Uçurtma sörfçüsü, ‘mini hortum’ Fransız sahilini vurduktan sonra öldü ve birkaç kişi yaralandıUçurtma sörfçüsü, 'mini hortum' Fransız sahilini vurduktan sonra öldü ve birkaç kişi yaralandı

Fransa’da Cumartesi akşamı bir “mini hortum”un bir sahile çarpması sonucu bir uçurtma sörfçüsü öldü ve çok sayıda kişi yaralandı.

Yerel raporlara göre, “kıyamet” rüzgarı 31 yaşındaki adamı Fransa’nın kuzeybatısındaki Normandiya’daki Calvados bölgesindeki Villers-sur-Mer’de deniz kıyısındaki bir restoranın penceresine çarptı.

Deauville, Villers-sur-Mer, Ouistreham, Trouville ve Le Havre’da saatte 90 km’ye varan rüzgarlar gözlendi. Sıcaklığın birkaç dakika içinde yaklaşık 15 santigrat derece düştüğü bildirildi.

“Mini kasırga” gününden video görüntüleri, gökyüzünün karardığını ve kıyı boyunca yükselen kum kasırgalarını gösteriyor.

Sakinlerin saklanmak için koştuğu ve bunun “küçük bir kasırga” olduğunu bağırdığı görülüyor.

Franceinfo, ölen uçurtma sörfçünün Paris’te yaşayan ve Normandiya kıyısında ikinci bir evi olan 31 yaşındaki bir adam olduğunu bildirdi.

Villers-sur-Mer belediye başkanı Thierry Granturco, kurbanın “sudan bir restoranın duvarına atıldığını ve orada öldüğünü” söyledi.

Sahilde insanlar kendilerini rüzgardan korumak için şemsiye, havlu ve diğer gereçler kullandılar.

Calvados, kuzeybatı Fransa’da Normandiya bölgesindedir ve yaklaşık 700.000 nüfusa sahiptir.

Polis, olay sırasında mermilerin isabet etmesi sonucu beş kişinin daha yaralandığını söyledi – kuvvetli rüzgarlar nedeniyle uçan nesneler.

Edinilen bilgilere göre yerel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Yerel belediye binası, yaklaşık 15 kişinin geçici olarak yeniden yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Ouistreham ve Deauville arasındaki Cote Fleurie’de kuvvetli rüzgarların 20-25 dakika sürdüğü bildirildi.

Francebleu, meteorologların rüzgarların bu kadar kuvvetli olacağını tahmin etmediklerini bildirdi.

Belediye Başkanı Granturco, bunun “kıyımızda hiç yaşamadığımız türden bir şiddet” olduğunu söyledi.

Fırtına sahnesini anlattı ve sokak mobilyalarının yanı sıra yakındaki restoranlardan gelen nesnelerin “inanılmaz bir şiddetle” havaya fırlatıldığını söyledi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/deauville-kite-surfer-killed-tornado-b2104801.html

Yorum yapın