Şinzo Abe’nin suikastı Japon basınında: “Saldırgan dini bir örgüte parasını kaptırdıktan sonra cinayeti işledi”


Seçimlere bir gün kala ülkenin en etkili siyasetçilerinden birinin suikastı ile sarsılan Japonya'da halk ve medya yaşanan saldırıya anlam vermekte zorluk çekiyor, çoğunlukla Batı'da gördükleri ve kınadıkları silah şiddetinin kendi ülkelerinde de boy gösterdiğine inanamıyor.

Kaynak, EPA

Seçimlere bir gün kala ülkenin en etkili siyasetçilerinden birinin suikastı ile sarsılan Japonya’da halk ve medya yaşanan saldırıya anlam vermekte zorluk çekiyor, çoğunlukla Batı’da gördükleri ve kınadıkları silah şiddetinin kendi ülkelerinde de boy gösterdiğine inanamıyor.

Saldırganın, ifadesinde yer alanlara göre “ailesinin dağılmasına yol açan dini bir örgütle olan bağlantısı” nedeniyle Şinzo Abe’ye kin güttüğü iddia ediliyor.

Çıktığı seçim kampanyasında dün bir tren istasyonunun önünde konuşma yaparken uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Japonya’nın eski başbakanı Şinzo Abe’nin ölümü ile ilgili bugün Japon medyasında çıkan haberlerde silah şiddeti lanetleniyor ve saldırının sadece Abe’ye değil, Japon demokrasisine de yapılmış olduğunun altı çiziliyor.

Japan Times gazetesinde çıkan başyazıda gazetenin aslında bugünkü yazıyı ABD’ rutin hale gelen silah şiddetini eleştirmeye ayırmayı düşündükleri ama Abe’nin dünkü şok edici suikastından sonra konuyu Japonya’daki buna benzer bir şiddet olayına çevirmek zorunda kalmalarından dolayı öfke, utanç ve üzüntü duydukları anlatılıyor.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-62105387?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın