Şiddetlenen savaş ve artan gıda fiyatlarıyla Trudeau, Ruanda’daki Commonwealth zirvesine katıldı


Ukrayna’daki savaş, pandeminin başlangıcından bu yana ilk toplantıları için Çarşamba günü Ruanda’nın Kigali kentine vardıklarında Başbakan Justin Trudeau ve diğer İngiliz Milletler Topluluğu ulusal liderlerinin üzerine gölge düşürecek.

Gıda güvenliğinin – özellikle Afrika’da – liderler konferansının ana konusu olması bekleniyor. Pek çok büyük ülkenin Rusya’nın bu yılın başlarında Birleşmiş Milletler’de Doğu Avrupa komşusunu işgalini kınayan bir karardan çekindiği gerçeği de öyle.

Trudeau, CBC Radio’dan The House ile yaptığı röportajda, Ukrayna’nın müttefiklerinin karşı karşıya olduğu zorluğun, yaptırımlara şüpheyle yaklaşan liderlerle “çok, çok gerçek ve sürdürülebilir bir şekilde” ilişki kurmak olduğunu ve onlara “Rusya’nın dünyayı istikrarsızlaştırmaya çalıştığını anlamalarını sağlamak” olduğunu söyledi. ve demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü onlarca yıl geriye götürdü.”

Dünya düzenini yeniden çizme girişimine karşı durmamız sadece Avrupa ülkeleri için değil herkes için önemli” dedi.

On Commonwealth üyesi – Bangladeş, Hindistan, Mozambik, Namibya, Pakistan, Güney Afrika, Sri Lanka, Tanzanya, Uganda ve Zimbabwe – geçen Mart ayında yapılan ve Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalini kınayan bir BM oylamasında resmen çekimser kalmıştı.

Hukuken bağlayıcı olmamakla birlikte, BM Genel Kurulu kararları siyasi ağırlık taşır.

Trudeau, “demokrasi ilkeleri, toprak bütünlüğü, egemenlik ve bir halkın kendi geleceğini belirleyebileceği konusunda gurur duyduğunu” söylediği Hindistan ve Güney Afrika’yı ikna etmek için bir argüman olduğunu söyledi. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına karşı.

Şiddetlenen savaş ve artan gıda fiyatlarıyla Trudeau, Ruanda'daki Commonwealth zirvesine katıldı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ayrıldı ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 6 Aralık 2021’de Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde yapacakları görüşmeden önce birbirlerini selamladılar. (Manish Swarup/The Associated Press)

Bu argümanların ne kadar etkili olacağını göreceğiz. Birincisi, Hindistan artan oranda indirimli Rus petrolü ve kömürü satın alıyor.

Hindistan, dünyanın en büyük üçüncü petrol tüketicisidir ve bunun yüzde 80’inden fazlası ithal edilmektedir. Moskova, işgalden önce Hindistan’a önemli bir petrol tedarikçisi değildi. Bu yılın Ocak ve Şubat aylarında Hindistan, Rusya’dan hiç ham petrol ithal etmedi.

Bugün Rusya, Hindistan’ın en büyük ikinci petrol kaynağı.

Trudeau, Commonwealth toplantısının ülkelere “Rusya ile iyi geçinmek zorunda olmadıklarını” hatırlatmak ve Moskova’nın dünya çapında, özellikle gıda konusunda “tüm bu istikrarsızlığın kışkırtıcısı” olduğunun altını çizmek için bir fırsat olacağını söyledi. güvenlik.

Ukrayna ve (daha az ölçüde) Rusya, gıda fiyatlarının hızla yükseldiği Afrika’nın en büyük tahıl tedarikçileri arasında yer alıyor.

Şiddetlenen savaş ve artan gıda fiyatlarıyla Trudeau, Ruanda'daki Commonwealth zirvesine katıldı
Ukraynalı bir asker, 31 Mayıs 2022’de Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rus kuvvetleri tarafından bombalanan bir silodan yanan tahılın yanından geçiyor. (Serhii Nuzhnenko/Reuters)

Rusya, bu fiyat artışları için Batı yaptırımlarını suçlamaya çalıştı. Trudeau, Rusya’ya yönelik yaptırımların gıda ve tahıl sevkiyatlarını etkilemediğine dikkat çekti.

Ukrayna’nın ihracat tahılının çoğu, limanları bir Rus deniz ablukası tarafından kapatıldığı için hala ülkede sıkışmış durumda.

Kanada Küresel İlişkiler Enstitüsü’nde eski bir diplomat ve dış politika uzmanı olan Colin Robertson, Commonwealth toplantısının Trudeau’ya “gerçek bir fırsat” sunduğunu, diğer bazı liderlerin bulunmadığı ve Avustralya’nın yakın zamanda seçilen başbakanının ayağa kalktığını söyledi. uluslararası sahnede ıslak.

Robertson, Ruanda’daki zirvenin hemen ardından Almanya’da yapılacak G7 liderleri toplantısında daha kapsamlı tartışmalar görmeyi beklediğini söyledi.

Commonwealth, “yararlı bir forum ama belki de eskisinden daha az faydalı” dedi.

Şiddetlenen savaş ve artan gıda fiyatlarıyla Trudeau, Ruanda'daki Commonwealth zirvesine katıldı
Başbakan Justin Trudeau, 8 Şubat 2020 Cumartesi günü Etiyopya’nın Addis Ababa kentinde Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ile bir araya geldi. (Sean Kilpatrick/Kanada Basını)

Geçen hafta, toplantı beklentisiyle Trudeau, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ile konuştu. Arka planda konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi, başbakanın zirveye giden diğer liderlerle daha fazla görüşme yapacağını söyledi.

Trudeau, ülkenin insan hakları sicili yeniden sorgulanırken Ruanda’ya uçuyor.

İnsan hakları grupları geçen hafta Ruandalı muhaliflerin hapsedilmesi ve dövülmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. İngiliz hükümetinin sığınmacıları Ruanda’ya sınır dışı etme planı, bu endişelere başka bir faktör daha ekledi.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/politics/commonwealth-rwanda-ukraine-trudeau-1.6496316?cmp=rss

Yorum yapın