Polis, Amazon’da bulunan kalıntıların İngiliz gazeteci Dom Phillips’e ait olduğunu söyledi.Polis, Amazon'da bulunan kalıntıların İngiliz gazeteci Dom Phillips'e ait olduğunu söyledi.

Brezilya polisi, Amazon yağmur ormanlarında bulunan iki insan cesedinden bazılarının İngiliz gazeteci Dom Phillips’e ait olduğunu doğruladı.

57 yaşındaki Phillips ve 41 yaşındaki yerli uzman Bruno Pereira’nın 5 Haziran’da Brezilya’nın Peru sınırına yakın Javari vadisinde kaybolduktan sonra kaybolduğu bildirildi.

Bay Phillips’in kimliğinin diş kayıtları kullanılarak yapıldığını söylediler. Bay Pereira’ya ait olduğuna inanılan ikinci ceset, her iki cesedin de analiz için alındığı başkent Brasilia’da inceleniyor.

Brezilya polisine göre, zanlı Amarildo da Costa de Oliveira bu hafta başlarında cesetleri gömdüğünü itiraf etti.

Federal polis memurları, Dom Phillips ve Bruno Pereira’ya ait olduğuna inanılan kalıntıları taşıyor

(AP)

Memurlar, şüphelinin cesetlerini gömdüğü yere polise götürmeden önce her iki adamı da nasıl öldürdüğünü ayrıntılı olarak açıkladığını söyledi.

Bay Phillips’in ailesi yaptığı açıklamada, “kalplerinin kırık” olduğunu söyledi.

Aramaya katılan herkese, özellikle de saldırının kanıtını bulmak için yorulmadan çalışan yerli gruplara minnettarız” dedi.

Yetkilileri aramayı yoğunlaştırmaya çağırırken bize katılan birçok kişiye ve teselli ve sempati sözleriyle ulaşanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Phillips’in eşi Alessandra Sampaio, ayrı bir açıklamada “Artık onları eve getirebilir ve sevgiyle veda edebiliriz” dedi. İtirafın “adalet arayışının” başlangıcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Amazon’da Pereira, yağmur ormanları hakkında bir kitap yazan Phillips’e rehberlik ediyordu.

Çift -kayboldukları sırada- yoksulluk ve Brezilya’nın geri kalanından izole olması nedeniyle suçların merkezi haline gelen uzak bir bölge olan Javari vadisindeydi.

Bölge binlerce yerli insana ev sahipliği yapıyor, ancak uyuşturucu kaçakçılığı çetelerinde, yasadışı altın madencilerinde ve ağaç kesenlerinde bir artış görüldü.

Phillips ve Pereira, çeşitli çeteler, hükümet ajanları ve yerli gruplar arasındaki şiddetli çatışmayı belgelemek için Javari vadisindeydi.

Raporlara göre, Pereira bölgede yasadışı balıkçılık, madencilik ve ağaç kesme faaliyetlerine karşı kampanya yürütmekle tehdit edilmişti.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/amazon-dom-philips-remains-uk-journalist-b2103873.html

Yorum yapın