Rusya Ukrayna savaşı canlı güncellemeleri: Putin, AB kararından önce saldırıları hızlandıracak, Zelensky uyardıRusya Ukrayna savaşı canlı güncellemeleri: Putin, AB kararından önce saldırıları hızlandıracak, Zelensky uyardı

Boris Johnson, Kiev’de Cumhurbaşkanı Zelensky ile görüştü

Cumhurbaşkanı Zelensky, Rusya’nın bu hafta Ukrayna’ya aday ülke statüsü verilmesine ilişkin Avrupa Birliği kararını beklerken ülkesine yönelik saldırılarını yoğunlaştırmasını beklediğini söyledi.

Zelensky, her gece yayınladığı video konuşmasında, “Açıkçası, bu hafta Rusya’dan örnek olarak düşmanca faaliyetlerinin yoğunlaşmasını beklemeliyiz” dedi.

“Ve sadece Ukrayna’ya karşı değil, diğer Avrupa ülkelerine de karşı. Hazırlanıyoruz. Hazırız.”

Bay Zelensky’nin mesajı, tüm Rus birimlerinin hala emirleri reddettiği ve subaylarla “silahlı ayrılıklar” yürüttüğü haberlerinin ardından geldi.

İngiliz savunma bakanlığı, hem Rusya hem de Ukrayna’nın doğu Donbas bölgesinde “yoğun mücadeleye kararlı” olduklarını ve muhtemelen “değişken moral” yaşadıklarını söyledi.

İngiltere savunma bakanlığı Pazar sabahı yaptığı açıklamada, “Ukrayna kuvvetleri muhtemelen son haftalarda firarlara maruz kaldı, ancak Rus morali büyük olasılıkla özellikle sorunlu olmaya devam ediyor” dedi.

Düşük Rus moralinin, muhtemelen zayıf liderlik algısı, çok ağır kayıplar ve ödeme sorunları gibi faktörlerden kaynaklandığını ekledi.

1655685240

İzle: Ukraynalı asker kızıyla evine döndü

Ukraynalı asker kızıyla evine döndü

Ayşe Rimi20 Haziran 2022 01:34

1655681640

Ukrayna, Moskova’dan son kültürel molada Rus kitaplarını ve müziği kısıtlayacak

Ukrayna parlamentosu, Kiev iki ülke arasında kalan birçok kültürel bağı koparmaya çalışırken, Rus kitaplarına ve müziğine ciddi kısıtlamalar getirecek iki yasayı onayladı.

Bir yasa, Rus pasaportlarından vazgeçip Ukrayna vatandaşlığı almadıkları sürece Rus vatandaşlarının kitap basmasını yasaklayacak. Yasak, yalnızca 1991’de Sovyet yönetiminin çöküşünden sonra Rus vatandaşlığına sahip olanlar için geçerli olacak.

Ayrıca Rusya, Beyaz Rusya ve işgal altındaki Ukrayna topraklarında basılan kitapların ticari ithalatını yasaklarken, başka herhangi bir ülkeden Rusça kitap ithalatı için özel izin alınmasını gerektirecek.

Başka bir yasa, 1991 sonrası Rus vatandaşlarının medya ve toplu taşıma araçlarında müzik çalmasını yasaklarken, TV ve radyo yayınlarındaki Ukraynaca konuşma ve müzik içeriğine ilişkin kotaları da artıracak.

Yasaların yürürlüğe girmesi için Başkan Volodymyr Zelenskiy tarafından imzalanması gerekiyor ve onun da karşı çıktığına dair hiçbir belirti yok.

Ayşe Rimi20 Haziran 2022 00:34

1655679527

İzleyin: Adam diyabetik Ukraynalı mültecinin ilacı için GoFundMe’den para topladı

Adam, diyabetik Ukraynalı mültecinin ilacını ödemek için GoFundMe’den para topladı

Ayşe Rimi19 Haziran 2022 23:58

1655677007

İtalyan dışişleri bakanı kendi partisini Ukrayna konusunda ‘olgunlaşmamış’ olmakla suçladı

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, kendi 5 Yıldız Hareketi partisini hükümetin Ukrayna’yı destekleme çabalarını baltalamak ve Roma’nın Avrupa Birliği içindeki konumunu zayıflatmakla suçladı.

Di Maio yaptığı açıklamada, hükümetin demokrasi ve özgürlük değerlerini savunması gerektiğini belirterek, herkes barış isterken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş peşinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca 5 Yıldızlı liderlerin kendisine “nefret” ile saldırdığını ve Avrupalı ​​ortaklarıyla hükümetin başına dert açtığını belirtti.

“(Bu) hükümet içinde gerilim ve istikrarsızlık yaratma eğiliminde olan olgunlaşmamış bir tutumdur” diye ekledi.

