Rusya gaz akışını azalttığı için Avrupa’nın kömüre dönmesi gerekebilir


Avrupa’nın en büyük Rus gazı alıcıları Pazartesi günü alternatif yakıt kaynakları bulmak için yarıştı ve mağazaların yeniden doldurulmaması durumunda kışın bir enerji krizini tehdit eden Rusya’dan azalan gaz akışıyla başa çıkmak için daha fazla kömür yakabilirler.

Almanya, İtalya, Avusturya ve Hollanda, kömür yakıtlı elektrik santrallerinin, gaz fiyatlarını artıran ve politika yapıcıların enflasyonla mücadelede karşı karşıya oldukları zorluğa katkıda bulunan bir kriz aracılığıyla kıtayı görmesine yardımcı olabileceğinin sinyallerini verdi.

İtalyan Eni, Rus Gazprom’un kendisine Pazartesi günü gaz arzı talebinin yalnızca bir kısmını alacağını söylediğini ve ülkeyi gaz tasarrufu önlemlerini tetikleyecek bir alarm durumu ilan etmeye daha da yaklaştırdığını söyledi.

Ayrıca Rusya’dan daha düşük akışlar yaşayan Almanya, Pazar günü gaz depolama seviyelerini artırmaya yönelik son planını duyurdu ve aşamalı olarak devre dışı bırakmayı hedeflediği kömürle çalışan elektrik santrallerini yeniden başlatabileceğini söyledi.

Daha fazla sera gazı üreten kömürden daha hızlı bir çıkış için bastıran Yeşiller partisinin bir üyesi olan ekonomi bakanı Robert Habeck, “Bu acı verici, ancak bu durumda gaz tüketimini azaltmak tamamen bir zorunluluk” dedi.

Rusya gaz akışını azalttığı için Avrupa'nın kömüre dönmesi gerekebilir
Logosu burada görülen Rus sermayeli Gazprom, İtalyan enerji şirketi Eni’ye İtalya’nın gaz arzı talebinin yalnızca bir kısmını alacağını söyledi. (Reuters)

“Fakat bunu yapmazsak, o zaman kış mevsimine doğru yıl sonunda depolama tesislerinin yeterince dolmama riskini alırız. Ve sonra siyasi düzeyde şantaja maruz kalırız.”

Rusya Pazartesi günü daha önceki eleştirilerini yineledi: Avrupa sadece kendini suçladı Batı, Moskova’nın Avrupa’ya gaz geçiş yolu ve aynı zamanda önemli bir buğday ihracatçısı olan Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak yaptırımlar uyguladıktan sonra.

Avrupa kriteri olan Hollanda’nın ön aylık gaz sözleşmesi, Pazartesi günü megavat saat (MWh) başına 124 euro (170$ Cdn) civarında işlem görüyordu. fiyatlar hızla yükselmeye başlamadan önce bir yıl önceki seviyesindeydi.

Stokları yavaş doldurmak

Almanya’nın en büyük elektrik üreticisi RWE’nin CEO’su Markus Krebber, elektrik fiyatlarının daha düşük seviyelere düşmesinin üç ila beş yıl sürebileceğini söyledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisini besleyen ana rota olan Nord Stream 1 boru hattı üzerinden Almanya’ya giden Rus gazı, geçen haftanın başından beri hızlanmış olmasına rağmen Pazartesi günü yaklaşık yüzde 40 kapasiteyle çalışıyordu.

Ukrayna, boru hatlarının Kuzey Akım 1 yoluyla arzdaki herhangi bir boşluğu doldurmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Moskova daha önce Ukrayna’nın henüz kapatmadığı boru hatlarından daha fazlasını pompalayamadığını söylemişti.

Rusya gaz akışını azalttığı için Avrupa'nın kömüre dönmesi gerekebilir
‘Nord Stream 1’ gaz boru hattının karaya iniş tesislerindeki borular 8 Mart’ta Almanya’nın Lubmin kentinde görüntülendi. (Hannibal Hanschke/Reuters)

Eni ve Alman kamu kuruluşu Uniper, Avrupa’nın gaz stokları daha yavaş da olsa dolmaya devam etse de, sözleşmeli Rus gaz hacimlerinden daha az aldıklarını söyleyen Avrupalı ​​şirketler arasında yer aldı.

Ekim ayına kadar yüzde 80 ve Kasım ayına kadar yüzde 90 olan Avrupa Birliği hedefine karşı Pazartesi günü yüzde 54 oranında doluydular.

Almanya ekonomi bakanlığı, gaz arzının kritik seviyelere ulaşması durumunda kömürle çalışan elektrik santrallerinin geri getirilmesinin 10 gigawatt’a kadar kapasite ekleyebileceğini söyledi. Hareketle ilgili yasa, 8 Temmuz’da parlamentonun üst kanadına gidiyor.

Kömüre geçişin yanı sıra, en son alman önlemleri sanayiyi daha az gaz tüketmeye teşvik etmek için önümüzdeki haftalarda başlayacak bir müzayede sistemini ve devlet borç veren KfW aracılığıyla Almanya’nın gaz piyasası operatörüne gaz depolama tesislerini daha hızlı doldurması için mali yardım içeriyor.

RWE Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gaz arzı krizi sırasında gerekirse üç adet 300 megavatlık (MW) kahverengi kömür santralinin işletmesini uzatabileceğini söyledi.

Rusya Batı’yı suçladı

Avusturya hükümeti Pazar günü, ülkenin bir enerji acil durumuyla karşı karşıya kalması durumunda gazla çalışan bir elektrik santralini kömüre dönüştürmek için kamu kuruluşu Verbund ile anlaştı. OMV Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avusturya’nın ikinci gün için normal gaz miktarının yarısını almaya ayarlandığını söyledi.

Hollandalı yayıncı NOS Pazartesi günü, hükümet kaynaklarına atıfta bulunarak, Hollanda’daki kömürle çalışan enerji santrallerinin Rus gazına bağımlı hale gelmek için üretimi artırmalarına izin verileceğini bildirdi. Hollanda enerji bakanı, 1530 GMT’de gaz arzı hakkında bir duyuru yapacaktı.

Rusya’nın devlet kontrolündeki Gazprom, geçen hafta Almanya ve diğerlerini besleyen büyük bir boru hattı olan Nord Stream 1 boyunca, Kanada’daki Alman Siemens Energy tarafından hizmet verilen ekipmanın gecikmeli iadesini gerekçe göstererek kapasiteyi düşürdü.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Gazımız var, teslim edilmeye hazır, ancak Avrupalılar yükümlülükleri uyarınca onarılması gereken ekipmanı geri vermeli.” Dedi.

Alman ve İtalyan yetkililer, Rusya’nın bunu arzı azaltmak için bir bahane olarak kullandığını söyledi.

Gaz teknik komitesinin Salı günü toplanması beklenen İtalya, Rusya arzı kısmaya devam ederse bu hafta gaz konusunda yüksek alarm durumu ilan edebileceğini söyledi.

Bu hareket, seçilmiş endüstriyel kullanıcılar için gazın paylaştırılması, kömür santrallerinde üretimin hızlandırılması ve mevcut sözleşmeler kapsamında diğer tedarikçilerden daha fazla gaz ithalatı talep edilmesi dahil olmak üzere tüketimi azaltacak önlemleri tetikleyecektir.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/science/europe-coal-1.6494598?cmp=rss

Yorum yapın