Rus gazeteci Dmitry Muratov, Ukraynalı çocuklar için Nobel Barış Ödülü madalyasını satıyor: “Onların geleceğini geri vermek istiyoruz”


Barışın bedeli nedir?

Bu soru, Rus gazeteci Dmitry Muratov’un Nobel Barış Ödülü madalyasını açık artırmaya çıkardığı Pazartesi gecesi kısmen yanıtlanabilir. Gelirler doğrudan UNICEF tarafından yerinden edilmiş çocuklara yardım etme çabalarına gidecek. Ukrayna’da savaş.

Muratov, Ekim 2021’de altın madalya kazandıbağımsız Rus gazetesi Novaya Gazeta’nın kurulmasına yardımcı oldu ve yayının, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Kremlin’in gazetecilere uyguladığı baskı ve kamuoyunun muhalefeti nedeniyle Mart ayında kapatıldığında yayının genel yayın yönetmeniydi.

Muratov’un, beraberindeki 500.000 dolarlık nakit ödülü hayır kurumlarına bağışlayacağını açıklamış olduğu ödülü açık artırmayla satmak fikriydi. Bağış fikri, “mülteci çocuklara bir gelecek için bir şans vermek” dedi.

Associated Press ile yaptığı röportajda Muratov, özellikle endişe duyduğunu söyledi. çocuklar Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle yetim kalanlar.

Onların geleceğini geri vermek istiyoruz” dedi.

Rusya’ya karşı uygulanan önemli uluslararası yaptırımların, nadir hastalıklar için ilaç ve kemik iliği nakli gibi insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını engellemediğini de sözlerine ekledi.

Muratov, satışı gerçekleştiren ancak gelirden pay almayan Heritage Auctions tarafından yayınlanan bir videoda, “İnsanların Ukraynalılara yardım etmek için değerli eşyalarını açık artırmaya çıkarması için örnek olarak bir flaş çetenin başlangıcı olması gerekiyor.” dedi. .

Muratov geçen yıl Nobel Barış Ödülü’nü gazeteciyle paylaştı Maria Ressa Filipinler.

Her biri kendi madalyasını alan iki gazeteci, taciz, hükümetler ve hatta ölüm tehditlerinin saldırısına uğramalarına rağmen kendi ülkelerinde ifade özgürlüğünü korumak için verdikleri mücadeleden dolayı onurlandırıldılar.

Muratov, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesini ve Şubat ayında başlatılan ve yaklaşık 5 milyon Ukraynalının güvenlik için diğer ülkelere kaçmasına neden olan ve Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük insani krizi yaratan savaşı oldukça eleştirdi.

Rusya’daki bağımsız gazeteciler, hükümetin doğrudan hedefleri olmasa da Kremlin tarafından inceleme altına alındı. Putin’in yirmi yıldan fazla bir süre önce iktidara gelmesinden bu yana, Muratov’un gazetesinde çalışmış en az dördü de dahil olmak üzere yaklaşık iki düzine gazeteci öldürüldü.

Nisan ayında Muratov, bir Rus trenindeyken kırmızı boyayla saldırıya uğradığını söyledi.

Muratov, canlı teklifin Pazartesi öğleden sonra başlayacağı New York City gezisine başlamak için Perşembe günü Batı Avrupa’ya gitmek üzere Rusya’dan ayrıldı.

Çevrimiçi teklifler, 1 Haziran’da Uluslararası Çocuk Bayramı kutlamalarına denk gelecek şekilde başladı. Pazartesi günkü canlı teklif, Dünya Mülteciler Günü’ne denk geliyor.

Pazartesi sabahı erken saatlerde, yüksek teklif 550.000 dolardı. Satın alma fiyatının yukarı doğru, muhtemelen milyonlara çıkması bekleniyor.

Heritage Auctions’ın baş strateji sorumlusu Joshua Benesh, “Bu çok özel bir anlaşma” dedi. “Dünyadaki herkesin müzayede edilecek bir Nobel Ödülü yok ve haftanın her günü müzayede bloğunu aşan bir Nobel Ödülü yok.”

1901’deki başlangıcından bu yana, fizik, kimya, fizyoloji veya tıp, edebiyat ve barışın ilerlemesindeki başarıları onurlandıran yaklaşık 1.000 Nobel Ödülü sahibi olmuştur.

Nobel Ödülü madalyası için şimdiye kadar ödenen en yüksek rakam, DNA’nın yapısını ortak keşfiyle 1962’de kendisine Nobel Ödülü kazandıran James Watson’ın madalyasını 4,76 milyon dolara sattığı 2014 yılında oldu. Üç yıl sonra, ortak alıcısı Francis Crick’in ailesi, Muratov’un madalyasını açık artırmaya çıkaran aynı şirket olan Heritage Auctions tarafından yürütülen ihalede 2,27 milyon dolar aldı.

Muratov’un madalyasında bulunan 175 gramlık 23 ayar altın eritildiğinde yaklaşık 10.000 dolar değerinde olacaktı.

Benesh, Ukrayna’da etkilenenlerin acılarını hafifletmek için devam eden savaş ve uluslararası insani çabaların ilgiyi artırmaya bağlı olduğunu belirterek, birinin madalya için ne kadar ödemeye istekli olacağını tahmin etmenin zor olduğunu da sözlerine ekledi.

Benesh, “Pazartesi günü kesinlikle biraz heyecan olacağını düşünüyorum.” Dedi. “Benzersiz koşullar altında satılan benzersiz bir ürün … önemli bir cömertlik eylemi ve çok önemli bir insani kriz.”

Muratov ve Heritage yetkilileri, ihale dışında kalanların bile doğrudan UNICEF’e bağış yaparak yardımcı olabileceğini söyledi.

Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/dmitry-muratov-russian-journalist-selling-nobel-peace-prize-ukrainian-children/

Yorum yapın