Suudi Veliaht Prensi’nin Türkiye ziyareti gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini sona erdirdiSuudi Veliaht Prensi'nin Türkiye ziyareti gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini sona erdirdi

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, iki ülke arasındaki ilişkileri yıllardır gerginleştiren bir gazetecinin öldürülmesini sonlandırmak amacıyla tartışmalı bir ziyaret için bu hafta Türkiye’yi ziyaret edecek.

Çarşamba günü Ankara’ya yapılan diplomatik ziyaret, Prens Muhammed’in uygulayıcılarının İstanbul’daki Suudi diplomatik tesislerinde muhalif gazeteci Jamal Khashoggi’yi tuzağa düşürmesinden, kaçırmasından, öldürmesinden ve parçalara ayırmasından neredeyse dört yıl sonra gerçekleşti.

öldürülmesi Washington Post köşe yazarı küresel bir kargaşaya yol açtı ve Suudi monarşik diktatörlüğünün uluslararası olarak benimsenmesi hakkında sorular sordu. Veliaht prens olarak adlandırılan MBS, ABD’nin önde gelen isimleri de dahil olmak üzere uluslararası oyuncular tarafından dışlanan bir parya haline geldi. Türkiye, daha sonra Riyad ile çeşitli anlaşmazlıklarda sıcağı yükseltti. ihbarlar cinayet ve seçici sızıntıların hikayeyi haberlerde tutmayı ve MBS üzerinde baskı kurmayı amaçlıyor.

Ama o zamandı.

ABD’nin şimdi, bu yılki ara seçimler öncesinde yüksek enerji fiyatlarının etkisine karşı koymak için petrol üretimini hızlandırması için Suudi Arabistan’a ihtiyacı var. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimler öncesinde ülkesinin sıkıntılı ekonomisini iyileştirmek için Körfez petrol parasına ihtiyaç duyuyor ve son aylarda Suudi Arabistan’ın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri ile de bağlarını geliştirdi.

Kaşıkçı ve fikirlerini destekleyen bir savunma grubu olan Arap Dünyası için Şimdi Demokrasi’nin yönetici direktörü Sarah Leah Whitson, “Cinayetin ardından Erdoğan’ın büyük tiyatrosu ve abartılı konuşmaları göz önüne alındığında kesinlikle aşağılık” dedi.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman Mısır ve Türkiye’yi ziyaret ediyor

(Getty aracılığıyla Suudi Kraliyet Sarayı/AFP)

Bir röportajda, “Erdoğan’ın otoriterlerin katına dönmesi çok uygun” dedi. “Körfez diktatörleriyle samimi bir ilişki onun için çok daha uygun, Çökmekte olan Türkiye ekonomisi ona işleri düzeltmek için ihtiyaç duyduğu tüm dürtüleri veriyor.”

MBS, önümüzdeki ay ABD Başkanı Joe Biden tarafından Orta Doğu’ya yapacağı ilk başkanlık ziyareti sırasında Riyad’da yapılacak bir zirvede kucaklanacak. Suudi haber kaynakları, ziyareti petrol zengini krallığın nüfuzunun tanınması olarak oynuyor.

Prens Muhammed’in babası Kral Selman 86 yaşında ve yakında olay yerinden geçebilir. Ürdün ve Mısır ziyaretlerini takip eden Ankara ziyareti, Amerikalılara ve diğerlerine Kaşıkçı dosyasının kapatıldığı ve Prens Muhammed’in dünya liderleri arasındaki yerini alma zamanının geldiği mesajını vermek anlamına geliyor. Suriyeli diplomat.

Bir röportajda, “Suudi Arabistan’ın gücünü sadece Suudi Arabistan’ın bir lideri olarak değil, bölgesel bir lider olarak yansıtmak istiyor” dedi. “Türklerle yeni bir sayfa açmaya çalışıyor.”

Erdoğan, Türk yargısının Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturmasını tamamlayıp konuyu Suudi mahkemelerine havale etmesinin ardından Nisan ayında Riyad’ı ziyaret etmişti.

Güvenlik endişeleri de yakınlaşmayı tetikliyor. Üst düzey Türk yetkililer, Suudi Arabistan’ın bir Rus işgaline karşı savaşan Ukrayna kuvvetleri tarafından kutlanan Bayraktar TB2 savaş uçaklarının aynısını satın almak için görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Riyad ayrıca Türkiye’yi ezeli rakibi İran’dan uzaklaştırmak istiyor.

Hanan El-Atr ve Jamal Khashoggi, cinayetten dört ay önce evlendi

(Hanan El Atr)

Barabandi, “İran ile yüzleşmek Riyad için çok önemli” dedi. “Bölgesel oyuncu olmak isteyen hiç kimse Türkiye’yi görmezden gelemez.”

Suudi Arabistan, BAE ve Mısır da Arap otokrasilerine tehdit olarak görülen popülist İslamcı hareketlere verdiği destek nedeniyle Türkiye ile anlaşmazlık içinde. Son aylarda, Sayın Erdoğan Mısır rejimine karşı konuşan Türkiye merkezli medya kuruluşlarını susturdu ve asırlık İslamcı grup olan Müslüman Kardeşler’e yönelik herhangi bir resmi desteği azalttı. Ancak Bayan Whitson, MBS’nin ülkedeki varlığının birçok Türk için şok olacağını söyledi.

“MBS’nin Jamal’i katlettiği ülkenin sokaklarında dolaşmasını sağlamak” dedi. Erdoğan bunu kamuoyuna nasıl aktaracak gerçekten bilmiyorum” dedi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/saudi-mbs-visit-turkey-erdogan-jamal-khashoggi-b2105803.html

Yorum yapın