Pence, Trump’ı görevden almaya zorlama teklifine tepki gösterdi, belgesel klipte 25. değişikliği çağrıştırdıPence, Trump'ı görevden almaya zorlama teklifine tepki gösterdi, belgesel klipte 25. değişikliği çağrıştırdı

İngiliz film yapımcısı Alex Holder’ın belgesel film görüntüleri, eski başkan yardımcısı Mike Pence’in Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin meclisten 25. Değişikliği başlatmasını ve görev süresinin son günlerinde Donald Trump’ı başkan olarak görevden almasını talep etmesine tepkisini gösteriyor.

Sonunda 25. Değişikliği başlatmayan Bay Pence, görüntülerde şaşkın görünüyor.

Pelosi’nin belgesel klipte, “Senato Demokrat liderine, Başkan Yardımcısına derhal 25. “Başkan Yardımcısı ve kabine harekete geçmezse, Kongre görevden alma ile ilerlemeye hazır olabilir.”

Maggie Haberman’ın New York Times rapor edildi Perşembe günü, Bay Pence’in kıdemli bir yardımcısının ona, belgesel görüntülerinin o gün olanları “doğru bir şekilde yansıtmadığını” ve Bay Pence’in telefonunda bir belgeyi okurkenki görüntüsünün, onu 25’inci günü çağırmaya çağıran bir karar olmadığını söylediğini söyledi. Değişiklik, ancak bu karara verdiği yanıt.

12 Ocak’ta Bay Pence ile yapılan röportajın akşamında Meclis, Bay Pence’i, Bay Trump’ın kendisini görevden almaya ve görevden almaya uygun olmadığını ilan etmek için 25. değişikliği başlatmaya çağıran kararını onayladı. Illinois’den Temsilci Adam Kinzinger, karara oy veren tek Cumhuriyetçiydi ve şu anda 6 Ocak komitesindeki iki Cumhuriyetçiden biri.

Temsilciler Meclisi kararı oylamadan önce, Bay Pence, Pelosi’ye 25. Değişikliği “Ulusumuzun çıkarına veya Anayasamızla uyumlu olduğuna inanmadığı için ileri sürmeyeceğini söylediği bir mektup yazdı. ”

Oylamanın ardından, Bay Pence’in yetkilisi tepki kararına, geçirgen pozisyonuyla tutarlıydı.

Bay Pence, “Anayasamıza göre, 25. Değişiklik bir ceza veya gasp aracı değildir” dedi. “25. Değişikliği bu şekilde çağırmak korkunç bir emsal teşkil eder.”

Ertesi gün Meclis, Bay Trump’ı ikinci kez görevden almak için oy kullandı – yalnızca Senato’nun Bay Trump’ı günler sonra tekrar beraat ettirmesi ve görev süresini tamamlamasına ve gelecekte potansiyel olarak yeniden başkanlığa aday olmasına izin vermesi için. Bay Trump iki yıl içinde cumhurbaşkanlığına aday olmaya karar verirse, Cumhuriyetçi ön seçimde Bay Pence ile karşılaşabilir.

Belgesel klipte, Bay Pence’in duruşma sürecini izlediği görülüyor – bir noktada boğazını temizliyor ve telefonunda bir belge taslağının bir kopyasını okuyor. Daha sonra bir yardımcısından kendisini basılı bir kopyadan çıkarmasını ister. Bu belgenin yazdığı mektup mu yoksa Meclis kararı mı olduğu belli değil.

Belgesel, klibin sonundaki bir ekranda, 2020 seçimlerinin sonucunu bozmak ve Donald Trump’ı iktidarda tutmak için komploların odak noktası olan Bay Pence’in 6 Ocak olayları hakkında konuşmayı reddettiğini belirtiyor.

Bay Holder’ın 2020 seçimlerine kadar geçen altı ay boyunca ve sonrasında çekilen belgesel dizisi, bu yaz Discovery Plus’ta üç bölüm halinde yayınlanacak. Bay Holder, 6 Ocak komitesi tarafından Perşembe günü kapalı kapılar ardında görevden alındı.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/mike-pence-trump-25th-amendment-b2108160.html

Yorum yapın