Roe v Wade: Amerika, Yüksek Mahkeme’nin Roe’yu ve kadınların kürtaj hakkını iptal etmesinin ardından öfkeyle tepki verdiRoe v Wade: Amerika, Yüksek Mahkeme'nin Roe'yu ve kadınların kürtaj hakkını iptal etmesinin ardından öfkeyle tepki verdi

Amerikalılar, Yüksek Mahkeme’nin kadınlara yasal kürtaj hakkı tanıyan 1973 tarihli Roe v Wade kararının iptal edilmesinden sonra tepki gösterdi.

Bir gün mahkemenin, Sivil Haklar dönemi kararlarından bu yana etkisi belki de eşleşmeyen bir karar verdiğinde, eylemciler kararın verildiği Washington’daki Yüksek Mahkemenin önünde toplanmaya başladılar.

Mahkeme, Donald Trump tarafından oluşturulan muhafazakar çoğunluk tarafından desteklenen 6-3 kararında, 15 hafta sonra kürtajı yasaklayan Cumhuriyetçi destekli Mississippi yasasını onayladı.

Roe v Wade – canlı: Yüksek Mahkeme anayasal kürtaj hakkını ortadan kaldırdı

“Şu anda pek çok şey hissediyor olabileceğinizi biliyoruz – incinme, öfke, kafa karışıklığı. Ne hissedersen hisset. Planned Parentood grubu bir tweet’te, burada yanınızdayız ve sizin için savaşmayı asla bırakmayacağız” dedi.

ROE V WADE VURDU: ŞU ANDA KÜLTÜR FONLARINA BAĞIŞ YAPILACAK

New York Başsavcısı Letitia James, “Yüksek Mahkeme’nin Roe v Wade’i devirmek için verdiği kısır karar, bu ulusun tarihindeki en karanlık anlardan biridir” dedi.

“Hata yapmayın: Diğer eyaletler temel seçme hakkını ellerinden alırken, New York her zaman kürtaj isteyen herkes için güvenli bir sığınak olacaktır.”

Michelle Obama, 50 yıllık bir emsali deviren karardan dolayı kalbinin kırıldığını söyledi. Kocası Barack Obama, kararın “birinin politikacıların ve ideologların kaprislerine verebileceği en yoğun kişisel kararı, milyonlarca Amerikalının temel özgürlüklerine saldırmak olduğunu” söyledi.

Yine de bu haykırış duygusu, kıyıdan kıyıya ve ülkenin dört bir yanında milyonlarca sıradan vatandaş arasında da hissedildi. Çoğu Güney’de olmak üzere 30’dan fazla eyalette kadınlar kürtaja erişim bulmak için mücadele edecek.

Mississippi’de, kürtaj sağlayan tek klinik, daha çok Pembe Ev olarak bilinen Jackson Kadın Sağlığı Örgütü, operasyonlarını neredeyse 1000 mil uzaktaki New Mexico’ya kaydıracak.

Daha fazla takip eder….Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/roe-wade-abortion-protests-supreme-court-b2108766.html

Yorum yapın