Roe v Wade devrildi: Yargıtay’ın kararını tam olarak okuyunRoe v Wade devrildi: Yargıtay'ın kararını tam olarak okuyun

ABD Yüksek Mahkemesi dönüm noktasını bozdu Karaca v Wade Amerika genelinde milyonlarca kadının kürtaj hakkını tek bir tarihi anda sona erdiren karar.

Mahkeme olayla ilgili görüşünü açıkladı Dobbs – Jackson Kadın Sağlığı Örgütü Cuma sabahı, yargıçlar, 15 haftalık hamilelikte kürtajı yasaklayan bir Mississippi yasası lehine 6-3 kararı verdi.

Altı muhafazakar yargıç da eyaletin kürtaj kısıtlamasını onaylamak için oy kullandı ve bu süreçte, Baş Yargıç John Roberts hariç beşi, 1973’te grevi durdurmak için oy kullandı. Karaca kürtaj için anayasal bir hakkı garanti eden karar ve 1992 Planlanan Ebeveynlik vs Casey bu hakkı daha da güçlendiren karar.

Dokuz kişilik mahkeme, tarihi kararında Amerikan halkının üreme hakları konusunda 50 yıl etkili bir şekilde geri adım attı ve kadın bedenleri üzerindeki gücü devletlerin ellerine bıraktı.

Güney Dakota, Louisiana ve Kentucky de dahil olmak üzere Cumhuriyet liderliğindeki birçok eyalette, prosedürü en kısa sürede yasaklamak için “tetikleyici yasalar” uyguladıktan sonra kürtaj anında yasa dışı hale geldi. Karaca devrildi.

Çoğunluk görüşüne göre, Adalet Samuel Alito şunu yazdı: Karaca ve Casey “son derece yanlıştı” ve “reddedilmelidir”.

Karaca baştan feci şekilde yanlıştı” diye yazdı.

“Mantığı son derece zayıftı ve kararın zarar verici sonuçları oldu.

“Ve kürtaj sorununa ulusal bir çözüm getirmek şöyle dursun, Karaca ve Casey tartışmayı alevlendirdi ve bölünmeyi derinleştirdi.”

Muhalefette, liberal Yargıçlar Stephen Breyer, Sonia Sotomayor ve Elena Kagan kararı kınadı.

“Bu Mahkeme için üzüntüyle, ama daha fazlası, bugün temel bir anayasal korumayı kaybetmiş milyonlarca Amerikalı kadın için – karşı çıkıyoruz” diye yazdılar.

“Gerçekten üzücü.”

Kararı tam olarak okuyun buradaKaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/roe-v-wade-supreme-court-ruling-read-b2108781.html

Yorum yapın