Ukrayna haberleri bugün en son canlı: AB kara listeleri ‘Mariupol ve Bucha kasapları’Ukrayna haberleri bugün en son canlı: AB kara listeleri 'Mariupol ve Bucha kasapları'

Zelensky, çapanın Trump’ın Rus işgalini durduracağı yönündeki önerisini kapattı

Avrupa Birliği, birlikleri Ukrayna’da vahşet işlemeye yönlendirdiğini söylediği Rus askeri liderlerini kara listeye aldı ve onları Bucha ve Mariupol’un “kasapları” olarak nitelendirdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ilişkin AB yaptırımlarının son turu, Kremlin bağlantılı 65 rakamı daha vurdu ve çoğu petrol ithalatının yasaklandığını ve Rusya’nın en büyük borç vereni Sberbank’ın Swift ödeme sisteminden çıkarıldığını doğruladı.

Adı geçen 65 kişi arasında AB’nin “Bucha’da sivilleri öldüren, tecavüz eden ve işkence eden” Rus birliklerine önderlik ettiğini ve kendisine “Bucha Kasabı” lakabını kazandırdığını söylediği Azatbek Omurbekov da vardı.

AB’nin binlerce kişinin öldüğü Mariupol kuşatmasını ve bombardımanını denetlediğini söylediği bir general olan Mikhail Mizintsev’in de hedef alındığını ve “Mariupol kasabı” olarak kabul edildiğini söyledi. Rusya, özel bir askeri operasyon dediği 100 gün içinde sivilleri öldürmeyi reddetti.

Moskova bugün tüm hedeflerine ulaşana kadar Ukrayna’da kalma niyetini açıkladı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Operasyonun ana hedeflerinden biri, bölgedeki insanları korumaktır. [Donetsk People’s Republic and Luhansk People’s Republic] – Rus destekli ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen iki ayrılıkçı bölge.

1654323781

Rusya, ABD medyasını ‘en katı önlemlerle’ tehdit ediyor

Rusya dışişleri bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Amerikan medya kuruluşlarının başkanlarını, ABD’nin Rus medyasına yönelik kısıtlamalarına yanıt olarak ‘en katı önlemleri’ bildirmeleri için çağırdığını söyledi.

Bakanlık sözcüsü Maria Zakharova Cuma günü yaptığı açıklamada, “Rus medyasının – operatörlerin ve gazetecilerin – çalışmaları ABD’de normalleştirilmezse, kaçınılmaz olarak en katı önlemler takip edecek” dedi.

“Bu amaçla, 6 Haziran Pazartesi günü, tüm Amerikan medyasının Moskova ofislerinin başkanları, hükümetlerinin medya alanındaki düşmanca çizgisinin sonuçlarını açıklamak için Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın basın merkezine davet edilecek.” sabırsızlıkla bekliyoruz dedi.

Geçen ay ABD, Başkan Vladimir Putin’in “yalanlar ve aldatmacaların ardındaki barbarca işgalinin” “gerçeği gizlemek” için “dezenformasyon makinesi” olarak hizmet eden bazı devlete ait Rus televizyon kanallarına karşı yaptırımlar ilan etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pazartesi günü Reuters’e yaptığı açıklamada, “Kremlin medya özgürlüğüne, bilgiye erişime ve gerçeğe tam bir saldırı yürütüyor” dedi.

Maanya Sachdeva4 Haziran 2022 07:23

1654318381

İsviçre, askeri tarafsızlık nedeniyle Ukrayna’ya silah transferi talebini reddetti

Federal Konsey sözcüsü André Simonazzi Cuma günü yaptığı açıklamada, İsviçre’nin Danimarka ve Almanya’nın Ukrayna’ya “savaş materyallerini devretme” taleplerini “kabul edemeyeceğini” söyledi.

Ancak Simonazzi, “Avrupa silah şirketlerine münferit parçaların teslimatı mümkün olmaya devam ediyor” diye ekledi.

İsviçre’nin Savaş Malzemeleri Yasası, alıcı ülke uluslararası bir silahlı çatışma içindeyse ihracat taleplerinin onaylanamayacağını zorunlu kılıyor.

Maanya Sachdeva4 Haziran 2022 05:53

1654316581

Guterres, ‘üç boyutlu küresel kriz’ nedeniyle Ukrayna’da barış çağrılarını yeniledi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, bir kez daha, Rusya’nın işgalinin başlamasından 100 gün sonra Ukrayna’daki savaşın derhal sona ermesi çağrısında bulundu.

Bay Guterres Cuma günü bir tweet’te, savaşın “en savunmasız insanları, ülkeleri ve ekonomileri döven” üç boyutlu bir küresel krizi – gıda, enerji ve finansı alevlendirdiğini” söyledi.

“Bu savaş ne kadar erken biterse o kadar iyi” diye yazdı ve ekledi, “Ukrayna, Rusya ve dünya adına.”

Maanya Sachdeva4 Haziran 2022 05:23

1654314641

Yetkililer, Ukrayna kuvvetlerinin Sievierodonetsk’in yüzde 20’sini Rusya’dan geri aldığını söyledi.

