Seçim sonuçlarını onaylamayı reddeden ‘Trump için Kovboylar’ kurucusu Capitol isyanına katılmaktan mahkum edildiSeçim sonuçlarını onaylamayı reddeden 'Trump için Kovboylar' kurucusu Capitol isyanına katılmaktan mahkum edildi

New Mexico’da, son seçim sonuçlarını onaylamayı reddetmesi, oylama makineleri hakkındaki çürütülmüş komplo teorilerine dayanan bir ilçe yetkilisi, 6 Ocak 2021’de ABD Başkenti’ndeki ayaklanmalardaki rolü nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı.

“Cowboys for Trump”ın kurucusu olan Couy Griffin, 17 Haziran’da, halihazırda çekildiği süre de dahil olmak üzere 14 gün hapis cezasına çarptırıldı ve bir yıl denetimli serbestlik ve 60 saat toplum hizmeti ile 3.000 dolar para cezasına çarptırıldı.

Bu yılın başlarında, kısıtlı bir bölgeye girmekle ilgili kabahat suçlamasıyla mahkum edildi, ancak uygunsuz davranıştan beraat etti. İsyanlar sırasındaki video görüntüleri, onu “dualarımızda Mike Pence var” derken yakalıyor ve 2020 başkanlık seçiminin sonucunu onaylamak için Kongre’nin ortak oturumunu denetleyen başkan yardımcısının “doğru olanı yapacağını” ve yansıtılan sonuçları reddedeceğini umduğunu söylüyor. milyonlarca Amerikalının oyu.

Griffin’in, Capitol merdivenlerinin basamaklarına ulaşmak için devrilmiş bir çite ve başka bir bariyere tırmandığı ve bir kalabalığı duaya çağırmak için bir megafon kullandığı iddia ediliyor. Bildirildiğine göre, binaya girmedi veya şiddete katılmadı.

Federal savcılar, en az üç ay hapis cezasına çarptırılmasını tavsiye etti; en fazla bir yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Cezası Griffin olarak geldi ve hizmet ettiği Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Otero İlçe Komisyonu, yapmayı reddettiği 7 Haziran’dan itibaren yerel ön seçim sonuçlarını onaylamak için bir son tarihle karşı karşıya kaldı.

Griffin, Trump’ın kaybettiği eyaletlerde 2020 seçimlerinin sonuçlarını dava etmeye çalışan GOP yetkililerinin sahte meydan okumalarının merkezinde yer alan Dominion oylama makineleri hakkında temelsiz iddiaları tekrarladı.

Eyalet Yüksek Mahkemesi, komisyona sonuçları Cuma gününe kadar onaylamasını emretti ve eyalet başsavcılığı da, uyulmaması halinde yasal işlem yapılması tehdidinde bulundu.

Komisyon sonuçta Cuma günü sonuçları onaylamak için ikiye bir oy verdi ve Griffin “hayır” oyu korudu.

“Hayır olarak kalma oyum herhangi bir kanıta dayanmıyor, herhangi bir gerçeğe dayanmıyor, sadece içgüdülerime ve kendi sezgilerime dayanıyor ve ihtiyacım olan tek şey bu” dedi. Washington post.

Griffin’in meydan okuması, Cumhuriyetçi yetkililer arasında seçimlere yönelik artan güvensizliğin, Bay Trump’ın hiçbir kanıt olmamasına rağmen 2020 seçimlerinin hileyle gölgelendiğine dair ısrarlı yalanını yeniden canlandırdığı konusunda defalarca uyaran oy hakkı savunucularını alarma geçirdi. seçim yönetiminin antidemokratik olarak ele geçirilmesini meşrulaştırmak.

Bu hafta bir Dominion sözcüsünden yapılan açıklamada, Otero İlçesi tartışmasının “Dominion hakkındaki yalanların şirketimize nasıl zarar verdiğinin ve halkın seçimlere olan inancını nasıl azalttığının bir başka örneği olduğu” belirtildi.

Eski başkan, müttefiklerinin mahkemede yapamadıklarını eyalet başkentlerinde ve Kongre’de yapmak için ABD genelinde göreve başlayan seçim sahtekarlığı komplo teorisyenlerinden oluşan bir listeyi onayladı.

Ön seçim yarışlarının gözden geçirilmesi Washington post eyalet çapında ofis ve Kongre için eski başkanın iddialarını tekrarlayan veya “seçim bütünlüğünü” destekleyen ve Bay Trump’ın baltaladığı “seçmen güvenini” geri getiren platformlarda kampanya yürüten en az 149 aday buldu ve GOP’un egemen olduğu eyalet yasama organlarında kısıtlamaya yönelik ülke çapında bir stratejiyi genişletti. oy pusulasına erişim ve oy haklarını geri alma.

tarafından belirlenen kazanan adaylar Washington post Bay Trump’ın iddialarını benimsemek Joe Biden’ın zaferi hakkında şüphe uyandırdı, Bay Biden’ın kazandığı eyaletlerde partizan odaklı seçim sonrası “denetimleri” destekledi, sonuçları bozmak için bir davaya imza attı veya 6 Ocak’ın anlatısını küçümsedi veya değiştirmeye çalıştı. saldırı.

Ayaklanmalardan sonra Griffin, sosyal medyada Capitol merdivenlerinde bir silah hakları mitingi düzenlemeyi düşündüğünü ve “o binadan kan akacağını” da ekledi.

ABD Bölge Yargıcı Trevor McFadden Cuma günü Griffin’e “Buradaki kanıtları izledim” dedi. “Duvarlara tırmandın… Orada olmaman gerektiğini biliyordun.”

Yargıç McFadden, Griffin’in seçim sahtekarlığı iddialarından dolayı cezalandırılmadığını vurguladı, ancak diğer Cumhuriyetçi yetkililerden gelen benzer iddiaların “sizin kadar yanıltıcı” olduğunu da sözlerine ekledi.

800’den fazla kişi saldırıyla ilgili federal suçlarla suçlandı. 300’den fazla sanık suçlarını kabul etti ve yaklaşık 200 kişi mahkum edildi. Diğerleri bu yıl ve 2023’te yargılanmayı bekliyor.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/crime/couy-griffin-capitol-riot-election-results-b2103954.html

Yorum yapın