Teksas okulunda silahlı saldırı: Robb İlköğretim çalışanı, silah şirketine karşı yasal işlem başlattıTeksas okulunda silahlı saldırı: Robb İlköğretim çalışanı, silah şirketine karşı yasal işlem başlattı

Raporlara göre, Robb İlköğretim Okulu’ndaki bir personel, AR-15 yarı otomatik tüfeklerinden birinin 19 çocuk ve iki öğretmeni öldüren genç saldırgan tarafından kullanıldığı tespit edildikten sonra bir ateşli silah üreticisini soruşturmak için mahkemeye dilekçe verdi.

NBC’nin elde ettiği belgelere göre, Gürcistan merkezli Daniel Defence ile ilgili bilgi dilekçesi Perşembe günü sunuldu.

Dava, çekim günü Teksas, Uvalde’deki bir okulda çalışan ve bir araba kazası gördüğünde yıl sonu partisi için okula yiyecek getiren Emilia Marin adına açıldı. Don Flanary yayıncıya söyledi.

Marin’in acil servisleri kazayla ilgili uyarması için cep telefonunu almak için binanın içine koştuğunu söyledi. Ancak bir 911 çağrı görevlisiyle telefonda konuşurken, dışarı çıktı ve 18 yaşındaki lise terk Salvador Ramos’un bir çiti mahvetmesine ve göğsüne bağlı bir silahla okula bir başlangıç ​​yaptığına tanık oldu, Bay Flanary katma.

Personel, dışarı çıktığında binanın kapısını açmak için bir kaya kullanmıştı ve genç silahlı adamdan saklanmak için içeri koştuğunda, kapıyı tekmeleyerek kapattı.

Flanary, NBC’ye yaptığı açıklamada, Marin’in fiziksel olarak zarar görmemesine rağmen, “Psikolojik olarak iyi değil. O bir enkaz. Doktoruna gitti ve tedavisine devam ediyor. Diğer birçok insan için olduğu gibi, önümüzde uzun bir yol olacak.”

Geçen hafta, Teksas Kamu Güvenliği Departmanı müdürü Albay Steve McCraw, bir basın toplantısında Ramos’un kamyonunu çarptığını duyduğunda dışarı koşan işçi tarafından okulun bir kapısının aralık bırakıldığını söyledi.

Kolluk kuvvetlerinin aksini iddia etmesine rağmen, Bay Flanary bu haftanın başlarında, Bayan Marin’in başlangıçta bir arabadan yiyecek almak için kapıyı açtığını, ancak ağır silahlı silahlı adamın okula doğru gittiğini fark ettikten sonra kapattığını söyledi.

Bayan Marin’in başvurusu, saldırıyla ilgili ilk mahkeme davası olarak lanse edildi.

NBC, resmi olarak bir dava olmamasına rağmen, dosyalamanın bir ön dava dilekçesi olarak sınıflandırılabileceğini ve Daniel Defense’in silahlarını nasıl pazarladığı konusunda dava açılıp açılmayacağını belirlemeye çalışacağını bildirdi.

Marin ayrıca mahkemelerin, yetkililerin 2017 yılında Las’ta toplu silahlı saldırı gerçekleştiren bir silahlı saldırganın otel odasında bulunanlara benzer olduğunu iddia ettiği katliamda kullanılan tüfeğin şirketin pazarlanmasıyla ilgili soruşturma başlatmasını talep ediyor. Vegas’ta.

O zamandan beri şirketin, cinayetlerden sadece sekiz gün önce, Uvalde saldırganının kullandığına benzer bir silahı tanıtmak için küçük bir çocuğun görüntüsünü kullanan bir reklam yayınladığı ortaya çıktı.

“Okulda silahlı saldırı olduğunu herkes biliyor. Bu bir salgın. Bu nedenle, pazarlama uygulamalarını değiştirmek için ne yaptıklarını bilmek istiyoruz?” Bay Flanary, NBC’ye söyledi.

Dikkatini Robb Elementary tetikçisine çevirerek ekledi: “Araştırmaya çalışıyoruz, bu kişiyi pazarlamadılar mı? Almaması gerekirken silahı satın almak istemesine neden olacak bir şey mi yaptılar? Ve gerçekten endişelendiğimiz şey de bu.”

Daniel Defence web sitesinde yer alan bir bildiride şunlar yazıyor: “Bu hafta Teksas’ta yaşanan trajik olaylardan dolayı derin üzüntü içindeyiz. Düşüncelerimiz ve dualarımız, bu kötü eylemin harap ettiği ailelere ve topluma gidiyor.

“Vali’nin bildirdiğine göre [Greg] Abbott’un basın toplantısında, saldırıda kullanılan silahın Daniel Defence tarafından üretildiğini anlıyoruz. Soruşturmalarında tüm federal, eyalet ve yerel kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapacağız.

“Kurbanların ailelerini ve tüm Uvalde topluluğunu düşüncelerimizde ve dualarımızda tutacağız.”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/texas-school-shooting-daniel-defense-lawsuit-b2093920.html

Yorum yapın