Sri Lanka’daki Kriz Dünya İçin Ne İfade Ediyor?


Mherhangi bir orta gelirli ve gelişmekte olan ülke şu anda esas olarak COVID-19 ve Ukrayna’daki savaşın yarattığı iç siyasi işlev bozukluğu ve dış ekonomik şokların bir kombinasyonundan muzdarip. Sri Lanka, benzer çıkmazlarla karşılaşacak diğer bölgelerdeki ülkeler için güçlü bir örnek ve bir uyarı sağlıyor.

Sri Lanka fakir bir ülke değil. Satın alma gücüne göre ayarlandığında, kişi başına GSYİH 22 milyonluk bu ülkede Güney Afrika, Peru, Mısır veya Endonezya’dakinden daha yüksek. Ancak ülke şu anda ciddi gıda, yakıt, elektrik ve ilaç kıtlığından kaynaklanan siyasi bir krizle karşı karşıya. Para birimi çöküyor ve hükümet ithalat yapamıyor veya borç ödemelerini yapamıyor. Son haftalarda zaman zaman, şiddetli protestolar kontrolden çıkmakla tehdit etti.

Buraya nasıl geldik?

2009’da sona eren çeyrek asırlık iç savaş, Sri Lanka siyasetinin kalbinde bir şiddet mirası yarattı. 2019’da IŞİD’den ilham alan İslamcı bir grubun Hristiyan azınlıklara düzenlediği terör saldırısı uluslararası manşetlere taşındı. Paskalya Pazarında, bir dizi bombalar patlatıldı kiliselerde ve otellerde yüzlerce insan öldü ve yaralandı. Bu saldırılar ve ada ulusunda yarattıkları güvensizlik duygusu, aynı yıl içinde sertliğiyle tanınan eski bir savunma bakanı olan Gotabaya Rajapaksa’nın seçilmesine yardımcı oldu.

Gota, cumhurbaşkanı olarak bilindiği gibi, daha sonra eski bir cumhurbaşkanı olan ağabeyi Mahinda’yı başbakan olarak atadı. 2020’deki ezici bir seçim zaferi, Rajapaksas’a üçte ikilik bir meclis çoğunluğu sağladı ve bu, daha sonra cumhurbaşkanına olağanüstü yeni yetkiler vermek için Sri Lanka anayasasını yeniden yazmalarına izin verdi.

Sonra kibir devreye girdi. Aileye ve arkadaşlara hükümette önemli görevler verildi. Popülist vergi indirimleri de dahil olmak üzere bir dizi ekonomik hata, hükümeti gelirden mahrum etti ve yurtdışından borç para almayı çok daha zor hale getirdi.

Dış şoklar da Sri Lanka’nın sıkıntılarında büyük rol oynadı. COVID-19, ülkedeki hükümet geliri ve istihdam yaratılması için kritik olan bir sektör olan terörizmden hala etkilenen bir turizm sektörünü harap etti. Pandemi ayrıca, yurtdışında çalışan Sri Lankalılar tarafından eve gönderilen paralar olan işçi dövizlerini de derinden kesti.

Giderek artan popüler olmayan Rajapaksas, Sri Lanka’nın daha da zorlu ekonomik koşullardan kaçınmasına yardımcı olmak için hükümet harcama kesintileri ve vergi artışları ihtiyacını kabul etmeyi reddetti. A kimyasal gübre yasağı ekonomik krizin ortasında çiftçileri organik tarıma itmek, ülkenin gıda arzını daha da kötüleştirdi.

Ardından Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bunun küresel gıda ve yakıt fiyatlarına verdiği zarar geldi. Rusya ve Ukrayna önde gelen tahıl ihracatçılarıdır ve savaş bu üretimin çoğunu durdurmuştur. Rusya ve müttefiki Belarus, Rusya’nın kendi topraklarını Ukrayna’ya yönelik saldırılar için fırlatma rampası olarak kullanmasına izin verdiği için Batı’nın yaptırımlarıyla karşı karşıya olan, önde gelen gübre üreticileri. Daha yüksek yakıt fiyatları, petrolü varil başına 100 doların üzerine çıkaran arz endişelerinin doğal bir sonucudur. Sri Lanka da ithalat yapıyor yüzde 80’den fazla tıbbi malzemelerinden. Hindistan ve Avrupa’daki bağışçılar yardım etti, ancak ne kadar istekli olduklarının bir sınırı var.

Sri Lanka’da halkın öfkesi Mayıs başında zirveye ulaştı. ekonomik baskılar şiddetlenmiş iç çatışma Rajapaksa ailesi içinde, özellikle cumhurbaşkanı ve başbakan arasında. Hükümet, başbakanın istifasını isteyen barışçıl kalabalığa saldırmak için karşı protestocular gönderiyor gibi göründükten sonra, kan döküldü. Öfkeli hükümet karşıtı protestocular daha sonra Rajapaksa ailesinin müttefiklerinin evlerine saldırarak ve başbakanın kendi konutunu tehdit ederek kundaklama çılgınlığına gittiler. Başbakan istifa etmek zorunda kaldı ve evinin sabah saat 4’te boşaltılması için güvenlik güçlerinin korumasına ihtiyacı vardı.

İlçe genelinde olağanüstü hal ilan edildi. Kızgın çeteler, politikacılara ve evlerine daha fazla saldırı başlattı. Son haftalarda yüzlerce kişi yaralandı ve bazıları öldü. Bir milletvekili otomobilinde hayatını kaybetti. Başkan Rajapaksa’nın iki kardeşi daha ve bir yeğeni kabinedeki görevlerinden istifa etti.

Geçen ayın sonlarında Sri Lanka, ülke tarihinde ilk kez borcunu temerrüde düşürdü.

Şimdi ne var?

Siyasi olarak hayatta kalma mücadelesi veren Başkan Rajapaksa, kendisine daha fazla güç veren bazı anayasal değişiklikleri tersine çevirme sözü verdi. Sri Lanka’nın ekonomisi için Hindistan ve Çin’den gelen yardımı kabul etti ve bir kurtarma için IMF’ye başvurdu. Siyasi bir emektar olan yeni Başbakan Ranil Wickremesing, Sri Lanka’nın karşı karşıya olduğu sorunların boyutu ve bunları çözmek için cesur adımlar atılması gerektiği konusunda kamuoyuna yaptığı açıklamalarda acımasızca dürüst oldu. Sri Lanka’nın yükseleceğini söyledi. Uluslararası Para Fonu’ndan kurtarma paketi almak için vergi oranları. Daha sonra bir kullandı televizyon konuşması protesto gruplarını reform sürecine katılmaya davet etmek. Parlamento komisyonlarının milletvekilleri, gençler ve uzmanların birlikte çalışmasına izin vereceğine söz verdi.

Şimdilik, protestocular Başkan Rajapaksa’nın istifasını talep etmeye devam ediyor, ancak parlamentoda onu görevden almaya yetecek kadar oy yok gibi görünüyor ve muhalefetin bir ulusal hükümete katılarak bu pisliği temizleme sorumluluğunu paylaşma konusunda çok az ilgisi var gibi görünüyor. birlik.

Kısacası, ılımlı bir Sri Lanka hükümeti, pandeminin ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının yakında sona ermesini umarak, ortalığı karıştırmaya çalışacak ve uzun vadeli finansal sağlığı güvence altına almak için elinden gelenin en iyisini yapacaktır.

Önümüzdeki yıllarda birçok gelişmekte olan ülkede tekrarlanacak bir model.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6184189/sri-lanka-crisis/

Yorum yapın