Roe v Wade 2022 son: Yüksek Mahkeme son dava görüşlerini yayınladığı için ABD kürtaj haklarına ilişkin karar yokRoe v Wade 2022 son: Yüksek Mahkeme son dava görüşlerini yayınladığı için ABD kürtaj haklarına ilişkin karar yok

Kongre üyesi, ‘Bir suç’ Senato Roe v Wade’i kodlamadı, diyor

Ülke genelindeki kadınlar ve sağlık hizmeti sunucuları, savaşın olası sonu için hazırlanıyor. Karaca v Wadekürtaj haklarına federal koruma sağlayan dönüm noktası Yüksek Mahkeme kararı.

Yüksek Mahkeme Salı günü yeni bir dizi dava görüşü yayınladı, ancak güvenli kürtaja erişimi etkileyebilecek bir karar içermedi. Bir sonraki görüş grubu 23 Haziran’da yayınlanacak.

Bildirildiği gibi siyasetsızdırılmış bir Yargıtay karar taslağı, mahkemenin en az üç yargıcın onay duruşmaları sırasında emsali tanıyacaklarını iddia etmesine rağmen emsali bozma niyetinde olduğunu gösterdi.

Kararın yakında çıkması bekleniyor, ancak mahkemenin karara tam olarak ne kadar yakın olduğu belli değil. Bu arada, kadınlar hakları elinden alınmadan önce sağlık hizmetleri için çabalıyor ve doktorlar bir post-Karaca Amerika.

“Birinin neredeyse ne kadar ölü olması gerekir?” Tennessee’de yüksek riskli gebeliklerde uzmanlaşan ve kürtaj yapan anne cenin tıbbı doktoru Dr. Leilah Zahedi, New York Times röportaj yapmak. “Birinin kan kaybından ölmesini mi izleyeyim? Yoksa bakımı sağlayıp sonra rapor edilip hapse mi gireceksin? Bilmiyorum.”

1655883000

Roe v Wade kararı ne zaman çıkacak?

ABD, Yargıtay’ın bozabilecek kararına hazırlanıyor Karaca v WadeABD genelinde kadınlara kürtaja erişim hakkı veren dönüm noktası niteliğinde bir karar.

Yargıtay kararını verirken Dobbs vs Jackson Kadın Sağlığı Örgütü — hangi vurabilir Karaca — Kararını resmi olarak ne zaman açıklayacağı ise merak konusu.

The Independent’ın Alex Woodward, aşağıdaki hikayesinde kararın mahkemeden ne zaman gelebileceğini araştırıyor:

Oliver O’Connell22 Haziran 2022 08:30

1655875800

ABD kürtaj artışı: 2020’de ABD’deki her beş hamilelikten biri sonlandırıldı

ABD Yüksek Mahkeme’nin devrilmesine hazırlanırken Karaca v WadeSon verilere göre kürtaj yaptırmak isteyen kadınların sayısı artıyor gibi görünüyor.

Kürtaj haklarını destekleyen bir araştırma grubu olan Guttmacher Enstitüsü’ne göre, 2020’de ABD’deki her beş hamilelikten biri sonlandırıldı.

Gustaf Kilander, aşağıdaki raporunda veriler hakkında daha fazla bilgiye sahiptir:

Oliver O’Connell22 Haziran 2022 06:30

1655869540

Planlanan Ebeveynlik – Casey nedir? Roe v Wade ile birlikte önemli kürtaj kararı risk altında

Süre Karaca v Wade ABD’de kürtaj erişimini garanti eden en iyi bilinen davadır, 1992’de bir Yüksek Mahkeme davası bu hakların korunmasında çok önemliydi.

1992’de Demokratik Vali Robert Casey, kadınların kürtaja erişim haklarını kısıtlayan yeni yasalar çıkardı. Planlı Ebeveynlik valiye dava açtı ve Yüksek Mahkeme onun lehinde karar verdi.

Dönüm noktası kararı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Rachel Sharp’ın hikayesini okuyun:

Oliver O’Connell22 Haziran 2022 04:45

1655865940

Yargıtay güvenliği nasıl siyasi hale geldi ve kürtaja nasıl bağlı?

Nicholas Roske, yargıcı vurmayı planladığı iddia edilen bir tabancayla Yüksek Mahkeme Yargıcı Bret Kavanaugh’un evine gittikten sonra, yargıçların güvenliği Capitol Hill’de önemli bir siyasi mesele haline geldi.

Milletvekilleri Yüksek Mahkeme yargıçları için güvenliği sıkılaştırmaya çalışırken, mahkemenin öngördüğü devrilme kararını onaylamadıklarını göstermek isteyen seçim yanlısı protestocular için endişeler yarattı. Roe v Wade. Birçok protestocu yargıçların evlerinin önünde gösteriler düzenledi, ancak yeni mevzuat güvenlik adına onları uzaklaştırabilir.