Luhansk bölge valisi Serhiy Haidai Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin işgal başladığından bu yana Sievierodonetsk’in “yaklaşık yüzde 20’sini” Rusya’dan geri aldığını söyledi.

Ulusal televizyonda bir duyuru yapan Bay Haidai, “Durum daha önce zorken, yüzde (Rusya’nın elindeydi) yüzde 70 civarındaydı, şimdi onları yaklaşık yüzde 20 geri ittik.”

Ayrıca Rus ordusunun geri püskürtülene kadar saatlerce Ukrayna mevzilerine saldırdığını ve ilerlediğini de sözlerine ekledi.

Perşembe günü, Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyi, ülke güçlerinin bölgede “bir miktar ilerleme” kaydettiğini açıkladı, ancak herhangi bir ek ayrıntı vermedi.

Rus kuvvetleri, doğu Ukrayna’nın Luhansk eyaletinde Kremlin tarafından kontrol edilmeyen tek iki şehir olan Sievierodonetsk ve Lysychansk’ı ele geçirmeye çalışıyor. Bu iller, Rusya’nın kontrol etmeye çalıştığı Donbas’ı veya Ukrayna’nın doğu sanayi bölgesini oluşturuyor.

Maanya Sachdeva4 Haziran 2022 04:50

1654308000

Biden, Ukrayna savaşını sona erdirmek için müzakerelerin gerekli olduğunu söyledi

Joe Biden Cuma günü, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını sona erdirmek için “müzakere edilmiş bir anlaşmanın” gerekli olacağını düşündüğünü söyledi.

Ukrayna’nın savaşı sona erdirmek ve bölgeye barış getirmek için topraklarının bir kısmını Rusya’ya bırakıp bırakmaması gerektiği sorusuna ABD başkanı, politikasının ABD’nin Ukrayna hakkında Ukrayna olmadan herhangi bir karar almayacağı yönünde olmaya devam ettiğini söyledi.

“Burası onların bölgesi” ve “Onlara ne yapmaları ve ne yapmamaları gerektiğini söylemeyeceğim” dedi.

Ama aynı zamanda “bana öyle geliyor ki, hattın bir noktasında burada müzakere edilmiş bir çözüm olması gerekecek” dedi. Böyle bir anlaşmanın neye benzeyeceğini bilmediğini, ancak ABD’nin Ukraynalıların kendilerini savunmasına yardım etmeye devam edeceğini söyledi.

Bay Biden, Rusya’nın işgalinin 100. günü olan Cuma günü Delaware’den yorum yaptı.

liam james4 Haziran 2022 03:00

1654302840

İsviçre, Danimarka’nın Ukrayna’yı silahlandırma talebini reddetti

İsviçre hükümeti Cuma günü, Danimarka’nın, savaş halindeki bir ülkeye savaş malzemesi ihracatını yasaklayan İsviçre “tarafsızlık yasasını” gerekçe göstererek, yaklaşık iki düzine İsviçre yapımı zırhlı personel taşıyıcıyı Ukrayna’ya gönderme talebini yerine getirmeyeceğini söyledi.

Yürütme Federal Konseyi, bu hafta İsviçre medyasında yer alan kararı Cuma günü doğruladı ve İsviçre hükümeti, iki ülkenin Ukrayna’ya gönderdiği malzemeleri ikmal ettikleri için bazı askeri teçhizatın Almanya ve İngiltere’ye transferine izin vereceğini duyurdu. .

Duyuru, İsviçre makamlarının İsviçre yapımı silah sistemlerinin, mühimmatın ve diğer savaş malzemelerinin savaşa dahil olan bir ülkeye transferini yasaklayan Savaş Malzemeleri Yasası’nda düzenlendiği gibi İsviçre’nin tarafsız kalma yasal gerekliliğini yerine getirmeye çalıştıklarını doğruladı. uluslararası bir çatışma.

Danimarka, Almanya’da tedarik edip depoladığı İsviçre yapımı 22 adet Piranha III tekerlekli zırhlı personel taşıyıcının Ukrayna’ya nakledilmesini İsviçre’den talep etmişti.

liam james4 Haziran 2022 01:34

1654298400

Kremlin, Rusya’nın hedeflere ulaşılana kadar Ukrayna’da kalacağını söyledi

Kremlin, hedeflerine ulaşılana kadar Ukrayna’daki askeri operasyonlarını sürdüreceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, Kremlin’in Ukrayna’da savaşın 100. gününde nasıl bir ilerleme kaydettiği sorusuna, Rus birliklerinin Donbas’ta Moskova destekli ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen bölgelerdeki sivilleri koruma görevini başarıyla yerine getirdiğini söyledi.

Peskov, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’daki birçok bölgeyi “Nazi yanlısı” Ukrayna askeri ve milliyetçi birliklerinden “kurtardığını” ve “bu çalışmanın özel askeri operasyonun tüm hedeflerine ulaşılana kadar devam edeceğini” de sözlerine ekledi.

