi şehri Sievierodonetsk.

“Kasabayı kontrol ettiklerine dair tüm Rus iddiaları yalan. Luhansk Valisi Serhiy Gaidai, Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte, şehrin ana bölümünü kontrol ediyorlar, ancak tüm kasabayı kontrol etmiyorlar” dedi.

Rusya savunma bakanlığı, Sievierodonetsk’in hemen güneydoğusundaki Metyolkine’nin kontrolünü ele geçirdiğini ve Rus devlet haber ajansı TASS’ın birçok Ukraynalı savaşçının orada teslim olduğunu bildirdiğini söyledi. Ukrayna ordusu, Rusya’nın bölgede “kısmi başarı” elde ettiğini söyledi.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Institute for the Study of War’daki analistler, bir notta şunları yazdılar: küçük alan”.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/ukraine-war-nato-jens-stoltenberg-b2104607.html

Yorum yapın