Şehir müteahhidi işten sonra içki içmek için dışarı çıkıyor, yaklaşık yarım milyon sakinin kişisel verilerini içeren hafıza çubuğunu kaybediyor


Bir Japon şehri, bir müteahhitin bir gece boyunca 460.000 sakinin tamamına ait kişisel verileri içeren bir USB’yi kaybettiğini kabul ettikten sonra baş ağrısından daha fazlasıyla baş ağrısına maruz kaldı.

Batıdaki Amagasaki şehri Perşembe günü, adı açıklanmayan özel bir müteahhitin işten sonra içki içmeye gittiğinde hafıza çubuğunu taşıdığını söyledi.

Ancak bir belediye pandemi yardım programında çalışan kişi, Salı akşamı USB’yi içeren çantasını kaybetti.

Bir Amagasaki yetkilisi düzenlediği basın toplantısında, “Halkın şehrin yönetimine olan güvenini derinden zedelediğimiz için derinden üzgünüz” dedi.

Bilgiler, yakındaki Osaka’daki bir çağrı merkezine aktarılmasını kolaylaştırmak için USB’ye kopyalandı.

Şehir, tüm şehir sakinlerinin adlarını, cinsiyetlerini, adreslerini, doğum günlerini ve diğer kişisel bilgilerinin yanı sıra bazı yerel halkın vergi verilerini ve banka hesap bilgilerini içerdiğini söyledi.

Ancak, şehrin verilerin şifrelendiğini ve USB’nin bir parola ile kilitlendiğini söylediği gibi gümüş bir astar olabilir. Yetkililer, şu ana kadar bilgilere erişildiğine dair bir işaret bulunmadığını söyledi.

Kayıp, inceleme yapan polise bildirildi.

Şehirden yapılan açıklamada, “Elektronik verileri işlerken güvenlik yönetimini kapsamlı bir şekilde sağlayacağız” dedi. Kyodo Haberleri. “Kişisel bilgilerin korunmasının önemi konusunda farkındalığı artırarak sakinlerimizin güvenini yeniden kazanmak için çalışacağız.”

Seyahat web sitesine göre Osaka Bilgisi, Amagasaki, bölgedeki gece hayatı için bir “sıcak nokta” olarak kabul edilir.

Site, “Arkadaşlar ve iş arkadaşlarınızla yiyecek ve içecek üzerinden sosyalleşmek norm, izakayaların (Japon gastropub’ları) bol olduğu ve fıçı biraların ve yüksek topların (viski gazlı içecekler) serbestçe aktığı düşünüldüğünde, başarılması kolay bir hedef” diyor.

Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/amagasaki-japan-lost-usb-data-460000-residents/

Yorum yapın