Rusya Yakalanan Veterinerleri Tehdit Ederken, ABD Savaş Yasalarını Çağırıyor


A Kremlin’in Ukrayna’da Rus yanlısı güçler tarafından yakalanan iki Amerikan gazisinin savaş suçları işlediğini ve ölüm cezasına çarptırılabileceğini söylemesinden bir gün sonra, Biden Yönetimi öfkesini dile getirdi ve Rusya’yı uluslararası hukuka uymaya çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı Salı dedi ABD’li yetkililerin, Ukrayna hükümetinin güçleriyle savaşmak için gönüllü olan 39 yaşındaki Alexander Drueke ve 29 yaşındaki Andy Huynh hakkında Rus yetkililerle görüşüyor. Bakanlık, ABD’nin her ikisi de Alabama’dan olan iki adamın aileleri ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ile de temas halinde olduğunu söyledi.

Drueke ve Huynh, doğu Ukrayna’da savaşırken Rus yanlısı güçler tarafından gözaltına alındı ​​ve davaları, şu anda savaşın parçaladığı ülkede savaşan binlerce yabancı gönüllünün durumu hakkında endişeler uyandırıyor. İnsan hakları gözlemcileri ve hukuk alimleri, Ukrayna askeri komutası altında görev yapan yabancı savaşçıların savaş esiri (POW) statüsüne sahip olduğunu ve Cenevre Sözleşmeleri tarafından belirlenen uzun süredir devam eden kurallara göre kovuşturulmaması gerektiğini söylüyor.

Ancak Rus yetkililer bunun yerine Ukraynalıların yanında savaşan tüm yabancıları “paralı askerler” olarak nitelendirdi. birçok uluslararası korumanın geçerli olmadığı anlamına gelen yasal bir terim. Bu ayın başlarında, Ukrayna’da savaşırken yakalanan iki İngiliz ve bir Fas uyruklu, Rusya yanlısı ayrılıkçı cumhuriyette geniş çapta bir “gösteri duruşması” olarak kınanan yasal bir süreçte “savaş suçları” nedeniyle kurşuna dizilerek ölüme mahkum edildi. Donetsk.

Bu adamlar, bildirildiğine göre Ukrayna deniz piyadelerinin bir parçası olarak Ukrayna’da bir yıldan fazla zaman geçirmişlerdi ve kararlarına itiraz etmek için bir ayları vardı. Ancak uluslararası hukuk uzmanları, Ukrayna’nın Uluslararası Lejyonunun bir parçası olan Drueke ve Huynh gibi diğer yabancıların bile savaş esiri statüsüne sahip olması gerektiğini söylüyor. George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Laura Dickinson, “Ukrayna ordusuna dahil edildiyseler, o zaman POW statüsüne hak kazanacaklardı” dedi. “Olmasalar bile, açıkça silah taşıyorlarsa, çoğu durumda POW statüsüne hak kazanırlardı.”

Devamını oku: TIME’ın Volodymyr Zelensky ile Röportajı

Mary Ellen O’, yasal bir savaşçı olduğunu iddia eden her savaşçının, davranışlarının herhangi bir şekilde savaş yasasını ihlal edip etmediğini, örneğin askeri operasyonlara girerken üniforma veya bir tür nişan giymemek gibi olup olmadığını öğrenmek için bir duruşma hakkına sahip olduğunu söyledi. Connell, Notre Dame Üniversitesi’nde uluslararası hukuk profesörü. “ABD’li yetkililer, Rusya’nın silahlı çatışma sırasında yabancı düşmanın gücündeki hiç kimsenin kötü muamele görmeyeceğini söyleyen uluslararası hukuka uyması konusunda ısrar etmekte haklılar” dedi. “Her türlü yargılama veya duruşmada yasal süreci korur.”

