Senatörler, silah reformu yasası üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra bu hafta oy kullanabilirlerSenatörler, silah reformu yasası üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra bu hafta oy kullanabilirler

Senato’daki müzakereciler Salı günü yaptığı açıklamada, silah mülkiyeti reformlarının yanı sıra zihinsel sağlık tedavisi ve okul güvenliği girişimleri için finansman konusunda iki taraflı bir anlaşmaya vardıklarını ve Kongre’yi on yıllardır en önemli federal silah şiddeti yasasını geçirmeye bir adım daha yaklaştırdıklarını söyledi.

Senatör Chris Murphy gazetecilere verdiği demeçte, milletvekilleri hala tasarının metnini tamamlarken, uzlaşmanın önemli sorunlarının ortadan kaldırıldığını söyledi.

Bay Murphy Salı günü yaptığı açıklamada, senatörlerin “hâlâ I’leri işaretlediğini ve T’leri geçtiğini” belirterek, “Bir anlaşmamız var” dedi.

Teksas’tan kıdemli senatör ve konuyla ilgili baş Cumhuriyetçi müzakereci John Cornyn, Senato katında yaptığı bir konuşmada anlaşmasını belirtti ve asıl tasarı metninin yayınlanmasının “her an” gerçekleşebileceğini ilan etti.

Durum böyle olsaydı, Senato muhtemelen bu hafta içinde tasarının son geçişini oylayabilirdi. Uzlaşma metni henüz kamuya açıklanmamasına rağmen, bu ayın başlarında yayınlanan çalışma çerçevesi, yalnızca müzakerelere katılan 10 Cumhuriyetçinin değil, Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell’in de desteğini aldı.

Çerçeve, 21 yaşın altındaki silah alıcıları üzerinde genişletilmiş arka plan kontrollerinin yanı sıra, aile içi şiddetten hüküm giymiş bazı kişilerin ateşli silah satın almaya devam etmesine izin veren sözde “erkek arkadaş boşluğunun” kapatılması çağrısında bulundu. Ayrıca, kanun uygulayıcıları veya kendi aileleri, kendileri veya başkaları için bir tehlike olduğunu kanıtladıkları takdirde, mahkemelerin kişilerin silah sahipliğini geçici olarak kısıtlamasına izin veren eyaletlerde “kırmızı bayrak yasalarının” kabul edilmesini teşvik etmek için bir hibe programı oluşturur.

Tasarının ayrıca ABD’de ruh sağlığı hizmetlerine erişimi genişletmek için bir miktar fon sağlayacağı bildiriliyor, ancak bunun ne şekilde olacağı henüz belli değil. Rapor, özellikle New York’ta bir süpermarkette 21 yaşın altındaki şüpheliler tarafından AR-15 tarzı tüfeklerle arka arkaya işlenen iki katliamın ardından silahlı şiddet ve okul saldırılarını ele almak için ülke çapında federal eyleme verilen desteğe yanıt olarak geliyor. York ve Teksas’ta bir ilkokul.

“Bu tasarı, ulusumuzun silahlı şiddet salgınını sona erdirmek için ihtiyacımız olan her şeyi yapacak mı? Hayır. Ama bu gerçek, anlamlı bir ilerleme. Ve Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin gerçekten hayat kurtaracak şekilde birlikte çalışabileceklerini göstererek 30 yıllık bir günlük sıkışıklığını kırıyor” dedi Bay Murphy bu ayın başlarında.

“Bu yasayı hazırlamak ve her iki meclisten geçirmek kolay olmayacak. Bunun Başkan’ın masasına ulaşmasına kadar uzun bir yolumuz var. Ancak sizin yardımınız ve aktivizminiz ile bunu başarabiliriz. Bu sefer başarısızlık bir seçenek olamaz” diye ekledi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/senate-gun-reform-deal-vote-b2106367.html

Yorum yapın