Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının 100 günü: Bir zaman çizelgesi


Cuma, Rusya’nın nükleer anlaşmayı başlatmasının 100. günü. Ukrayna’nın işgali ülkeyi hızlı bir şekilde ele geçirme ve demokratik olarak seçilmiş Başkanı devirme niyeti Volodimir Zelenskiy Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sadık bir kukla hükümet için. Savaş, Kremlin’in beklediğinden daha uzun ve maliyetli hale geldiğinden, Ruslar daha küçük ve daha küçük hedefler peşinde koştular.

Kiev’i almayı başaramayan Rus kuvvetleri, Donbas Rusya destekli ayrılıkçıların 2014’ten beri savaştığı doğu Ukrayna bölgesi. Ukraynalılar, Batılı müttefiklerin de yardımıyla son 100 gün içinde Rusya’yı geride bıraktılar, ancak savaşın daha kaç gün devam edeceği henüz belli değil. .

İşte bölgedeki bazı önemli olayların bir zaman çizelgesi son 100 gün işgalden:

19-23 Şubat

Rus kuvvetleri “açılıyor”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği konusunda haftalarca uyarıda bulunduktan sonra, Biden yönetimi değerlendirildi Putin işgal kararı almıştı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Litvanya’da seyahat ederken, Rus kuvvetlerinin “açıldığını ve şimdi saldırmaya hazır olduğunu” söyledi.

24 Şubat

İstila başlar

Sabah erkenden 24 Şubat’ta Rusya, Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal etmeye başladı. İstila, hem karada hem de denizde konuşlu platformlardan ateşlenen yaklaşık 100 füzeyle ve ardından üç ana saldırı ekseninde kara saldırılarıyla başladı: kuzeyde, Beyaz Rusya’dan Kiev’e doğru; doğuda, batı Rusya’dan Kharkiv’e doğru; ve güneyde, Kırım’dan Kherson’a kadar.

ABD istihbarat değerlendirmesi, Rusya’nın Kiev’de kukla bir hükümet kurmayı planladığı yönündeydi.

25-27 Şubat

Ukrayna Direnişi

İstilanın başlangıcından itibaren Ruslar, Ukraynalılardan beklediklerinden daha büyük bir direnişle karşılaştılar ve lojistik aksaklıklar yaşadılar. Örneğin Pentagon, Rusların kuzeyde planladıklarından daha fazla yakıt harcamak zorunda kaldıklarını değerlendirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, uluslararası toplumdan yardım istemek için başkentten sosyal medya video adresleri yayınlamaya başladı. Başka bir ülkenin kendisini Kiev’den tahliye etme teklifini, “Daha fazla cephaneye ihtiyacım var, araca değil” diyerek geri çevirdiği bildirildi.

28 Şubat – 24 Mart

Kuzeyde durdu

Savaştan yaklaşık bir hafta sonra Pentagon, Rusların kuzeyde Kiev, Chernhiv ve Kharkiv çevresindeki ilerleyişini “durmuş” olarak nitelendirdi. Ruslar hiçbir zaman Kiev’e yaklaşık 15 kilometreden daha yakın olmadılar ve Donbas’a odaklanmak için geri çekilene kadar bu mesafede kaldılar.

Güneyde Rusya daha fazla ilerleme kaydetti, çünkü tedarik hatları 2014’ten beri var oldukları Kırım’dan geçiyordu. Ruslar şimdiye kadar işgalin tek amfibi saldırısını gerçekleştirdiler ve Azak Denizi’nden birlikler yakınlarına yerleştirdiler. Berdyansk kasabası. Ruslar Mart ayında Berdyansk’ı stratejik Mariupol şehrine doğru çalışırken ele geçirdiler.

25 Mart

Rus yeniden konumlandırma

25 Mart’ta Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinin “tamamen özgürleştirilmesine” odaklanılacağını duyurdu. Rus taburu taktik grupları, Donbas’taki savaş için yeniden donatılmak ve ikmal edilmek üzere Kiev, Çernihiv ve Sumy’den Rusya’ya geri çekilmeye başladı.

1 Nisan

Buça Katliamı

Ruslar Kiev çevresinden çekilirken, acımasız vahşet kanıtları ortaya çıkmaya başladı. Ukraynalı yetkililer, Bucha kasabasında Rusların tahminen düzinelerce sivili acımasızca öldürdüğünü ve birçoğunun bilekleri arkadan bağlıyken başlarından vurulduğunu söyledi. Ukraynalı yetkililer ayrıca, Rusya’nın geri çekilmesinden sonra Bucha’da çok sayıda toplu mezar bulunduğunu söyledi. Bucha’da sokakları kaplayan öldürülen cesetlerin resimleriyle birleşen mezarlar, uluslararası toplumu dehşete düşürdü ve Biden’ı yeniden Putin’i “savaş suçlusu” olarak adlandırmaya sevk etti.

9 Nisan

General Dvornikov

İstilaya yedi hafta kaldı, Putin atandı General Alexander Dvornikov, birçok kişi tarafından cephedeki tüm aksaklıkları düzeltme girişimi olarak görülen işgale liderlik edecek. Onun atanmasından önce, Rusya’nın işgalden sorumlu genel bir komutanı yoktu. Dvornikov, Suriye’deki Rus güçlerinden sorumluyken sivillere zarar vermediği için “Suriye kasabı” lakabıyla anıldı. Şimdiye kadar Ukrayna’daki kampanya üzerinde ne gibi bir etkisi olduğu belli değil.

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı başkanı Korgeneral Scott Berrier, Mayıs ayında Senato ifadesinde, şimdiye kadar Ukrayna’da 8 ila 10 Rus generalin öldürüldüğünü tahmin etti.

13 Nisan

Daha ağır güvenlik yardımı

Ruslar Donbas’a öncelik vermeye başlayınca, ABD ve diğer ülkeler, Donbas’ta uzun bir savaş sloganına hazırlık olarak yardımın türünü Ukrayna’ya kaydırdı.

Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, Nisan ayı başlarında bir Senato paneline şunları söyledi: “Güneydoğudaki savaş, arazi kuzeydekinden farklı. Çok daha açık ve — ve kendini ödünç veriyor her iki taraftaki zırhlı mekanize saldırı operasyonlarına.”

13 Nisan’da Biden yönetimi, ABD’nin bu noktaya kadar taahhüt ettiği en ağır silah olan M777 Obüslerini Ukrayna’ya göndermeyi taahhüt etti. ABD, silahlara ek olarak, Ukrayna dışındaki yerlerde Ukraynalıları Obüsler konusunda eğitmeye başladı. Eğitim, yönetimin daha önce yaptıklarının bir adım ötesindeydi. O zamandan beri ABD, Ukraynalılar için daha ağır ekipman ve daha fazla eğitim sağlamaya devam etti.

14 Nisan

Moskova’nın batması

14 Nisan’da Rusya’nın Karadeniz Filosunun amiral gemisi olan Moskova battı. Ukraynalılar bir gün önce iki Neptün gemisavar füzesi ile vurmuştu. Gemi başlangıçta büyük bir yangınla mücadele etti ve sonunda Karadeniz’de battı. Moskova, Şubat ayında Snake Island’a yaklaştığında ve Ukraynalıların teslim olmasını talep ettiğinde Ukraynalıların “siktir git” dediği bildirilen gemiydi.

1-16 Mayıs

Harkov Karşı Taarruz

Ukraynalılar Mayıs ayı başlarında Harkov’da bir karşı saldırı başlattı ve Rusları kademeli olarak sınıra doğru başarıyla geri itti. Ukraynalılar, güneyde Kherson çevresi de dahil olmak üzere ülkenin diğer bölgelerinde de karşı saldırı girişiminde bulundular. Başka yerlerde ve özellikle Donbas’ta durum bu dönemde daha az nettir, Ruslar bir gün bir mezra veya köyün kontrolünü ele geçirir ve ertesi gün kontrolü Ukraynalılara kaptırır.

16 Mayıs

Azovstal ve Mariupol’un düşüşü

Yüzlerce Ukraynalı asker ve mahsur kalan sivil, Azovstal Demir ve Çelik Fabrikası’nın savunmasına son verdi. Askerler ve çok sayıda sivil, kısmen geniş yeraltı tünelleri nedeniyle tesise sığınmış ve yerleşkeyi haftalarca Rus saldırılarına karşı korumuştu. 16 Mayıs’ta Ukraynalılar, fabrikayı terk etmek için Rus güçleriyle görüştü.

Azovstal savaşının sona ermesi, Mariupol’un çoğunu Rus kontrolü altına aldı ve Rusya’ya Şubat ayından bu yana Ukrayna’nın güney kıyısı boyunca Kırım’dan kara köprüsünü istedi.

16 Mayıs-Mevcut

Daha Dar Hırslar

Mayıs ortasından bu yana, Ruslar odaklarını Donbas’a daralttı ve bölgedeki kasaba ve köyleri yavaş yavaş ele geçirmek için daha küçük birimler kullanmaya başladı.

Üst düzey bir savunma yetkilisi, Rus ordusunun kayıplarının önemsiz olmadığını söyledi ve Rusya’nın yaklaşık 1.000 tank, 350 topçu parçası ve neredeyse üç düzine savaş uçağı kaybettiğini vurguladı. Yetkili, bu kayıplara rağmen, Rus ordusunun savaşa adayabileceği teçhizat ve insan gücü açısından Ukrayna’ya karşı sayısal bir üstünlüğe sahip olduğu konusunda uyardı.

Ukrayna tarafında ise Zelenskyy, Newsmax’a bu hafta verdiği bir röportajda Ukrayna güçlerinin doğu Ukrayna’da günde 100 kadar asker kaybettiğini söyledi ve durumu zor olarak nitelendirdi.

Ukraynalılara yardım etmek amacıyla ABD ve diğer müttefikler yardımlarını artırıyor. 1 Haziran’da Biden yönetimi, Ukrayna’ya 70 kilometreye kadar menzile sahip mühimmatlarla yüksek hareket kabiliyetine sahip topçu roket sistemleri (HIMARS) sağlayacağını duyurdu. HIMARS, ABD’nin Ukrayna’ya bugüne kadar sağladığı en önemli ekipman.

Savunma Politikasından Sorumlu Savunma Müsteşarı Dr. Colin H. Kahl Çarşamba günü, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı silah türlerinin, savaşın doğuda bir topçu düellosuna kaymasıyla zaman içinde değiştiğini söyledi. Başlangıçta öncelik cirit ve tanksavar silahlarıydı, daha sonra yaklaşık 30 kilometre menzile sahip M777 Obüsleriydi ve şimdi ABD HIMARS sağlamaya geçiyor.

Kahl, ilk dilimin dört HIMARS sistemini içerdiğini, ancak Ukraynalıların bu sistemler üzerinde eğitiminin yaklaşık üç hafta süreceği için HIMARS’ın Ukrayna’ya gelmesinin biraz zaman alacağını söyledi.

Ruslar son zamanlarda kazanımlar elde ettiler ve Luhansk bölgesinde veya bölgesinde kalan son önemli şehir olan Severodonetsk şehrini ele geçirmeye yakınlar.

Severodonetsk’in düşmesi, Rusya’yı Donetsk ve Luhansk oblastlarını içeren Donbas’ın kontrolünü ele geçirmeye yaklaştıracak. 2014’te bu bölgelerdeki Rus destekli ayrılıkçılar Ukrayna’dan ayrılmaya çalıştı ve Putin Şubat ayındaki işgalin bu bölgeleri korumak olduğunu iddia etti. Yüz gün sonra, Rusya yavaş yavaş ilerleme kaydediyor, ancak savaşın daha ne kadar süreceğini ve her iki taraf için de zaferin nasıl göründüğünü göreceğiz.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-russia-war-timeline-100-days/

Yorum yapın