Polis, Oklahoma tıp ofisinde 4 kişiyi öldüren silahlı kişinin cerrahını hedef aldığını söyledi.


Polis Perşembe günü yaptığı açıklamada, Okla, Tulsa’daki bir tıp ofisinde cerrahını ve diğer üç kişiyi öldüren silahlı bir kişinin, yakın zamanda geçirdiği bir sırt ameliyatından sonra devam eden ağrıları için doktoru suçladı ve saldırıdan birkaç saat önce AR tarzı bir tüfek satın aldı.

Tulsa polis şefi Wendell Franklin, silahlı adamın ağrıdan şikayet ederek kliniği defalarca aradığını ve özellikle ameliyatı yapan doktoru hedef aldığını, ardından polis geldiğinde kendini öldürdüğünü söyledi.

Polis, bu doktor Dr. Preston Phillips’in, resepsiyonist Amanda Glenn ve hasta William Love olan Dr. Stephanie Husen ile birlikte Çarşamba günü öldürüldüğünü söyledi. Saldırı, Saint Francis Sağlık Sistemi kampüsünde meydana geldi.

Bu, Teksas, Uvalde’deki ölümcül okul saldırısı ve Buffalo, NY’daki bir süpermarkete yapılan saldırı da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir dizi toplu silahlı saldırının sonuncusuydu. Taft, Okla., Tulsa’dan 70 kilometreden biraz fazla.

ABD Başkanı Joe Biden, Perşembe gecesi yaptığı bir konuşmada, son yıllarda AR tarzı tüfeklerle toplu çekimlerden kaynaklanan katliama değindi.

Uvalde ilkokulunda 19’u çocuk 21 kişiyi öldürdüğünden beri, “bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce Amerika’da her biri dört veya daha fazla kişinin öldüğü veya yaralandığı 20 toplu saldırı oldu” dedi. Tulsa saldırısını bu 20 toplu saldırıdan biri olarak tanımladıktan sonra cumhurbaşkanı, “Bu, her gün gördüğümüz ve manşetlere çıkmayan katliamları saymıyor” dedi.

Franklin, Tulsa’da 45 yaşındaki saldırganın Phillips’i hedef aldığını söyleyen bir mektup taşıdığını söyledi. Mektup, “Dr. Phillips’i ve yoluna çıkan herkesi öldürme niyetiyle geldiğini açıkça ortaya koydu” dedi.

“Ameliyattan sonra devam eden ağrı için Dr. Phillips’i suçladı.”

Franklin, Phillips’in 19 Mayıs’ta ameliyatı gerçekleştirdiğini ve silahlı adamın 24 Mayıs’ta hastaneden taburcu edildiğini söyledi.

Adamın doktorun ofisini “birkaç gün içinde birkaç kez” aradığını ve hala acı çektiğini bildirdiğini ve Salı günü “ek tedavi” için Phillips’i gördüğünü söyledi. Adam Çarşamba günü tekrar ofisi aradı “sırt ağrısından şikayet etti ve ek yardım istedi” dedi.

Kurbanlar sevgiyle anıldı

59 yaşındaki Phillips, kliniğin web sitesindeki bir profile göre omurga cerrahisi ve eklem rekonstrüksiyonu ile ilgilenen bir ortopedi cerrahıydı. Tulsa World’e göre, franchise eyalet dışına taşınmadan önce bir zamanlar Tulsa’nın WNBA takımı için baş doktor olarak görev yaptı.

Saint Francis Health System’in başkanı ve CEO’su Dr. Cliff Robertson, Phillips’i “kusursuz bir beyefendi” ve “hepimizin örnek alması gereken bir adam” olarak nitelendirdi.

Öldürülen çalışanların “tüm dünyadaki en iyi üç kişi” olduğunu ve “bu şekilde ölmeyi hak etmediklerini” söyledi.

Polis, Oklahoma tıp ofisinde 4 kişiyi öldüren silahlı kişinin cerrahını hedef aldığını söyledi.
Silahlı saldırıda, polisin kendi kendine açtığı açık bir kurşun yarasından öldüğünü söylediği silahlı saldırganın yanı sıra dört kişi öldü. (J Pat Carter/Getty Images)

Yetkililer, Husen 48 ve Glenn 40 yaşında olduğunu söyledi.

73 yaşındaki emekli bir ordu çavuşu olan Love, klinikte bir hastaydı, ancak o gün karısı Deborah’a altı aylık muayenesi için eşlik ediyordu, kızları Karen Denise Love söyledi.

