Seçim görevlisi, Trump destekçilerinin tehditleri hakkında duygusal ifade veriyor: ‘Adımı kaybettim, itibarımı kaybettim’Seçim görevlisi, Trump destekçilerinin tehditleri hakkında duygusal ifade veriyor: 'Adımı kaybettim, itibarımı kaybettim'

Bir Georgia seçim görevlisi, 6 Ocak’taki Meclis Seçim Komitesine önceden kaydedilmiş bir ifade sırasında “Adımı kaybettim ve itibarımı kaybettim” diyerek duygusal bir ifade verdi.

Seçim görevlisi Ruby Freeman komiteye sordu, “Birleşik Devletler Başkanı’nın sizi hedef almasının nasıl bir his olduğunu biliyor musunuz? Başkanın bir Amerikalıyı değil, her Amerikalıyı temsil etmesi gerekiyor. Ama beni, küçük bir işletme sahibini, bir anneyi, bir pandeminin ortasında Fulton County’nin seçim yapmasına yardım etmek için ayağa kalkan gururlu bir Amerikan vatandaşı olan Lady Ruby’yi hedef aldı.

Bayan Freeman’ın kızı Shaye Moss da 2020 seçimleri sırasında Gürcistan’da seçim işçisi olarak çalıştı. Bayan Moss, Salı günkü duruşmada, annesi onu desteklemek için arkasında otururken komitenin önünde bizzat ifade verdi.

Bir telefon görüşmesinde Bay Trump, yanlışlıkla Bayan Freeman’ı “profesyonel bir oy dolandırıcısı ve dolandırıcısı” olarak nitelendirdi.

Bayan Freeman, komiteye 2020 seçimlerini “takip eden olayları asla hayal edemediğini” söyledi. “Bütün profesyonelim için Lady Ruby’ydim. Doğduğum ve hayatım boyunca yaşadığım Georgia’daki topluluğum beni Lady Ruby olarak tanıyordu.”

“Kendi işimi ‘LaRuby’nin eşsiz hazineleri’ adı etrafında kurdum – benzersiz modaya sahip bayanlara hizmet veren bir pop-up mağaza” diye ekledi. “Leydi Ruby olduğumu gururla ilan eden bir gömlek giydim. Aslında o gömleğin her rengi vardı. O gömleği 2020 Seçim Günü’nde giydim.”

“O zamandan beri giymedim ve bir daha asla giymeyeceğim. Freeman komiteye, “Artık kendimi artık adımla tanıtmayacağım” dedi. “Markette adımı söyleyen tanıdığım birine rastladığımda gergin oluyorum. Kimin dinlediği konusunda endişeliyim. Yemek siparişleri için adımı vermek zorunda kaldığımda gergin olurum. Her zaman etrafımda kim olduğu konusunda endişeliyim.”

“Adımı kaybettim ve itibarımı kaybettim. 45 numara ile başlayan bir grup insan ve müttefiki Rudy Giuliani, cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl çalındığına dair kendi yalanlarını ileri sürmek için beni ve kızımı günah keçisi yapmaya karar verdiği için güvenlik duygumu kaybettim” dedi.

Eski bir Georgia seçim işçisi olan Wandrea “Shaye” Moss, annesi Ruby Freeman tarafından teselli ediliyor

(AP)

Mayıs ayında, bir yargıç muhafazakar kablolu haber kanalı One America News Network’ü iki taraf anlaşmaya vardıktan sonra iki Georgia seçim işçisi tarafından açılan bir hakaret davasından reddetmişti.

Fulton İlçesi seçim işçileri Bayan Freeman ve Bayan Moss, geçen yılın Aralık ayında OAN’a dava açtılar, ayrıca sahipleri ve Beyaz Saray baş muhabiri anne-kız çiftinin sandıkta çalışırken bavullar dolusu yasa dışı oy kullandığını iddialarını çürüttükleri için dava açtılar. Kasım 2020’de Atlanta’daki State Farm Arena’da ve Gürcistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunu değiştirmeye çalışmak için başka dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdi.

Uzlaşma anlaşmasının şartları açıklanmadı, ancak her iki taraf da bunu adil olarak nitelendirdi.

Bayan Freeman ve Bayan Moss, OAN’ın davadan çıkarılması için bir dilekçe verdiler ve Bölge Yargıcı Beryl Howell görevden alma kararını onayladı.

İki kadın ayrıca, eski Başkan Donald Trump’ın avukatı olan eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani’ye, OAN’da sık sık göründüğü sırada kendileri hakkındaki yalanları büyüttüğünü söyleyerek dava açtı.

Gürcistan yetkilileri, 2020’nin sonlarında, iki kadına yönelik iddiaların ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, çiftin yanlış bir şey yapmadığı sonucuna vardı.

Moss, 2012’den beri Fulton County seçim departmanı için çalıştı ve 2020 seçimleri sırasında devamsız oylama operasyonunu denetledi. Annesi geçici bir seçim işçisiydi, gelmeyen oy pusulalarındaki imzaları doğruluyor ve onları sayım ve işlemeye hazırlıyordu.

Adları internette dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla dolaşınca, iki kadın hem yüz yüze hem de internette yoğun tacize maruz kaldıklarını söyledi.

Komite üyesi Adam Schiff Salı günü Bayan Moss’a şunları sordu: “Bay Giuliani sizi ve annenizi bir tür USB sürücüsünü birbirinize vermekle suçladı. Annen o videoyu sana gerçekte ne veriyordu?”

“Zencefilli nane,” dedi Bayan Moss.

“Benim için ölüm dileyen, annemle birlikte hapiste olacağımı söyleyen ve ‘1920 değil, 2020 olduğuna şükret’ gibi şeyler söyleyen çok sayıda tehdit aldığını söyledi. Birçoğu ırkçıydı. Birçoğu sadece nefret doluydu”.

Associated Press bu rapora katkıda bulunduKaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/georgia-ruby-freeman-election-worker-b2106314.html

Yorum yapın