Ron DeSantis, silah reformu çağrılarının ardından 35 milyon dolarlık Tampa MLB takım tesisini veto ettiRon DeSantis, silah reformu çağrılarının ardından 35 milyon dolarlık Tampa MLB takım tesisini veto etti

Bir rapora göre, Ron DeSantis, Tampa Bay Rays’i yeni bir eğitim tesisi için 35 milyon dolarlık devlet finansmanını engelleyerek silahlı şiddet hakkında konuştukları için cezalandırdı.

Bir kaynak CNN’ye verdiği demeçte, Florida valisi, ekibin Uvalde, Teksas ve Buffalo, New York’taki kitlesel çekimlerin ardından harekete geçme çağrısı yapmasının ardından hamleyi yaptı.

Bay DeSantis yetkilerini Pasco County’deki bir spor eğitimi ve gençlik turnuvası için parayı veto etmek için kullandı ve yetkililerin MLB takımı tarafından kullanılacağını umdu.

Bir ilkokulda silahlı bir kişinin 19 öğrenciyi ve iki öğretmeni öldürdüğü Teksas katliamının ardından ekip, Everytown for Gun Safety gruplarına 50.000 dolar bağışladı.

Ve bir tweet attılar, “Bu normal olamaz. Uyuşuk olamayız. Başka tarafa bakamayız. Hepimiz biliyoruz ki hiçbir şey değişmezse hiçbir şey değişmez.”

Kaynak, haber ağına verdiği demeçte, bunun Cumhuriyetçi politikacının harekete geçmesine yol açtığını söyledi.

DeSantis Cuma günü kararını açıklarken, “Profesyonel spor stadyumlarına vergi mükelleflerine dolar verilmesini desteklemiyorum” dedi.

Kaynak CNN’ye verdiği demeçte, vali teklife her zaman şüpheci davrandı ve Rays’in şu anda bir eğitim üssüne sahip olduğu Port Charlotte, Florida sakinlerini üzmekten çekindi.

Bay DeSantis geçmişte daha sıkı silah kontrolüne karşı çıktı ve 2018’de Marjory Stoneman Douglas Lisesi Kamu Güvenliği Yasası’ndaki silah kontrol önlemlerine karşıydı.

Parkland Florida’daki toplu silahlı saldırının ardından dönemin valisi Rick Scott tarafından yasayla imzalandı.

Bay DeSantis, karşı olduğu siyasi bir pozisyonu destekleyen özel bir şirketi cezalandırma konusunda da yabancı değil.

Nisan ayında, şirketin eyaletteki “Eşcinsel Deme” yasasını eleştirmesinin ardından Disney’in eyaletteki özel yönetim statüsünü kaldırmak için bir yasa tasarısı imzaladı.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/tampa-mlb-ron-desantis-gun-tweets-b2093721.html

Yorum yapın