Ruslar Ukrayna işgali sırasında siteyi ele geçirdikten sonra Çernobil nükleer santralinin içinde hasar gördüRuslar Ukrayna işgali sırasında siteyi ele geçirdikten sonra Çernobil nükleer santralinin içinde hasar gördü

Bu görüntüler, Ukrayna savaşının ilk günlerinde Rus kuvvetlerinin santrali ele geçirmesinin ardından Çernoybil nükleer santraline verilen hasarı gösteriyor.

Dünyanın en kötü nükleer felaketlerinden birinin alanı, Şubat ayında Ukrayna’nın işgalinin başlangıcında Vladimir Putin’in birlikleri tarafından hızla alındı.

Rus birlikleri, 19 millik bir dışlama bölgesi olan alanı beş hafta boyunca işgal etti ve şimdi fotoğrafçılar ilk kez terk edilmiş alana erişebildi ve askerlerin bıraktığı yıkımın izini belgeledi.

Binaların zeminine çöp saçılmış, pencereler kırılmış ve duvarlar Ukrayna silahlı kuvvetleriyle alay eden grafitilerle kaplanmış.

Geride kalan hayati ekipman da çöpe atıldı. Washington post altı yüz doksan sekiz bilgisayar, 344 araç ve 1.500 radyasyon dozimetresinin imha edildiğini bildiriyor.

Dışlama bölgesinde Rus birlikleri tarafından bir bina yıkıldı

(Getty Images aracılığıyla Anadolu Ajansı)

Tüm bu ekipmanın değiştirilmesinin tahmini maliyeti 135 milyon dolar civarında olacak.

Siteyi ziyaret eden sitenin Merkezi Analitik Laboratuvarı müdürü 58 yaşındaki Mykola Bespaly, “İnsanlığa zarar verdiklerini söyleyemem, ancak Ukrayna’ya kesinlikle büyük ekonomik zarar verdiklerini” söyledi.

Pencereler kırıldı ve çöpler yerde kaldı

(Getty Images aracılığıyla Anadolu Ajansı)

Putin’in generalleri güçlerini Kiev yakınlarındaki bölgelerden çekip doğu Ukrayna’da savaşmaya odaklandığı için Rus kuvvetleri Mayıs ayı sonlarında bölgeden çekildi.

Ukraynalı yetkililer daha önce, Rus işgalcilerin bir aydan fazla süren bir maraton vardiyası sırasında fabrika işçilerini silah zoruyla tuttuklarını ve personelin günde sadece iki kez masa başında uyuduğunu ve yemek yediğini iddia etmişti.

Binaların çoğu çöp ve kırık eşyalarla dolu

(Getty Images aracılığıyla Anadolu Ajansı)

Ukrayna’nın eski cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, çatışmanın başlangıcında sitenin işgal edilmesinin tüm Avrupa için bir risk olduğunu söyledi.

“Nükleer duman sınırlarla sınırlı değil. Doğu Avrupa, Orta Avrupa ve hatta Büyük Britanya’ya ulaşabilir. Rusya bu savaşı sürdürürken, Avrupa’nın nükleer kirlenme tehlikesi çok yüksek” dedi.

Çernobil’deki binalara ve duvarlara genellikle saldırgan olan grafitiler püskürtüldü

(Getty Images aracılığıyla Anadolu Ajansı)

26 Nisan 1986’da Çernobil’deki patlama ve yangın, atmosfere radyoaktif madde gönderdi ve Sovyetler Birliği’nin tökezleyen son yıllarının sembolü oldu. Bu, dünyanın gördüğü en kötü nükleer felaketlerden biriydi.

Rusya dahil uluslararası toplum bölgeyi istikrara kavuşturmak ve güvenliğini sağlamak için milyarlar harcadı. Patlama ve yangının meydana geldiği birim, son teknoloji bir muhafaza ile kaplandı.

İşgalden önce muhafaza reaktörlerinden birinde çalışan bir işçi

(CNPP)

Ancak santraldeki tehlikeler devam ediyor, çünkü kullanılmış nükleer yakıt çubukları 24 saat bakım gerektiriyor. Yakıt, tesisin dört reaktöründen geliyor, şimdi hepsi kapalı.

Independent’ın en savunmasız kişilerin hakları için kampanya yürüttüğü konusunda gururlu bir geçmişi var ve Mültecilere Hoş Geldiniz kampanyamızı ilk olarak 2015’te Suriye’deki savaş sırasında yürüttük. Şimdi, kampanyamızı yenilerken ve bu kampanyayı Ukrayna’da ortaya çıkan Ukrayna krizinin ardından başlatıyoruz. Krizde, hükümeti yardımın ulaştırılmasını sağlamak için daha ileri ve daha hızlı gitmeye çağırıyoruz. Mültecilere Hoş Geldiniz kampanyamız hakkında daha fazla bilgi edinmek için, buraya tıklayın. Dilekçeyi imzalamak için buraya tıklayın. Bağış yapmak isterseniz lütfen buraya tıklayın GoFundMe sayfamız için.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/chernobyl-nuclear-russian-invasion-b2093272.html

Yorum yapın