Trump destekli vali adayı, seçilirse federal silah yasalarını tanımayacağını ve DOJ’a kendisini durdurmaya cesaret ettiğini söylediTrump destekli vali adayı, seçilirse federal silah yasalarını tanımayacağını ve DOJ'a kendisini durdurmaya cesaret ettiğini söyledi

Donald Trump’ın Arizona valisi için tercih ettiği aday, Kasım ayında seçilirse federal silah yasalarını “tanımayacağına” söz verdi ve federal hükümeti onu durdurmaya cüret etti.

“Federal ne yapacak?” Bayan Lake bir tweet’te sordu. “Buraya uçup oturan bir Valiyi tutuklamak mı? Blöfümü ara.”

Lake’in federal silah yasalarına karşı geniş görüşü, ABD Senatosu’nun yıllardır ilk önemli silah reformu yasasını ilerletmek için yaptığı oylamanın ardından geldi – Teksas, Uvalde’de bir ilkokula düzenlenen ve ülkeyi terk eden bir ilkokula düzenlenen toplu silahlı saldırının ardından iki partili bir paket üzerinde müzakere edildi. 22 kişi öldü, 18 kişi daha yaralandı.

Çarşamba günü 64-34 oyla kabul edilen yasa, herhangi bir silahı doğrudan yasaklamıyor, ancak 21 yaşın altındaki ateşli silah alıcıları için arka plan kontrollerini önemli ölçüde artırıyor, sözde kırmızı bayrak yasalarının uygulanması için eyaletlere para tahsis ediyor ve ev içi istismarcıların ateşli silah satın almasını yasaklayan bir yasaya tüm ciddi ortakları dahil ederek “Erkek Arkadaş Açıklığını” kapatın.

Tasarı, hiçbir şekilde, birçok Demokratın uzun süredir savunduğu ülkenin silah yasalarının elden geçirilmesi değil – Senato azınlık lideri Mitch McConnell de dahil olmak üzere 14 Cumhuriyetçinin bu hafta ilerletmek için oy kullanması gerçeğiyle açıkça ortaya konan bir gerçek.

Bay McConnell’in baş teğmeni, Teksas’tan Sentor John Cornyn, Connecticut’tan Demokrat Senatör Chris Murphy ile birlikte yasanın baş mimarıdır.

Ancak bazı Cumhuriyetçiler tasarının ilerlemesini desteklemeyi tercih ederken, meclisteki grup 2024 cumhurbaşkanlığı kampanyasını düşünmeyi düşündükleri için aynı şekilde karşı çıktılar. Sens. Josh Hawley, Tim Scott, Ted Cruz ve Marco Rubio, örneğin, hepsi tasarıya karşı oy kullandı – belki de Bayan Lake’in Arizona’daki tepkisine benzer bir Cumhuriyetçi seçmen kesiminden bir tepki bekliyorlardı.

Bayan Lake, geçen yıl en iyi Cumhuriyetçilerden gelen bir işe alım baskısına rağmen ABD Senatosu’na aday olmayı reddeden iki dönemlik vali Doug Ducey’nin yerini almak için Cumhuriyetçi ön seçimlerde yarışıyor. Bayan Lake, Arizona Yönetim Kurulu üyesi Karrin Taylor Robson ve onu takip eden eski Cumhuriyetçi Matt Salmon ile birlikte, yarışın bugüne kadar yapılan her kamuoyu anketinde birinci oldu.

Aşırı sağcı Bayan Lake aday gösterilirse, Dışişleri Bakanı Katie Hobbs’a karşı yapılacak bir genel seçim oldukça rekabetçi olabilir. Başkanın partisi için elverişsiz bir ara dönem ortamı olması muhtemel olsa da, Demokratlar Arizona’da son zamanlarda çok sayıda başarı elde ettiler – son iki seçim döngüsünde iki Senato yarışı ve bir başkanlık yarışı kazandılar.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-arizona-kari-lake-federal-gun-laws-b2108153.html

Yorum yapın