Tulsa çekimi: Dört kişiyi öldüren hastane saldırısı hakkında bildiğimiz her şeyTulsa çekimi: Dört kişiyi öldüren hastane saldırısı hakkında bildiğimiz her şey

Bu ay Buffalo, New York ve Uvalde, Teksas’taki trajik olayların ardından Amerika’yı bir başka ölümcül silahlı saldırı vurdu.

Oklahoma’nın Tulsa kentinde 1 Haziran Çarşamba günü bir sağlık binasına düzenlenen silahlı saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti. Polise göre, şüpheli silahlı kişinin de olay yerinde öldüğü açıklandı ve kendi açtığı yaralardan öldüğüne inanılıyor.

İşte şimdiye kadar bildiklerimiz:

Hastane binasında silahlı saldırı ve polisin hızlı müdahalesi

Tulsa polisi, kentin Saint Francis Hastanesi içindeki Natalie Tıp Binasında tüfekle silahlı bir adamın ihbarı üzerine Çarşamba öğleden sonra çağrıldı.

Tulsa emniyet müdür yardımcısı Eric Dalgleish’e göre, arama saat 4.52’de geldi.

Memurlar olay yerine geldi ve daha sonra Michael Louis olarak tanımlanan şüpheli tetikçi ve 5.01’e kadar kurbanlarla temas kurdu.

Dalgleish, “Gelen memurlar binada silah sesleri duyuyorlardı” dedi. “Onları ikinci kata yönlendiren buydu.”

Binanın zemini en azından kısmen ortopedik tıp merkezi tarafından kaplanmıştır.

Polis yetkilisi, Tulsa memurlarının düzenli olarak aktif atışlar konusunda eğitim aldığını ve Uvalde’deki son olayların, bu uygulamanın “muhtemelen herkesin aklında taze” olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Tulsa polis şefi Richard Muelenberg gazetecilere hastanenin içindeki sahnenin trajik olduğunu söyledi.

“Şu anda orada felaket bir sahne var” dedi. Binanın ikinci katında silah sesleri duyuldu. NBC Haber raporları.

Silahlı saldırıda dört kurban öldü, artı silahlı adam

Yetkililer, Çarşamba günkü, Saint Francis Healthcare sisteminin üç çalışanı ve bir hastanın da dahil olduğu toplu çekim sırasında öldürülen dört kişinin kimliklerini açıkladı. Kurbanlar Dr Preston Phillips, Dr Stephanie Husen, Amanda Glenn ve William Love olarak tanımlandı.

1 Haziran 2022, Tulsa, Oklahoma hastanesinin dört kurbanı. Saat yönünde: Dr Preston Phillips, sabırlı William Love, Dr Stephanie Husen ve resepsiyonist Amanda Glenn.

(Saint Francis Sağlık Sistemi ve Facebook)

Love bir hasta iken Glenn, polis tarafından tesiste resepsiyon görevlisi olarak tanımlandı.

Örgüt yaptığı açıklamada, “İnanç temelli bir örgüt olarak şu anda sahip olduğumuz tek başvuru, bu trajediyi atlatırken dua etmektir” dedi.

Polis, Dr Phillips’in eski bir hastası olan silahlı adam Michael Louis’in kendi açtığı yaralardan öldüğüne inanıldığını söyledi.

Amir Franklin Perşembe günkü basın toplantısında, müfettişlerin Çarşamba günkü saldırıda öldürülen bazı kurbanların Louis’in “yoluna çıktığını” düşündüklerini söyledi.

Polis şefi bir basın toplantısında, “Yolda durdular ve Louis onları vurdu” dedi.

Atışta kullanılan tüfek ve tabanca

Tulsa tıp merkezindeki ölümcül saldırıdan sadece birkaç saat önce Louis, çekimde kullanılan ateşli silahlardan birini yasal olarak satın almıştı: Chief Franklin’e göre AR-15 tarzı bir tüfek.

Şef Franklin, “Artık ATF’mizin ve silah izlememizin yardımıyla, 1 Haziran’da öğleden sonra yerel bir silah deposundan yarı otomatik bir tüfek satın aldığını biliyoruz” dedi.

Polise göre, saldırgan 29 Mayıs’ta yerel bir rehinci dükkanından yasal olarak yarı otomatik bir tabanca satın almıştı.

Tüm ateşli silahların yasal olarak satın alındığı bildirildi.

Bir mektup üzücü ayrıntıları ortaya koyuyor

Şef Franklin Perşembe günkü basın toplantısında, memurların şüpheli saldırganın vücudunda ve içinde bir mektup ortaya çıkardığını ve bunun açık bir sebep ortaya koyduğunu açıkladı.

