Petrobras Başkanı, Bolsonaro Akaryakıt Fiyatlarını Öfkelendirdiğinde İstifa Etti


Petrobras’ın CEO’su Jose Mauro Coelho, Başkan Jair Bolsonaro’yu kızdıran ve kongre soruşturması çağrılarına yol açan yakıt fiyatlarındaki artışın ardından istifa etti.

Şirketin resmi olarak bilindiği üzere Petroleo Brasileiro SA, Pazartesi günü yaptığı açıklamada istifasını duyurdu. Bolsonaro, Coelho’yu Mayıs ayında çoktan kovmuş ve yerine yenisini atamıştı, ancak devlete ait petrol şirketi bir sonraki CEO’yu atamak için resmi prosedürlerden geçerken o görevde kaldı.

Yakın zamanda Latin Amerika’nın halka açık en değerli şirketi unvanını madenci Vale SA’ya kaptıran Rio de Janeiro merkezli şirket, yerel akaryakıt fiyatlarını yükselttiği Cuma gününden bu yana piyasa değerinde yaklaşık 35 milyar real (6,8 milyar $) kaybetti. Bolsonaro ve müttefikleri. Sao Paulo’da imtiyazlı hisseler erken işlemlerde %5.1 kadar düşerek 25.91 real’e geriledi.

Pedro Soares liderliğindeki Banco BTG Pactual SA analistleri bir notta “Ekim ayına kadar gürültünün azalmasını beklemiyoruz” dedi. Gelecekte akaryakıt fiyatlarını artırmaya yönelik herhangi bir baskı, hükümetin bugünden seçim gününe kadar büyük bir geri adım atmasına neden olacak” dedi.

Ekim ayında yeniden seçilmek için aday olan Brezilya cumhurbaşkanı, Petrobras’ı “kötüye kullanılan kârlar” olarak nitelendirdiği için alenen eleştiriyor ve şirketin uluslararası seviyeleri takip eden toptan akaryakıt fiyatlarıyla ilgili hayal kırıklığı nedeniyle üç CEO’sunu görevden aldı. Pompa fiyatları ve genel olarak enflasyon, seçmenler arasında önemli bir şikayet.

Bolsonaro Cumartesi günü yaptığı açıklamada, devlet kontrolündeki şirket ve fiyatlandırma politikası hakkında soruşturma başlatmak için kongre desteğine sahip olduğunu söyledi. Alt Meclis Başkanı Arthur Lira da şirketin rekor kârlarına cezai vergiler uygulayarak müdahale etmekle tehdit etti.

—Martha Beck’in yardımıyla.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6189288/petrobras-ceo-bolsonaro-fuel-prices/

Yorum yapın