Rusya’nın doğuya yönelik saldırısını hızlandırmasıyla Ukrayna’daki 2. Amerikan savaşının ölümü doğrulandı


Harkov, Ukrayna – ABD Dışişleri Bakanlığı Salı günü, Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline karşı savaşına katılmak için giden ikinci bir Amerikalının ölümünü doğruladı. 52 yaşındaki Stephen Zabielski için bu ayın başlarında yayınlanan bir ölüm ilanı Kayıt edici, New York, Amsterdam’da yerel bir gazete, 15 Mayıs’ta ülkenin güneyindeki bir köyde çıkan çatışmada öldürüldüğünü söyledi. Gazete, Zabielski’nin hayatına mal olan savaşla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Ukrayna’daki ölümünü doğruladı ve personelin konsolosluk yardımı sağlamak için aileyle temas halinde olduğunu, ancak savaşın parçaladığı ülkeye herhangi bir nedenle seyahat eden Amerikalılara karşı tekrarlanan uyarının ötesinde daha fazla bilgi vermediğini söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta işgalini başlatmasından bu yana Ukrayna’da en az üç Amerikalı daha öldürüldü. Willy Joseph İptal22 yaşında, Nisan ayı sonlarında Ukrayna kuvvetlerinin yanında savaşırken öldürüldü. James Tepesi Film yapımcısı Chernihiv kentinde Rus bombardımanı tarafından öldürüldü Brent Renaud öldürüldü Rus birlikleri, Kiev’in hemen dışındaki Irpin kasabasında kendisine ve meslektaşlarına ateş açtığında. Her iki Amerikalı sivil de Mart ayında öldürüldü.


ABD Deniz gazisi Ukrayna’da savaşırken öldü

03:56

Ve CBS News muhabiri Chris Livesay’in doğudaki kilit şehir Kharkiv’den bildirdiği gibi, savaş sadece şiddetli değil, aynı zamanda Ukrayna’nın doğu Donbas bölgesinde yoğunlaşıyor.

Livesay, son günlerde ülkenin güneyi ve doğusundaki Rus roket ve füze saldırılarında önemli bir artış olduğunu söyledi.

Ukraynalı yetkililer, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’nın bloğa katılıp katılamayacağına bu hafta karar vermesinin beklendiğini belirterek, bunun rastgele olmadığını söylüyorlar.

Rus-Ukrayna Savaşı
Sakinler, 20 Haziran 2022’de Ukrayna’nın Kharkiv kentindeki Kharkov Devlet Hayvan Veteriner Akademisi yakınında Rus ordusunun bombardımanının bıraktığı bir krateri inceliyor.

Sofia Bobok/Anadolu Ajansı/Getty


Moskova, AB’nin Ukrayna’yı karşılamasının bir provokasyon olarak görüleceğini açıkça belirtti ve Avrupalı ​​güçleri, üyelik teklifinde bulunarak Kiev’i “manipüle etmekle” suçladı.

Ancak Başkan Volodomyr Zeleknskyy, ülkesinin Rusya’nın işgaline karşı sert direnişinin “Ukrayna’nın adaylığı hak ettiğinden” hiç kimseyi şüpheye düşürmediğini söyledi.

Zaten Avrupa Birliği’nin bir parçası olduğumuzu her gün kanıtlıyoruz” dedi.

Bu arada Vladimir Putin’in basın sekreteri, Rusya’nın savaş alanında yakalanan iki ABD vatandaşı için ölüm cezasını dışlamayacağını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Pazartesi gecesi yayınlanan bir röportajda, Alabama’dan Ukrayna’daki savaşa katılmak için uçan Alexander Drueke ve Andy Tai Ngoc Huynh’in mahkumları korumayı amaçlayan uluslararası bir anlaşma olan Cenevre Sözleşmesi tarafından korunmayacağını söyledi. insanlık dışı muameleden savaş.

Peskov, NBC’ye “Onlar servet askerleri” dedi. “Ukrayna topraklarında yasa dışı faaliyetlerde bulundular. Ateş açmaya katıldılar” [on] ve askeri personelimizi bombalıyor.”

Adamlar, şu anda savaşın en sıcak cephe hatlarından biri olan Kharkiv bölgesinde Ukrayna kuvvetleriyle birlikte savaşırken kayboldular.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-news-death-stephen-zabielski-russia-geneva-convention-alexander-drueke-andy-huynh/

Yorum yapın