19 Mayıs’ta Louis, Dr Phillips tarafından gerçekleştirilen sırt ameliyatı oldu. Chief Franklin’e göre hasta, operasyondan sonraki günler boyunca defalarca devam eden sırt ağrısından şikayet ederek ve “ek tedavi” talep ederek birkaç kez doktorunu aradı.

Louis, Dr Phillips’i tedavi için en son Salı günü gördü ve Çarşamba günü, ölümcül atıştan birkaç saat önce, sırt ağrısıyla ilgili daha fazla şikayette bulunmak için doktorunu aradı.

Polisler olay yerine geldiğinde ve şüpheli tetikçinin cesedini bulduğunda, Louis’in üzerinde “Dr. .

Şef Franklin, “Yapmayı planladığı şey bu,” dedi. “O mektup bize yol gösterdi ve bize hikayeyi anlattı.”

Şok tanıklar

Çevredekiler ve yetkililer, Tulsa’daki hareketli hastane kompleksine yapılan silahlı saldırıda şok olduklarını söylediler.

Saint Francis Health’in başkanı ve CEO’su Dr Cliff Robertson, “Saint Francis sağlık sisteminin bir parçası olan ve hayatlarını bakıma veya muhtaç insanlara bakmaya adayan 10.000’den fazla insan var,” dedi. Sistem, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında. “Bu anlamsız, korkunç, anlaşılmaz hareket bunu değiştirmeyecek.”

Sal adında bir adam Fox 23’e “Tulsa, aile kurmak için güvenli ve güzel bir topluluk. Kendi arka bahçemizde olması benim için biraz şok edici” dedi.

Debra Proctor, “şok edici” çekim başladığında doktor randevusu için hastanenin başka bir binasındaydı.

“Polis, otoparkta her yerdeydi, çevredeki bloklarda yukarı ve aşağı” CNN’e söyledi. “Ben çıkarken onlar hala geliyorlardı.”

ABD Temsilcisi Kevin Hern, hastanedeki “korkunç durum” hakkında Tulsa polisiyle temas halinde olduğunu söyledi.

Bir açıklamada, “Bu gece Natalie Binası’nda olanlar hakkında hala bilmediğimiz çok şey var, ancak bildiğimiz şey şu: Bizden birden fazla hayat alındı ​​ve çok daha fazlası sonsuza dek değişti” dedi. “Dualarım bu gece sevdiklerini kaybedenlerle.”

Bir haftada iki toplu katliam

Saldırı, haftanın başlarında, Tulsa’nın yaklaşık 45 mil dışında, Taft, Oklahoma’daki bir Anma Günü festivalinde bir kişinin öldüğü ve yedi kişinin yaralandığı başka bir saldırının ardından geldi.

Departmana göre, Tulsa polis departmanı 27 Mayıs’a kadar yeni askerleri aktif nişancı taktikleri konusunda eğitti.

Keder veya politika reformu zamanı mı?

Tulsa belediye başkanı GT Bynum Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kederli ailelerin doğru yaşadıkları göz önüne alındığında, bu aşamada silahlara erişimle ilgili politika veya politikayı tartışmak istemediğini söyledi.

Bir basın toplantısında, “Politika tartışmaları yapmak istiyorsak, bu gelecekte yapılması gereken bir şey, ancak bu gece değil” dedi.

Connecticut’tan Demokratik ABD Senatörü Chris Murphy, son haftalarda meydana gelen birkaç toplu silahlı saldırının ardından reform talep etme zamanının geldiğini savundu.

Çarşamba günü MSNBC’de “Bu ulusun tarihinde daha önce hiç görmediğimiz bir hızda oluyorlar” dedi.

Bu şiddet saldırısı, Demokratlarla birlikte silah şiddetiyle mücadele etmeyi düşünmeye her zamankinden daha fazla Cumhuriyetçiyi teşvik etti, diye devam etti.

“Silah yasalarımızdaki değişiklikleri bugün yaptığımdan daha fazla tartışmaya istekli daha fazla Cumhuriyetçi görmedim” dedi. “Bence hepsini bir anda halletmemiz gerekmiyor. Yapmaya çalıştığımız şey, Cumhuriyetçilere ülkenin silah yasalarını sıkılaştıran önlemlere oy verirlerse siyasi gökyüzünün düşmeyeceğini kanıtlamak. Aslında, çok daha fazla destekçi bulacaklar.”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/crime/tulsa-shooting-what-we-know-b2092375.html

Yorum yapın