Trump, 6 Ocak’taki komite üyelerine şiddetle saldırdığı için Mike Pence’e ‘pısırık’ dediğini yalanladıTrump, 6 Ocak'taki komite üyelerine şiddetle saldırdığı için Mike Pence'e 'pısırık' dediğini yalanladı

Eski başkan Donald Trump Cuma günü, o zamanki başkan yardımcısı Joe Biden’ın seçim zaferinin 6 Ocak 2021 sertifikasını, Amerikalıların isteklerine karşı kendisini ve Bay Trump’ı kazanan ilan ederek kaçırmayacağını söyledikten sonra Mike Pence’i asla “pısırık” olarak adlandırmadığını iddia etti. seçmenler.

“Bir adam ayağa kalktı ve Mike Pence’e pısırık dediğimi duyduğunu söyledi … Sanırım masamda dediler. Bu insanların kim olduğunu bile bilmiyorum,” dedi Bay Trump, eski “beden adamı” Nick Luna’nın 6 Ocak seçim komitesiyle yeminli ifadesinde yaptığı iddiaya atıfta bulundu.

Bay Luna’nın ifadesinin alıntısı, seçilen komitenin Bay Pence’in Capitol saldırısı öncesi ve sırasındaki hareketlerine ilişkin sunumunun bir parçası olarak kamuoyuna açıklandı. Bay Biden’ın zaferini onaylıyor.

Bay Trump, “Mike Pence’e asla pısırık demediğini” ekledi.

Bay Luna, Bay Trump’ın Bay Pence’in Bay Biden tarafından kazanılan seçim oylarını tek taraflı olarak reddetmesine yol açacak bir plana uymayacağını bildirmesine olumsuz tepki verdiğini söyleyen tek eski Trump Beyaz Saray yetkilisi değildi. seçime hile karıştırıldığını ileri sürdü.

Bay Trump’ın kızı ve kıdemli danışmanı Ivanka Trump’ın genelkurmay başkanı olarak görev yapan Julie Radford, panele Bay Trump’ın Bay Pence’den hemen önce iki adam arasında bir telefon görüşmesi sırasında farklı bir kelime – “p*** y” kullandığını söyledi. Kongre’nin ortak oturumuna başkanlık etmek için Capitol’e gitti.

Her ikisi de heyet ile yalan yere yemin etme cezası altında konuştuğu için, oradaki ifadeler sırasında yalan söyledikleri tespit edilirse hapis cezasına çarptırılabilirler ve bu da Bay Trump’ın doğruyu söyleme ihtimalini ortadan kaldırır.

Eski cumhurbaşkanı, Nashville’deki sözlerinin önemli bir bölümünü, destekçileri tarafından yürütülen isyana ilişkin soruşturmaya saldırmaya ayırdı. Katılımcılara defalarca, seçilmiş komite tarafından denetlenen soruşturmanın bir “aldatmaca” olduğunu söyledi çünkü panelde kampanyasının Rus hükümetiyle olan bağlarını daha önce araştıran Demokratlar yer aldı.

Seçilmiş komitenin “iyi şeyleri, duymak istediğimiz şeyleri söyleyen insanların kasetlerini oynatmayı reddettiği”nden şikayet etti ve kendisi hakkında söylenen “iyi şeylerin” eksikliğini, soruşturmanın “hileli” olduğuna dair kanıt olarak gösterdi. ”.

Bay Trump, Bay Pence’e “pısırık” demeyi reddetmesinin hemen ardından, kendisine Bay Trump’ın planının yanlış olduğunu söyleyen kendi avukatlarının tavsiyelerine uyduğunda, eski Başkan Yardımcısına “korktuğu her şeyden korktuğunu” söyledi. yasadışı.

Devam eden, Bay Trump, 6 Ocak’ta çok sayıda polis memuru da dahil olmak üzere dört kişinin hayatına mal olan saldırıyı küçümsedi.

Camları kıran ve polis memurlarına saldıran isyancıları “güçlü insanlar” ve “büyük vatanseverler” olarak öven Bay Trump, “Capitol’de bir ayaklanma olsaydı, bunu çok yakında anlardınız” dedi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/donald-trump-jan-6-wimp-b2103817.html

Yorum yapın