The Independent’ın Rachel Sharp’ın aşağıdaki hikayede daha fazlası var:

Oliver O’Connell22 Haziran 2022 03:45

1655862340

Dobbs – Jackson Kadın Sağlığı Örgütü nedir? Neden bir dava kürtaj haklarını bozabilir?

Olası devrilmeyi öngören sızdırılmış Yüksek Mahkeme karar taslağı Karaca v Wade Yargıtay davasının bir sonucu olarak geliyor Dobbs – Jackson Kadın Sağlığı Örgütü. Bu davanın sonucunun önümüzdeki birkaç gün içinde gelmesi muhtemeldir ve bu davanın sona ermesiyle sonuçlanabilir. Roe v Wade.

Davanın özünde ne var ve neden Karaca tehlikede mi?

John Bowden’ın hikayesinde daha fazlası var:

Oliver O’Connell22 Haziran 2022 02:45

1655858740

Güney Dakota’nın tek kürtaj kliniği, Yüksek Mahkeme Roe’nun kaderine karar verdiği için prosedürleri durdurdu

Sioux Falls’taki kürtaj hakları aktivisti Andrew Buncombe’a “Bunu beklememize rağmen çok duygusal hissettiriyor” diyor.

Oliver O’Connell22 Haziran 2022 01:45

1655855140

Planlı Ebeveynlik, Roe V Wade’in devrilmesiyle kürtaj hakları için nasıl savaşmayı hedefliyor?

Yüzyılı aşkın bir süredir kadınlara kürtaj erişimi sağlama konusunda ön saflarda yer alan Planlı Parethood, Yargıtay bozsa bile kadınların üreme hakları için mücadeleye devam etmeyi planlıyor. Roe V Wade.

“Sızdırılan bu görüş ürkütücü ve emsalsiz ve en büyük korkularımızı doğruluyor: Yüksek Mahkeme, anayasal kürtaj hakkını iptal ederek sona erdirmeye hazır. Karaca v WadeBaşkan Alexis McGill Johnson, Yüksek Mahkeme karar taslağının sızdırılmasının ardından yaptığı açıklamada.

Rachel Sharp, örgütün savaşma planlarını inceliyor.Karaca aşağıdaki hikayesinde dünya:

Oliver O’Connell22 Haziran 2022 00:45

1655851540

Yüksek Mahkeme, Roe v Wade’den sonra ne için gelebilir?

Hukuk uzmanları ve medeni haklar aktivistleri, Yüksek Mahkemenin kararı bozacağından korkuyor Karaca V Wade eşcinsel evlilik gibi hakları koruyan diğer önemli kararları bozacak.

Ohio eyaletine karşı açtığı dava Yüksek Mahkeme’nin eşcinsel evliliğin ABD Anayasası tarafından korunduğuna karar vermesine yol açan Jim Obergefell, “Ben dehşete düşüyorum ve insanlar dehşete düşmeli” diyor.

Aşağıda Io Dodd’un tam hikayesini okuyun:

Oliver O’Connell21 Haziran 2022 23:45

1655847940

Bir ‘yarasa****’ tasarısı, Louisiana milletvekillerinin kürtaj karşıtı bir gündemi ne kadar ileri götüreceğini gösteriyor

Eyalette uygulamanın “kaldırılması” için çağrıda bulunan hızlandırıcı kürtaj karşıtı hareketin bir parçası olan Louisiana’daki House Bill 813, hastaların ve kürtaj sağlayıcılarının suçlu sayılmasına ve hapsedilmesine izin veren dili nedeniyle yaygın bir kınama ile karşı karşıya kaldı.

The Independent’ın Alex Woodward, aşağıdaki hikayesinde tartışmalı yasayı araştırdı:

Oliver O’Connell21 Haziran 2022 22:45

1655844340

Bu savcılar neden kendi eyaletlerinde cezai kürtaj karşıtı yasaları uygulamayı reddediyorlar?

Bağımsız Kendi eyaletlerinin kürtaj karşıtı yasalarının yürürlüğe gireceği bir düzineden fazla ilçe ve mahalledeki başsavcılara, kişisel dijital davalar için mahkeme celbi yayınlayıp göndermeyecekleri de dahil olmak üzere bu tür davaları nasıl kovuşturacaklarını – veya eğer – soracaklarını sordu. onları kovuşturmak için veri.

Bir kez yürürlüğe girecek olan “tetikleyici yasalar” Karaca V Wade bozulursa, ABD’nin neredeyse yarısında kürtajı fiilen yasaklayacaktır.

Alex Woodward, aşağıdaki hikayesinde savcıların görüşlerini paylaşıyor:

Oliver O’Connell21 Haziran 2022 21:45Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/roe-v-wade-abortion-ruling-2022-live-b2105617.html

Yorum yapın