Polis, ABD sınırına yakın Meksika kasabasında fentanil hapı buldu


Meksika savcıları Perşembe günü, Yuma, Arizona’nın karşısındaki sınır kasabası San Luis Rio Colorado’da fentanil hapları üretmek için kullanılan bir hap presine sahip yasadışı bir tesis bulduklarını söyledi.

Kasaba, Amerikalı ziyaretçilere hizmet veren sayısız eczaneleri, diş hekimi ve doktor muayenehanesi ile tanınır.

Ancak federal savcılar, 11 kilo fentanil hapı, 110 kilo beyaz toz ve 44 kilo mavi toz ve endüstriyel hap presi olan bir adamı tutukladıklarını söyledi.

Meksikalı karteller, Çin’den yakın fentanil öncülleri ithal ediyor ve daha sonra ilacı, Xanax, Adderall veya Oxycodone gibi görünmek için yapılmış sahte haplara sıkıştırıyor veya diğer ilaçlara karıştırıyor. Bu, on binlerce kişiye yol açtı aşırı doz ölümleri Amerika Birleşik Devletleri’nde, çünkü insanlar genellikle fentanil aldıklarını fark etmezler.

CBS News’den Lilia Luciano’nun geçen ay bildirdiğine göre, ABD-Meksika sınırındaki ajanlar, kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilen fentanil bağcıklı haplar 2018 ile 2021 arasında yaklaşık 50 kat arttığından kamyonlarda fentanil taraması yapmak için yeni teknolojiler kullanıyor.

DEA, fentanil ölümleri arttıkça Çin’i sıfırlıyor

bu önde gelen ölüm nedeni 18 ile 45 yaş arasındaki Amerikalılar için aşırı doz fentanildir. Çin’de üretilen fentanildeki kimyasalların çoğuyla, Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi, Çin hükümetine çağrı yasadışı uyuşturucu üreten tedarik zinciri ağlarını çökertmek.

DEA yöneticisi Anne Milgram CBS News’e “Çin’in daha fazlasını yapmasını istiyoruz” dedi. “Örneğin, Çinli kimya şirketlerinden çıkan ve Meksika’ya gelen her kimyasal sevkiyatını takip edebilmemiz gerekiyor. Şu anda bunu yapamıyoruz.”

Milgram, DEA’nın Ocak 2021’den Mart 2022’ye kadar 2.100 pound öncü kimyasal ele geçirdiğini söyledi. Bir milyar potansiyel olarak ölümcül doz yapmak yeterlidir, ancak Milgram ajansının hepsini almadığını biliyor.

“Endişemiz bu,” dedi. “Şu anda Çinli kimya şirketlerinden çıkan kimyasalları durdurmaya bu kadar odaklanmış olmamızın bir nedeni de bu. Çin’e mümkün olduğunca yukarı yönde gidebilirsek, Meksika’da yapılmasını durdurmak için çok daha iyi bir şansımız var. ”

Milgram, Çinli kimya şirketlerinin şu anda fentanil yapmak için kullanılan en büyük öncü kimyasal üreticisi olduğunu söyledi.

“Bu Çinli kimya şirketleri ile Meksika’daki suç kartelleri arasında bir ilişki var” dedi.

Milgram, uyuşturucu sınıra ulaştığında “çok geç” olduğunu söyledi.

“Meksika’daki kriminal uyuşturucu kartellerinin fentanili Amerika Birleşik Devletleri’ne sokmak için hiçbir şeyden vazgeçmeyeceklerine %100 güvenle söyleyebilirim” dedi.


Ajans fentanil üzerine çökerken DEA laboratuvarının içinde

03:21



Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/fentanyl-pill-press-found-mexico-town-near-us-border/

Yorum yapın