Rusya kömürü: Avrupa ve Japonya’nın yaptırımlarına rağmen Türkiye ve Hindistan ithalatı artırdı, ticaret hacmi dengelendi


Rusya'nın Krasnoyarsk bölgesindeki Borodinsky açık ocak kömür madeninde yılda 22 milyon ton kömür üretimi yapılıyor

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesindeki Borodinsky açık ocak kömür madeninde yılda 22 milyon ton kömür üretimi yapılıyor

Daha çok ham petrol ve doğal gaza odaklanılsa da, Ukrayna topraklarına girmesinin ardından Rusya’ya ihracat yaptırımı uygulayan ülkeleri en çok zorlayan maddelerden biri de kömür. Çünkü Rusya; Avustralya, Endonezya ve Güney Afrika’nın ardından dünyanın dördüncü en büyük kömür ihracatçısı olarak hem Atlantik hem de Pasifik havzalarını besliyor.

Reuters’ın Kpler verilerinden hazırladığı analize göre, Rusya güçlerinin 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına girmesinin ardından, ülkenin deniz yoluyla yaptığı kömür ihracat hacmi korundu, hatta arttı.

Rus kömürünü en çok tedarik eden Avrupa ülkeleri, ithalatın yasaklanmasını önerdiyse de henüz bu kısıtlama tam olarak uygulanmadı. Bununla beraber Almanya, İtalya ve Hollanda gibi en çok kömür ithal eden ülkeler Mayıs’ta 2,59 milyon ton alırken bunu Haziran’da 1,47 milyon tona düşürdü.

Rusya’dan kömür alımını durdurmayı planlayan dünyanın en büyük üçüncü kömür ithalatçısı Japonya ise Ocak ve Şubat’ta 1 milyon tonun üzerinde olan alımını Mayıs’ta 483 bin tona indirdi.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-62052339?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın