‘Saf delilik’: 6 Ocak’taki duruşma, İtalyan uydu değiştirme oylarıyla ilgili Trump yanlısı komplo teorisini tekrar gözden geçirdi'Saf delilik': 6 Ocak'taki duruşma, İtalyan uydu değiştirme oylarıyla ilgili Trump yanlısı komplo teorisini tekrar gözden geçirdi

Donald Trump’ın genelkurmay başkanı Mark Meadows, ABD Adalet Bakanlığı’nın İtalyan hükümetini internetin QAnon bağlantılı köşelerinden Beyaz Saray’a göç eden bir komplo teorisini dikkate almaya çağırmasını istedi. 6 Ocak’ta ABD Başkentinde şiddeti körükleyen anlatı.

İlk olarak Kongre üyeleri tarafından elde edilen ve geçen yıl haber kuruluşları tarafından incelenen belgelere göre Bay Meadows’un, Bay Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerini kaybetmesinin ardından, o zamanki vekili Başsavcı Jeffrey Rosen’e, kaybettiği eyaletlerdeki sahte dolandırıcılık iddialarını soruşturmak için söylediği bildirildi.

İddiaya göre, Bay Rosen’a, İtalyan yetkililerin Barack Obama ve CIA ile koordineli olarak ABD oylama makinelerini manipüle etmek için uyduları ve askeri teknolojiyi kullandığına dair bir “teori” de dahil olmak üzere, çürütülmüş birkaç iddiayı soruşturması için baskı yaptı. Bay Meadows’a bir YouTube bağlantısı gönderen Cumhuriyetçi kongre üyesi Scott Perry’nin dikkatini çekmeden önce doğru medya kuruluşları.

“Neden sadece İtalyan hükümetiyle çalışamıyoruz?” Bay Perry, komite tarafından elde edilen metinlere göre 31 Aralık 2020’de Bay Meadows’a yazdı. Video 18 Aralık’ta YouTube’da yayınlandı.

Adalet Bakanlığı’nın komplo teorisini araştırmasını talep eden Bay Meadows, videoyu Bay Rosen’a e-posta ile gönderdi.

Brad Johnson adlı bir adam tarafından aşırı sağ medyada öne sürülen komplo teorisi, aşırı sağ sosyal medya platformlarında yapılan iddialardan yola çıkıyor ve 4chan ve TheDonald.win gibi mesaj panolarında ve QAnon etkileyicileri tarafından güçlendirildi.

Q gönderilerinin kaynağı olarak geniş çapta spekülasyon yapılan ve şu anda Arizona’da Cumhuriyetçi olarak Kongre için çalışan 8chan için bir site yöneticisi olan Ron Watkins, Ocak 2021’in başlarında iddiaları yükseltmeye başladı. Komplo teorisi Nevada’daki GOP yetkilileri arasında da paylaşıldı. bu ay.

Bay Johnson’ın sahte iddiaları, bir İtalyan savunma müteahhiti tarafından kontrol edilen bir askeri uydunun, denizaşırı istihbarat servislerinin desteğiyle Trump karşıtı bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından manipüle edildiğini ileri sürüyor.

İddiaları, bir İtalyan gazetesinde yer alan ve Trump yönetiminin Roma’daki ABD büyükelçiliğinden bir yetkilinin seçim sonuçlarını manipüle etmek için bir komplo kurup kurmadığını araştırdığını iddia eden sağcı bir televizyon yorumcusunun yazdığı bir makaleden alınmış gibi görünüyordu. olaylar zincirini ateşledi Bu, komplo teorisini bir Virginia havacılık şirketine ait antetli kağıt üzerinde Beyaz Saray yetkililerine getirdi.

Eski başsavcı yardımcısı Richard Donoghue, komiteye videodaki iddiaların “tamamen delilik” olduğunu söyledi.

Komite üyesi ve Cumhuriyetçi ABD Temsilcisi Adam Kinzinger, komitenin soruşturmasının “bu vahşi temelsiz komplo teorisinin onu internetin tenhalarından hükümetimizin en yüksek kademelerine kadar getirdiğini ortaya koyduğunu” söyledi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/jan-6-trump-conspiracy-satellite-b2108264.html

Yorum yapın