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya bölümü müdür yardımcısı Rachel Denber, Cenevre Sözleşmeleri uyarınca, savaş esirleri olarak statüleri hakkında şüphe varsa, yetkili bir mahkeme tarafından karara bağlanma hakkına sahip olduklarını söyledi. “Aksi kanıtlanmadıkça, POW’lar oldukları ve bir POW’un tüm haklarına sahip oldukları varsayılmalıdır” dedi. “Aksinin kanıtlanma süreci, adil, yetkin bir mahkeme duruşması yoluyla yapılmalıdır. Birinin yargı sürecini reddetmek, Cenevre Sözleşmelerinin ciddi bir ihlalidir.”

Görünüşe göre böyle bir mahkeme yapılmadı. Kremlin Baş Sözcüsü Dmitry Peskov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Drueke ve Huynh hakkında soruşturmanın halen devam ettiğini kabul etti. NBC News ile röportaj. Ancak bu, Peskov’un her iki adama da “servet askerleri” demesini engellemedi. Drueke ve Huynh, Rus güçlerini bombalamak ve ateş etmekle ilgilendiklerini ve bu nedenle “işledikleri suçlardan sorumlu tutulmaları” gerektiğini söyledi.

Gözaltına alınan Amerikalılarla ilgili Moskova’dan ilk gelen yorumlar Rus medyasından günler sonra geldi. yayınlanan video bu adamların bağlı, gözleri bağlı ve infaz korkularını dile getirdiğini gösteriyordu. Peskov, ölüm cezasıyla karşı karşıya kalabilecekleri sorulduğunda, “hiçbir şeyi garanti edemediğini” ve “soruşturmaya bağlı olduğunu” söyledi.

Devamını oku: ‘Umut Size Harekete Geçme Gücü Verir.’ Ukrayna’yı Desteklemek İçin Her Şeyi Riske Eden Rusların Portreleri

Peskov’un açıklamaları Washington’da kınandı. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, “Rusya’da bir kamu görevlisinin Ukrayna’da bulunan iki Amerikan vatandaşına ölüm cezası önermesi bile dehşet verici” dedi. John Kirby Beyaz Saray’da gazetecilere verdiği demeçte Salı günü. Yönetim hala bilgi toplamaya devam ediyor” dedi.

Avrupalı ​​yetkililer, Rusya’yı, güçlerinin Ukrayna’da işlediği gerçek savaş suçları olduğunu söyledikleri şeylerden uzaklaştırmaya çalışmakla suçladılar. Moskova’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaklaşık dört aydır Ukrayna’yı işgali sırasında tecavüz, cinayet veya diğer şiddet suçlarından tutuklanan ve hüküm giyen Rus askerleri için bir mahkum değişimi için zemin hazırlamaya çalışıyor olabileceğine inanıyorlar. Mayısta, Ukrayna mahkemesi mahkum etti yakalanan bir Rus askeri, 62 yaşındaki silahsız bir sivili vurup öldürdüğü için müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Sırasında Salı günü Kiev’e habersiz bir gezi, ABD Başsavcısı Merrick Garland Ukrayna’nın başsavcısı ile bir araya geldi ve Savaş Suçları Sorumluluğu Ekibini duyurdu. Savaş suçluları için saklanacak yer yok” dedi. “Yerel ve uluslararası ortaklarımızla birlikte çalışan Adalet Bakanlığı, Ukrayna’daki sebepsiz çatışma sırasında savaş suçları, işkence ve diğer ağır ihlallerin işlenmesinde suç ortağı olan herkesten hesap sorma çabalarımızda acımasız olacaktır.”

Ukrayna ordusu, başkent Kiev ve çevresinde haftalarca süren bir Rus saldırısını püskürterek daha iyi donanımlı Rus kuvvetlerini şaşırttı, ancak şimdi ülkenin doğusunda artan bir savaşla karşı karşıya. Ukrayna’da 24 Şubat’tan bu yana 300’den fazlası çocuk olmak üzere en az 4.597 sivil öldürüldü, Birleşmiş Milletler insan hakları ofisine göre, ajans gerçek ölü sayısının muhtemelen çok daha yüksek olduğunu kabul etse de.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


yaz WJ Hennigan [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6189618/ukraine-veterans-geneva-conventions/

Yorum yapın