Franklin, gazetecilerin sorularına yanıt olarak, polisin Love’ın başkalarının silahlı adamdan başka bir kapıdan kaçmasına izin verme umuduyla bir kapıyı kapattığına dair haberler aldığını söyledi.

Karen Love, çiftin dışarıdaki kargaşayı duyduğunda, ailesinin Phillips’in yardımcılarından biriyle muayene odasında olduğunu söyledi. Silah sesi olduğunu anladıklarında, babasının odanın içinden kapı kolunu tuttuğunu söyledi.

“Bu adamın koridorda bir aşağı bir yukarı gidişini duyduklarında, silah sesi olduğunu anladılar” dedi. “Birinin insanları vurduğunu düşündüler. Babam kapıyı elinden geldiğince tutmaya çalışıyordu.”

Silahlar yasal olarak satın alındı

Franklin, polisin silahlı adamın silahlarını yasal olarak satın aldığına inandığını söyledi. Polis şefi, silahlı saldırganın öğleden sonra AR tarzı yarı otomatik bir tüfek ve Pazar günü bir tabanca satın aldığını söyledi.

Franklin, kolluk kuvvetlerine, 911 operatörlerine ve acil durum personeline Çarşamba günü saldırıya “acil yanıt” verdikleri için övgüde bulundu.

Yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, polisin yerel saatle 16:52’de raporu almasından ve silahlı adamla 17:01’de temasa geçmesinden yaklaşık üç dakika sonra çağrıya yanıt verdi.

Franklin, polisin, ilk polisler binaya girdikten yaklaşık 39 saniye sonra silahlı kişinin kendini vurduğuna inandığını söyledi.

“Eğitimimiz, tereddüt etmeden hemen harekete geçmemizi sağladı” dedi. “Memurların yaptığı tam olarak bu ve bu durumda yaptıkları buydu.

Uvalde’deki polis memurlarının geçen haftaki ölümcül okul saldırısı sırasında bu silahlı adama müdahale etmesi için geçen süre, bu soruşturmanın ana odak noktası haline geldi. Memurlar, AR tarzı yarı otomatik tüfekle silahlanmış 18 yaşındaki silahlı adamın saklandığı sınıfa girmek için bir saatten fazla bekledi. 19 çocuğu ve iki öğretmeni öldürdü.

İZLE | Tulsa polis şefi, kurşuna dizilme sürecini şöyle anlatıyor:

Polis, Oklahoma tıp ofisinde 4 kişiyi öldüren silahlı kişinin cerrahını hedef aldığını söyledi.

Polis, Tulsa silahlı adamının ameliyat sonrası ağrı için suçladığı doktoru hedef aldığını söyledi

Tulsa polis şefi Wendell Franklin, yakın zamanda geçirdiği bel ameliyatı sonrası ağrı için doktorunu suçlayan bir adam tarafından Çarşamba günü Oklahoma’daki bir tıp ofisinde ölümcül şekilde vurulmasına yol açan olayları anlattı. Polisin, saldırganın intihar etmesiyle sonuçlandığını söylediği saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.

Silah kontrolü mevzuatında siyasi bölünme

Demokratik liderler, Uvalde saldırısından bu yana silahlara daha fazla kısıtlama getirilmesi çağrılarını güçlendirirken, Cumhuriyetçiler okullarda daha fazla güvenliği vurguluyor.

Bölünme, Kongre’de ve birçok eyalet başkentinde ABD’de rekor sayıda silahla bağlantılı ölüme en iyi nasıl yanıt verileceği konusunda eylemi engelleyen partizan bir bölünmeyi yansıtıyor.

Oklahoma House Demokratları Perşembe günü, silah güvenliği yasasını değerlendirmek için özel bir oturum çağrısında bulundular, ancak bunun, ateşli silah kısıtlamalarını gevşetmek için yıllardır zorlayan Cumhuriyetçi bir yasama meclisinde gerçekleşmesi pek mümkün değil.

Yeniden seçilmek için yarışan Cumhuriyetçi Vali Kevin Stitt, geçen hafta Teksas’ta yaşanan silahlı saldırıdan sonra ateşli silahlar politikası hakkında konuşmak için çok erken olduğunu söyledi.

Ateşli silahlar yanlısı bir grup olan Oklahoma 2. kontrol edin veya eğitin.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/world/tulsa-oklahoma-medical-centre-shooting-1.6475128?cmp=rss

Yorum yapın