Tim Ryan, Roe düştükten sonra Senato’yu çağırıyorTim Ryan, Roe düştükten sonra Senato'yu çağırıyor

2022 seçim döngüsünün en önemli yarışlarından birinde yarışan Demokrat kongre üyesi, Yüksek Mahkeme’nin Cuma günkü kararının ardından ABD Senatosu’na bir mesaj verdi: Hırsız eğilmeli ya da kırılmalı.

Ohio’dan emekli Cumhuriyetçi Senatör Rob Portman’ın yerini almaya çalışan bir merkezci olan Tim Ryan, Roe’nun devrilme haberinin halka açıklanmasının ardından Cuma günü Mahkemeye giden birkaç Demokrat Kongre üyesinden biriydi ve hiçbir tereddüt göstermedi. Kyrsten Sinema ve Joe Manchin de dahil olmak üzere bazı merkez eğilimli polislerin on yıllardır ABD’de hakların en dramatik şekilde geri alınması karşısında bile gösterdiği Senato kurallarındaki değişiklikler.

Bay Ryan, mahkemenin dışında gazetecilerle şakalaştı ve yakınlardaki Demokrat Alexandria Ocasio-Cortez’in kürtaj hakları çağrısında bulunan çağrılarını yineleyerek, kürtaj haklarına ilişkin kararın “ülkedeki insanlar arasında yeni bir aktivizm çağının başlangıcını” ateşleyeceğini umduğunu belirtti. destekçileri “sokakları doldur”.

“Bence Senato’nun yasayı geçmek için saygısızca reform yapması gerekiyor. [abortion rights into law]”dedi. “Bana göre, bunu halletmek bizim için zorunlu ve bu, haydutları reforme etmek anlamına geliyor.”

Cuma günkü karardan sonra bunu yapma çağrılarının önemli ölçüde artması muhtemel ve bu da Demokratlara ulusal düzeyde Cumhuriyetçi devlet liderliğindeki uygulamayı ciddi şekilde kısıtlama veya tamamen yasaklama çabalarına karşı koruma stratejilerine sahip olduklarını kanıtlama konusunda yeni sorumluluklar getirecek.

Filibuster, senatörlerin, şu anda 50 Demokrat ve 50 Cumhuriyetçi arasında bölünmüş bir mecliste genellikle ulaşılamayacak kadar yüksek bir bar olan, mevzuatın ilerlemesi için 100 oydan 60’lık bir barajda ısrar etmelerine izin veriyor.

Bu haftaki karardan önce bile, Pennsylvania’daki Conor Lamb gibi merkezci adaylar (birincil seçimlerinde ilericiliğe yenik düştü), Demokrat seçmenlerin ısısını, Sens Sinema ve Manchin’in herhangi bir konuda, özellikle de sonrasında oy hakları yasasının bu yılın başlarında geçirilmemesi. Cuma günkü kararın ardından, Demokrat Senato adaylarının bu yeminleri muhtemelen daha sık olacak ve üst meclisteki iki Demokrat muhalefete yönelik eleştiriler yalnızca artacak.

Bay Ryan, yeni sağlamlaştırılmış muhafazakar çoğunluğa sahip “çok eylemci” bir Yüksek Mahkeme olarak adlandırdığı şeye saldırarak, eşcinsel evlilik haklarının, doğum kontrol haklarının ve uzun süredir Mahkeme tarafından garanti altına alındığı düşünülen diğer hakların, mahkeme tarafından garanti altına alınacağı konusunda uyardı. sonraki doğrama bloğu.

“Adaletin ne olduğuna çok yakından bakın. [Clarence] Thomas yazdı,” dedi Bay Ryan. “Sonra doğum kontrolünün peşinden gitmek istiyorlar, sonra eşcinsel evliliğin peşinden gitmek istiyorlar.”

“Ülkenin en yüksek mahkemesinde yargıçlarınız var, kilit eyaletlerde doğum kontrolüne karşı olan kilit ofisler için çalışan politikacılarınız var. Bu delilik. Bunun durması gerekiyor” dedi.

Ohio kongre üyesi, parti ön seçimlerinde elde ettikleri zaferlerin ardından Kasım ayında Donald Trump’ın onayladığı JD Vance ile karşı karşıya gelecek; Bay Vance, yazarı Köylü Ellegytecavüz veya ensest durumunda kürtaj istisnalarına karşı çıkıyor.

Bay Ryan, Cuma günü gazetecilere kendi ülkesindeki kadınlara ileriye dönük mücadele hakkında ne söyleyeceği hakkında konuşurken Bay Vance’i eleştirmekten kaçınmadı.

“Sizin siciline bakın… ‘tecavüz sakıncalıdır’ dedi. Sıfır istisna, tecavüz, ensest, hiçbir şey için değil,” diye uyardı Bay Ryan. “O, aşırılığın aşırısı.”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/tim-ryan-filibuster-abortion-scotus-b2109033.html

Yorum yapın