Gazetecilerle yaptığı bir konferans görüşmesi sırasında konuşan Peskov, Rus yetkililerin Rusya’ya katılmak için bu bölgelerde referandum düzenlemeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda, durumun nasıl gelişeceğine bağlı olacağını söyleyerek kaçındı. Bay Peskov ve diğer Rus yetkililer, statülerini belirlemenin bu bölgelerin sakinlerine bağlı olacağını defalarca söylediler.

2014’te Rusya, Ukrayna’dan Kırım’ı ele geçirmesinin meşruiyetini iddia etmek için bir referandum kullandı. Sonuçların yüzde 95,5’inin Rus yönetimi lehinde olduğu iddia edildi – sonuç batıda geniş çapta hileli olarak görüldü ve BM referandumu yasadışı olarak nitelendirmek için oy kullandı.

liam james4 Haziran 2022 00:20

1654294107

Luhansk valisi Sievierodonetsk’te savaşların devam ettiğini söyledi

Doğu Ukrayna’daki bir bölge valisi, büyük bir Rus saldırısıyla karşı karşıya kalan kilit bir kasabada yoğun çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Luhansk valisi Serhiy Haidai Associated Press’e verdiği demeçte, şehirde kalan yaklaşık 13.000 kişinin acımasız Rus bombardımanından kaçmak için bodrumlara sığındığı Sievierodonetsk’te şiddetli savaşların devam ettiğini söyledi.

Bay Haidai Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin Ukrayna kontrolü altında kalan yakınlardaki Lysychansk kentini de yumrukladığını söyledi.

Yaklaşık 20.000 sakin veya Lysychansk’ın savaş öncesi nüfusunun yaklaşık beşte biri, konut binalarının ve sivil altyapısının yüzde 60’ının Rus bombardımanı tarafından paramparça edildiği şehirde kaldı. Haidai, Cuma günü Rusların Lysychansk’ı bombalaması sonucu bir sivilin öldüğünü söyledi.

AP’ye Rusların Lysychansk’ı Bakhmut’a bağlayan önemli bir otoyolu bombaladığını, ancak bunun Ukrayna kontrolü altında kaldığını söyledi.

liam james3 Haziran 2022 23:08

1654289907

Hillary Clinton, Putin’in ‘kendine ve kaderinde ne olduğuna dair neredeyse mesih inancına’ sahip olduğunu söyledi.

Eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “kendisine ve kaderinde ne olduğuna dair neredeyse mesihvari bir inanca sahip olduğunu” söyledi (Namita Singh yazar).

Galler’deki Hay Edebiyat ve Sanat Festivali’nde sivil özgürlükler savunucusu Helena Kennedy ile görüştü ve eski first lady, ABD dışişleri bakanı olarak görev yaptığı süre boyunca Bay Putin ile birlikte çalışma konusundaki kısa deneyimini paylaştı.

Bayan Clinton, Rusya’nın başbakanı olduğu 2009-2014 yılları arasında onunla çalışırken “imparatorluk Rusya’sını restore etme hedefini” barındırdığını gördüğünü söyledi. “Avrupa’ya ve dünyanın geri kalanına yönelik yaklaşan tehdit” hakkında dünyayı uyaran çok sayıda not yazmaya teşvik etti, dedi.

“Ukrayna’yı işgal ettiğinde ne yazık ki şaşırmadım” dedi. Gardiyan. “Hükümetin ne kadar etkili olduğuna çok şaşırdım. [Volodymyr] Zelensky ve Ukrayna kendilerini savundular.”

liam james3 Haziran 2022 21:58

1654284927

Almanya, Ukrayna savaşına tepki olarak 100 milyar avroluk savunma fonunu onayladı

Almanya Federal Meclisi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak 100 milyar avroluk (86 milyar sterlin) özel savunma fonu oluşturulmasını onayladı.

Para, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ihmal edilen Almanya ordusunun yeniden inşasına yardımcı olmak için birkaç yıl içinde yaklaşık 50 milyar avroluk normal savunma bütçesine eklenecek.

Fon, Almanya’nın NATO’nun ekonomik üretiminin yüzde 2’sini her yıl savunmaya harcama hedefine ulaşmasını sağlayarak, Almanya’yı ABD ve Çin’den sonra dünyanın en çok askeri harcama yapan üçüncü ülkesi haline getirmeli.

Kremlin Cuma günü erken saatlerde Almanya’yı askeri harcamaları artırmaya çalışırken “yeniden askerileşme” yapmakla suçladı ve güvenlik risklerini artırdığını söyledi.

Federal Meclis ayrıca, Avrupa’nın en büyük ekonomisini Ukrayna ihtilafından kaynaklanan serpintilere karşı desteklemek için bu yıl – Almanya’nın şimdiye kadarki en yüksek ikinci seviyesi olan – 139 milyar Euro’luk yeni borç öngören bir bütçeyi de onayladı.

liam james3 Haziran 2022 20:35Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/ukraine-war-russia-economy-weapons-putin-latest-b2093809.html

Yorum yapın