Ayşe Rimi19 Haziran 2022 23:16

1655674847

Fotoğraflarda: İtfaiyeciler, Mykolaiv’de Rus bombardımanından sonra yangın alanında çalışıyor

(AP)

(AP)

(AP)

(AP)

(AP)

Ayşe Rimi19 Haziran 2022 22:40

1655673466

Zelensky: Kiev AB kararını beklerken Rusya saldırıları yoğunlaştıracak

Cumhurbaşkanı Zelensky Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın ülkesine yönelik saldırılarını yoğunlaştırmasını beklediğini, Kiev’in ise bu hafta Ukrayna’ya aday ülke statüsü verilmesine ilişkin Avrupa Birliği kararını beklediğini söyledi.

Zelensky, gece yayınladığı video konuşmasında, “Açıkçası, bu hafta Rusya’dan örnek olarak düşmanca faaliyetlerinin yoğunlaşmasını beklemeliyiz” dedi.

“Ve sadece Ukrayna’ya karşı değil, diğer Avrupa ülkelerine de karşı. Hazırlanıyoruz. Hazırız.”

Ayşe Rimi19 Haziran 2022 22:17

1655672327

Moldova Rus haberlerini yasakladı

Rus haber ajansı Interfax’ın bildirdiğine göre, Moldova parlamentosu bir dizi Rus TV programının ülkede yayınlanmasını yasaklayan yasayı onayladı.

Tasarı, “Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesini onaylamamış ülkelerden gelen haber, askeri, siyasi ve analitik programların radyo ve televizyonda yeniden iletilmesini” yasaklıyor.

Ayrıca, Moldova TV kanalları tarafından yayınlanan yabancı programların yüzde 50’sinin AB ülkeleri, ABD ve söz konusu sözleşmeyi imzalayan ülkelerden gelmesi gerekiyor.

Mevzuat, Rus programlarını yeniden ileten Moldova TV kanallarının yalnızca film, dizi, müzik ve eğlence programları göstermesine izin verileceğini ima ediyor. Benzer bir yasak Moldova’da 2017’de uygulanmıştı, ancak 2020’nin sonunda kaldırıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya özel harekâtının başlamasının ardından Acil Durum Komisyonu, olağanüstü hal dönemi yasağını yeniden yürürlüğe koydu. Şimdi yasak yasama düzeyinde kodlandı.

Ayşe Rimi19 Haziran 2022 21:58

1655669747

Sesler: Ukrayna’da tecavüzün bir savaş silahı olarak kullanıldığı gerçeğiyle yüzleşmeliyiz

Ukrayna’daki çatışma, cinsel şiddetin hâlâ bir savaş silahı olarak kullanıldığını ve sivil nüfusu terörize ettiğini gösteriyor.

Artan kanıtlar, Kremlin’in işgalinden bu yana Rus kontrolü altındaki bölgelerde sivillere karşı yargısız infaz, tecavüz ve işkencenin kullanıldığını göstermiştir.

Rus yetkililerin bu ve askerlerinin diğer vahşetlerini tahmin edilebilir inkarlarına rağmen, suçları gizlemek için çok az girişimde bulunuldu, bu da Rus komutanlığı tarafından emredilmese bile tolere edilebileceğini ima ediyor.

tamamını oku sesler adet:

Ayşe Rimi19 Haziran 2022 21:15

1655667287

Rusya-Batı gerilimi BM’nin Mali barış gücüyle ilgili tartışmasını alevlendirdi

Rusya ile batı arasındaki gerilimler, Birleşmiş Milletler’in en büyük ve en tehlikeli barışı koruma operasyonlarından birinin, Mali’ye on yıl süren aşırı İslamcı ayaklanmayla mücadele etmesi için gönderilen kuvvetin geleceğiyle ilgili görüşmeleri kızıştırıyor.

Hikayenin tamamını buradan okuyun:

Rusya-Batı gerilimi BM’nin Mali barış gücüyle ilgili tartışmasını alevlendirdi

Rusya ile Batı arasındaki gerilim, Birleşmiş Milletler’in en büyük ve en tehlikeli barışı koruma operasyonlarından birinin, Mali’ye on yıldır süren aşırı İslamcı ayaklanmayla mücadele etmesine yardım etmek için gönderilen kuvvetin geleceği hakkındaki görüşmeleri kızıştırıyor.

Ayşe Rimi19 Haziran 2022 20:34

1655664535

İngiltere’deki Ukraynalı mülteciler bürokrasi kiraladıkları için evsiz kaldılar

Hayır kurumları, savaştan kaçan Ukraynalıların Birleşik Krallık’taki özel kiralama pazarına erişmek için gereken idari kontrollerin bir sonucu olarak evsiz kalabileceği konusunda uyardı.

On binlerce mülteci, Rus işgalinden kaçan aileleri veya bireyleri “eşleştirmek” için boş bir odaya veya eve sahip İngilizlere olanak tanıyan Homes for Ukraine programı kapsamında ülkede yaşamaya geldi.

Ukraynalıları ağırlamayı teklif edenler en az altı aylık bir taahhütte bulunuyorlar.

Meslektaşım Zoe Tidman tam hikayesi var:

Ayşe Rimi19 Haziran 2022 19:48Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-ukraine-war-nuclear-putin-casualties-latest-b2104753.html

Yorum yapın