NATO’da Türkiye, İsveç ve Finlandiya düğümü nasıl çözüldü? Üçlü uzlaşmada hangi unsurlar öne çıkıyor?


nato türkiye isveç finlandiya

Kaynak, Getty Images

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımı konusunda yaşanan bunalım, 28 Haziran’da Madrid’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in girişimiyle gerçekleşen üçlü zirvede aşıldı.

Türkiye’nin ‘terörle mücadele’ konusundaki beklentilerine genel olarak olumlu yanıt veren İsveç ve Finlandiya, mutabakat muhtırasında “örgüt” olarak bahsedilen PYD/YPG ve Türk tarafının 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutup “terör örgütü” olarak nitelediği Gülen yapılanmasına destek sağlamayacaklarını beyan ettiler.

NATO zirvesi öncesi Stoltenberg’in çağrısı üzerine gerçekleşen toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson katıldı ve zirvede sağlanan uzlaşı üç ülke dışişleri bakanlarının imzaladığı mutabakat muhtırası ile kayda alındı.

Bu uzlaşı, “terörle mücadele” konusunda Türkiye’nin beklentilerine yanıt veren iki İskandinav ülkesine NATO üyeliğinin yolunu açtı ve Madrid Zirvesi açısından önemli bir başarı olarak değerlendirildi.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-61979020?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın