Sri Lanka Başbakanı, ekonominin “çöktüğünü”, petrol satın alamadığını söyledi


Kolombo, Sri Lanka — Sri Lanka’nın borç yüklü ekonomisi aylarca süren gıda, yakıt ve elektrik kıtlığının ardından “çöktü”, başbakanı Çarşamba günü milletvekillerine yaptığı açıklamada, ülkenin uluslararası borç verenlerden yardım istediği için korkunç durumunun altını çizdiğini söyledi.

Başbakan Ranil Wickremesinghe, Parlamento’ya Güney Asya ülkesinin “sadece yakıt, gaz, elektrik ve gıda kıtlığının ötesinde çok daha ciddi bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi. Ekonomimiz tamamen çöktü.”

Sri Lanka Krizi
Sri Lanka, Colombo’da kadınlar gazyağı satın almak için kuyrukta bekliyor, 11 Haziran 2022 Cumartesi. Sri Lanka’nın tarihinin en kötüsü olan ekonomik krizi, ülkenin bir zamanlar dörtnala koşan orta sınıfının hayatını tamamen yeniden şekillendirdi.

Eranga Jayawardena / AP


Sri Lanka’nın krizi son hafızada en kötüsü olarak kabul edilirken, Wickremesinghe’nin ekonominin çöktüğü yönündeki iddiası herhangi bir spesifik yeni gelişmeden bahsetmedi. Eleştirmenlere ve muhalefet milletvekillerine, ekonominin ağır borçların ağırlığı altında batması, turizm geliri kaybetmesi ve pandeminin diğer etkilerinin yanı sıra hızla çözülemeyecek zor bir görevi devraldığını vurgulama amaçlı göründü. mallar için artan maliyetler.

Ülkenin iki ana muhalefet partisinin milletvekilleri, bir aydan biraz daha uzun bir süre önce başbakan olan ve aynı zamanda maliye bakanı olan Wickremesinghe’yi ekonomiyi tersine çevirme sözünü tutmadığı için protesto etmek için bu hafta Parlamento’yu boykot ediyor.

Wickremesinghe, Sri Lanka’nın petrol şirketinin borçlu olduğu ağır borç nedeniyle nakit olarak bile ithal yakıt satın alamadığını söyledi.

Milletvekillerine, “Şu anda Ceylon Petroleum Corporation’ın 700 milyon dolarlık borcu var” dedi. “Sonuç olarak, dünyadaki hiçbir ülke veya kuruluş bize yakıt sağlamaya istekli değil. Hatta nakit yakıt sağlamaya bile isteksizler.”

Wickremesinghe, ülkenin ekonomik krizi üzerine günlerce süren şiddetli protestoların selefini istifaya zorlamasının ardından göreve başladı. Çarşamba günü yaptığı yorumda, önceki hükümeti Sri Lanka’nın dış rezervleri azalırken zamanında hareket etmemekle suçladı.

Döviz krizi ithalatı kıstı, gıda, yakıt, elektrik ve ilaç gibi diğer temel ihtiyaç maddelerinde ciddi kıtlıklar yarattı ve insanları temel ihtiyaçları karşılamak için uzun kuyruklarda beklemeye zorladı.

“Başlangıçta en azından ekonominin çöküşünü yavaşlatacak adımlar atılsaydı, bugün bu zor durumla karşı karşıya kalmazdık. Ama bu fırsatı kaçırdık. Şimdi dibe olası bir düşüşün işaretlerini görüyoruz. “dedi.

Şu ana kadar Sri Lanka, esas olarak komşu Hindistan’dan gelen 4 milyar dolarlık kredi hattıyla desteklenen, karışıklık yaşıyor. Ancak Wickremesinghe, Hindistan’ın Sri Lanka’yı uzun süre ayakta tutamayacağını söyledi.

Ayrıca 300 milyon – 600 milyon dolar arasında taahhüt aldı. Dünya Bankası’ndan ilaç ve diğer temel öğeleri satın almak için.

Sri Lanka zaten açıkladı 7 milyar dolarlık geri ödemeyi askıya aldı Uluslararası Para Fonu ile bir kurtarma paketine ilişkin müzakerelerin sonucu beklenirken, bu yıl vadesi gelen dış borçlarda. 2026 yılına kadar yıllık ortalama 5 milyar dolar ödemesi gerekiyor.

Wickremesinghe, IMF yardımının şu anda ülkenin tek seçeneği gibi göründüğünü söyledi. Teşkilattan yetkililer, bir kurtarma paketini görüşmek üzere Sri Lanka’yı ziyaret ediyor. Temmuz ayı sonuna kadar personel düzeyinde bir anlaşmaya varılması muhtemeldir.

Wickremesighe, “İlk görüşmeleri tamamladık ve kamu finansmanı, finans, borç sürdürülebilirliği, bankacılık sektörünün istikrarı ve sosyal güvenlik ağı gibi çeşitli sektörler hakkında fikir alışverişinde bulunduk.” Dedi.

Borcun yeniden yapılandırılması konusunda hükümete mali ve hukuk danışmanlarının temsilcileri olan Lazard ve Clifford Chance’in de adayı ziyaret ettiğini ve ABD Hazinesinden bir ekibin gelecek hafta geleceğini söyledi.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/sri-lanka-pm-says-economy-collapsed-unable-to-buy-oil/

Yorum yapın