Trump, Pence’den seçimi iptal etmesini asla istemediğini iddia ettiTrump, Pence'den seçimi iptal etmesini asla istemediğini iddia etti

Eski başkan Donald Trump, geçen yıl 6 Ocak’ta başkan yardımcısı Mike Pence’i 2020 cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını bozmaya zorlamaya çalıştığını reddetti.

Bay Trump’ın sözleri, Bay Pence’in eski Beyaz Saray Danışmanı Greg Jacob’ın, eski başkan yardımcısının cumhurbaşkanı ve hukuk ekibinin elinde sürdürdüğü baskı kampanyası hakkında ifade verdiği ABD’deki 6 Ocak isyanını araştıran Meclis seçim komitesinden bir gün sonra geldi.

Eski Beyaz Saray avukatı Eric Herschmann’ın da dahil olduğu çok sayıda video ifadesi, Bay Trump’ın seçim sonuçlarını devirme planının yasadışı olduğunu nasıl bildiğini gösterdi.

Ancak Bay Trump, sosyal medya platformu Truth Social’daki iddiaları geri itti.

Bay Trump, “Seçimsizler tarafından bu tür YALANLAR VE YANLIŞ TANITIMLAR ve kesinlikle kimsenin söylenenlere itiraz etmesine izin verilmedi” dedi. “Örnek olarak, Başkan Yardımcısı Pence’den (Thomas Jefferson Georgia oylarını ‘almasına rağmen’) seçimi ‘devirmesini’ asla istemedim, ancak usulsüzlüklerin ve Dolandırıcılığın eskisi gibi olup olmadığını belirleyebilmeleri için oyları Yasama Meclisine geri göndermesini istemedim. göründükleri gibi yaygın ve anlamlı.”

Duruşmalar, Trump avukatı John Eastman ve Bay Herschmann’ın planın yasadışı olduğunu nasıl bildiklerini ayrıntılı olarak anlattı. Benzer şekilde, bir muhbirin FBI’a Proud Boys üyelerinin Bay Pence’i bulurlarsa öldürmeye istekli olduklarını nasıl söylediği de ortaya çıktı.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-pence-overturn-election-jan-6-b2103457.html

Yorum yapın