Rusya, Avrupa’nın Ukrayna’yı “çekici” AB üyeliği umuduyla “manipüle ettiğini” söyledi


Moskova – Rusya dışişleri bakanlığı Cuma günü Brüksel’i “manipüle etmekle” suçladı Ukrayna AB Komisyonu’nun Batı yanlısı ülkeye 27 ulustan oluşan bloğa katılmak için aday statüsü verilmesini tavsiye etmesinin ardından.

Bakanlık sözcüsü Maria Zakharova, Rus haber ajanslarına verdiği demeçte, “Batı toplumunun uzun yıllardır Ukrayna’nın entegrasyon yapılarına bir şekilde dahil olma fikrini nasıl manipüle ettiğini görüyoruz.”

Ancak Ukrayna, “giderek daha da kötüleşiyor” diye ekledi.

Ukrayna savaşı - Ukrayna'da von der Leyen
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Selenskyy ile 8 Nisan 2022’de Ukrayna’nın Kiev şehrini ziyareti sırasında düzenlediği ortak basın toplantısında konuşuyor.

Michael Fischer/dpa/Getty


Zakharova, Ukrayna’nın “her nedense, vaatlerin giderek daha tatlı ve çekici hale gelmesine rağmen parlak bir geleceğe sahip olmadığını” söyledi.

Avrupa Komisyonu Cuma günü, Rusya’nın askeri operasyon yürüttüğü Ukrayna ve komşu Moldova’nın her birinin AB’ye katılım için “aday” olarak adlandırılmasını tavsiye etti.


ABD, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık ek silah ve yardım gönderiyor

06:23

Ukrayna’nın resmi “aday” statüsü, büyük olasılıkla 23-24 Haziran’da Brüksel’de yapılacak bir AB liderleri zirvesinde resmileşecek kararla birlikte, bloğa katılma yolunda yıllarca sürecek bir yolu açabilir.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, AB başkanı Ursula von der Leyen’e ve “tarihi bir karar için her AK üyesine” “minnettar” olduğunu söyleyerek hareketi memnuniyetle karşıladı.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-russia-eu-membership-candidate-amid-putin-war/

Yorum yapın